Reklam
Reklamı Geç
Video Önü Reklam
Reklam

Bahçelievler Mahalle Muhtarı Ufuk Mangıtay: Çadırlar kaldırıldı

ÖZEL HABER
BAYRAM BULUT
ADANA (İLKHABER)-Adana’da Suriyeli mülteciler ile mahalle sakinleri arasında çıkan olaylar nedeniyle binlerce çadır kaldırıldı. Bazı derme çatma gece kondu da yaşayan Suriyeli Mültecilerde evlerini başka mahallelere taşıdı.
Adana’nın Yüreğir İlçesine bağlı Yeşilbağlar ve Bahçelievler Mahallelerinde bulunan boş alanlarda çadırlarda kalan Suriyeli mülteciler ile mahalle sakinleri arasında 27 Şubat gecesi bilinmeyen bir neden ötürü darbe çıktı. O günden sonra mahallede zaman zaman olaylar yaşanmaya devam etti. Konuyla ilgili objektif bir yaklaşımla hem mahalle sakinlerinin, hem Suriyeli Mültecilerin, hem de mahalle sakinlerinin görüşlerini aldık.
BÜYÜK GERGİNLİKLER YAŞANDI
Bahçelievler Mahalle Muhtarı Ufuk Mangıtay 4 dönemdir mahallede muhtarlık yaptığını söyledi. Mahallelerindeki gerginlikten bahseden Ufuk Mangıtay, ”Bizim mahallemizde son dönemde çok büyük gerginlikler yaşandı. Yerli halkımızla Suriyeliler arasında çıkan çatışmalarda burada bazı Suriyeli çadırları yakıldı. 4 tane yaralımız var. Daha öncede 1 vatandaşımız Suriyeliler tarafından öldürüldü. Bunu biz yetkililere bunu iletmiştik ve gereken önlemi almaya çalıştılar ama önlemler yetersiz kaldı.” dedi.
DİL SORUNU YAŞAMIYORLAR
Dil sorunu yaşamadıkları nedeniyle Suriyelilerin mahallelerini tercih ettiklerini anlatan Mangıtay, “Genelde Suriyeliler bizim mahallerimizi tercih ediyorlar. Nedeni, buradaki insanlar Arapça bildiği için dil sorunu yaşamıyorlar. Tarım arazilerine ya yakın olduğu için burayı tercih edip, çadır kuruyorlar. Suriyelileri sömürenlerde var burada tabiî ki, kötü niyetli Suriyelilerde var burada. Hepsini ben aynı kefeye koymuyorum. Çok iyileri de var burada. Beş parmağın beşi bir değil tabiî ki.” diye konuştu.
KONTEYNER KENTE GİDECEKLER
Konteynır kent tamamlanırsa konteynır kente Suriyelilerin yerleştirileceğini belirten Mangıtay, “Yerli halk bunlardan çok sıkıntılı ve şikayetçiler. Sayın Valimizi durumu bildirdiğimizde “Ben Sarıçam ilçesinde konteynır kent yapıyorum. 4 bin kişilik bu kent bittiği zaman buradaki çadırların hiçbir tanesini bırakmayacağım” dedi. Olaydan sonra tüm çadırlar söküldü ve bu arazilerden gittiler Suriyeliler dileğimiz, bir çadırın bile kalmaması. Daha güzel bir ortamda yaşamalarını istiyoruz. Böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. Esnafımızda şikayetçi. Karşılarına dükkan açıyorlar. Ve bunlarla rekabet edemiyorlar.” şeklinde konuştu.
ÇADIRLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KALDIRILDI
1085 çadırın büyük bir çoğunluğunun söküldüğünü anlatan Mangıtay, “Suriye savaşı çıktığında ilk tercih ettikleri yer burası oldu. O zamanlarda ufak tefek münferit olaylar oluyordu tabiî ki. Bu tür büyük olaylar ilk kez oldu. Yetkililerden acilen önlem istiyoruz. Çare konteynır kent yapıldığında bulunacaktır. Buradan gidenler genelde yaz aylarının başında çadırlarını çalıştıkları tarların yakınlarına kuruyorlar. Tarım işinde çalışıyorlar. Güney doğu dan gelenlerin işlerini de ellerinden aldılar. 1085 çadır kaydı yapılmıştı. Olaydan sonra çadırların neredeyse çoğunluğu kalktı. Gerilimin sebebi Suriyelilerin daha ucuza çalıştırıldığı için onlar tarım işine götürülüyor. Bizim insanlarımız bu nedenle işlerinden oldular. Buda gerilime neden oldu.” ifadelerini kullandı.
GÖRSEL KİRLİLİK YAŞANIYOR
Mahalle sakinleri ise, çadırlar nedeniyle mahallelerinde ciddi anlamda bir görsel kirlilik yaşandığını, çocuklarının oyun alanlarının kalmadığını dile getirdi. Boş tarlalarda eskiden çocuklarının top oynadığını ve stres attığını kaydeden mahalle sakinleri, savaştan sonra her boş alanın çadırlarla dolduğunu dile getirdi. Bazı mahalle sakinleri ise çocuklarını okula gönderirken bile tedirgin olduklarını ve bu nedenle kendilerinin çocuklarını okula götürüp getirdiklerini savundu.
ÖĞRENCİLERİMİZİ BİZLER OKULA GÖTÜRÜP GETİRİYORUZ
Mahalle sakinlerinden Mehmet Aslan: “Artık burada can güvenliğimiz yok, bu yabancılardan. Sabah namazı kıldıktan sonra öğrencilerimizi kendi elimizle okula göndermeyince ye kadar içimiz rahat etmiyor. Birlikte gidip geliyoruz öğrencilerimizle. Mahallemizde kurulan çadırlar nedeniyle çok kötü bir görüntü oluşuyor. Bunlar geldiği gibi bizi mahvettiler. Dilencilik yapıyorlar. Bizler bu çadırların hepsinin kaldırılmasını istiyoruz. Yoksa bu olaylar devam edecek. Olaya karışıyorlar kaçıp gidiyorlar kimsede tespit edemiyor. “ dedi.
MÜLTECİLER: KÖTÜLERİN SUÇUNU HERKES ÇEKMESİN
Bazı Suriyeli mülteciler ise, yaşanan olayın yakılan çadırların bulunduğu arsanın sahibinin arsayı emlakçıya verdiği ve bu nedenle çadırlarda emlakçının adamları tarafından olay çıkarıldığı iddia etti. Suriyelilerin bazılarının pislik çıkartıyor olabileceğini söyleyen mülteciler, sözlerini şöyle sürdürdü; “Eğer birkaç kişi pislik yapıyorsa bunun suçlusu tüm çadırlarda kalan bizler miyiz. Evlerde kalanlara bir şey yapmıyorlar. Çadırlarda kalanlara saldırıyorlar. Bizlere yüksek fiyat evlerini kiraya veriyorlar. Devlet gerekeni yapsın başka bir şey istemiyoruz”
Bu içerik 772 kez izlendi.
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Beyin damar hastalıklarından ölümler trafik kazalarından 2 kat fazla
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti
Fikret Yeni’den, rakibi Akay’a açık oturum daveti