banner6

360 binanın temeli çürük

Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, Adana’da kendilerine başvuran kişilerin apartmanlarında yaptıkları incelemede, 360 binanın temel ve kolonlarının içerisinde bulunan demirlerin çürüdüğünü tespit ettiklerini söyledi. İlkhaber Gazetesi olarak Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki ile görüştük. Muhabirimiz Bayram Bulut’un sorularını yanıtlayan Baki, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülkede deprem gerçeğinin bulunduğuna dikkat çeken Baki, ancak deprem olmadan bile belirledikleri bu apartmanların çökebileceğini işaret etti. Baki, yer altı su seviyesinin yükselmesinden kaynaklı bu binaların bodrum katlarının sular altında kaldığını anlattı.

360 binanın temeli çürük

Bayram BULUT/ÖZEL 

ADANA (İLKHABER) - Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki, Adana’da kendilerine başvuran kişilerin apartmanlarında yaptıkları incelemede, 360 binanın temel ve kolonlarının içerisinde bulunan demirlerin çürüdüğünü tespit ettiklerini söyledi.

Son olarak İzmir’de yaşanan depremin ardından gözler tekrar yapılara çevrildi. Deprem bölgesi olan Türkiye üzerinde depreme dayanıklılığı tespit edilmeyen çok sayıda bina bulunuyor. Depremlerde her yıl çok sayıda insan hayatını kaybediyor ve yaralanıyor.  Bu durumun olmaması için binaların denetlenmesi ve depreme dayanıklılığı olmayan binaların tespit edilmesi gerekiyor. Adana’da da yer altı su seviyesinden kaynaklı 360 apartmanın taşıyıcı sisteminin zarar gördüğü öğrenildi.

BAŞVURULAR OLDU

Tamda bu binalar konusunda Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Melih Baki ile görüştük. Sorularımızı yanıtlayan Baki, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Baki kendilerine başvuran kişilerin apartmanlarında incelemeler yaptıklarını söyledi. Baki, bu incelemeler ve tetkiklerde 360’a yakın apartmanın bodrum katlarında çıkan sulardan ötürü  temellerinin ve taşıyıcı kolonlarının çürüdüğünü savundu.

ÇÖKEBİLİRLER

Ülkede deprem gerçeğinin bulunduğuna dikkat çeken Baki, ancak deprem olmadan bile belirledikleri bu apartmanların çökebileceğini işaret etti. Baki, yer altı su seviyesinin yükselmesinden kaynaklı bu binaların bodrum katlarının sular altında kaldığını anlattı. Adana’da Çatalan İçme Suyu Projesi'nin devreye girip Adana Regülatör Köprüsü'nde su tutulmasıyla kentteki içme suyunu sağlayan kuyuların kapatıldığını söyleyen Baki, yeraltı suyu seviyesinin yükseldiğini ve Çatalan öncesi yapılan bodrumlu yapıların tümünün su altında olduğunu dile getirdi.

360 APARTMANIN BODRUMU SU DOLUYOR

Devlet kurumları, oteller, iş merkezleri ve apartmanların bodrum katlarının sularla dolduğunu savunan Baki, “Bize başvuran 360'a yakın apartmanın bodrum katlarının su dolduğunu gördük. Gidip incelediğimizde orada taşıyıcı sistemlere dokunduğumuzda demirlerin kül gibi olduğunu gördük. Temeller çürümüş durumda. Bu depreme gerek kalmadan birkaç yıl sonra binaların çökeceğini, göçük yapacağını göreceğiz.” dedi.

ACİL BİR KOMİSYON KURULMALI

Baki, hazırladıkları raporla bu binaların hangileri olduğunu Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdiklerini söyledi.  Acil uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulması gerektiğine dikkat çeken Baki, deprem olması durumunda bu binaların beklenenden çok zarar göreceğini aktardı. Binaların envanterinin çıkartılması gerektiğini belirten Baki, “Bu durumda oturan aparman sakinlerine  bildirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

MOTOPOP İLE SU TAHLİYESİ YANLIŞ

İnsanların suları motopop ile tahliye etmelerini de eleştiren Baki, “Bu durumdaki binalar çok fazla. Daha önemlisi halk yanlış bilgilendiriliyor. Bodrumdaki suyu boşaltmak için motopop kullanıyorlar. Kim bu aklı vermişse; yanlış vermiştir. Motopopla su çektiğinde kum çekiyorlar. Bu şekilde temelin altını da boşaltıyorlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Belediyelerin bir an önce konuyla ilgili önlem alıp, çalışma yapması gerekir. Nehir yataklarının imara açılmaması lazım. Nehir yatağının derinleştirilmesi lazım. Bu şartlarda Regülatör Köprüsü'nde su tutulmaması gerekir.  Aksi takdirde yaşanacak depremler büyük yıkımlara neden olur" diye konuştu.

AKDENİZ TABAN SUYU ISINDI

Akdeniz’de taban suyu ısısının da arttığına dikkat çeken Baki, “Akdeniz’in taban suyu 16.7 derece iken 26 derecelik ısıyı geçti.  Bunun anlamı Afrika kıtasının bize geliş hızı 2.5 santimden 6 - 7 santime  kadar yükseldi. Bunun anlamı her an büyük bir depremin olacağıdır. Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz’de bu depremler meydana gelecektir.” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMALAR YAPILMALI

Her binanın kurulacağı zemine uygun jeofizik araştırmaları, zemin temel araştırmalarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Baki, “Ege Bölgesi’nde olan deprem  İzmir’de 6.9 şiddetinde oldu. Depremin hasar yaratmasının en büyük sebebi depreme dayanıklı yapıların yapılmamasıdır. Deprem öncesi önlemlerin alınmamasıdır. Her binanın kurulacağı zemine uygun jeofizik araştırmaları, zemin temel araştırmaları yapılmamasından kaynaklanmıştır. Binaların denetlenmemesinden kaynaklanmıştır. “ dedi.

ANADOLU FAY ZONU

Baki araştırmalarının devam ettiğini söyleyerek, “İzmir’deki deprem hareketi devam ediyor. 6.9 depreminden sonra daha artçısı gelmedi. Artçısı oluncaya kadar hasarlı binalara girilmemesi gerekiyor. Deprem hareketliliği bizimde bulunduğumuz Doğu Akdeniz Bölgesi yani Adana, Hatay, Maraş, Malatya arasındaki doğu Anadolu fay zonunun içerisindeyiz. İzliyoruz. Aynı zamanda Marmara’daki araştırmalarımız da devam ediyor. “ ifadelerini kullandı.   

DEPREM DEĞİL, BİNALAR ÖLDÜRÜR

Anadolu coğrafyasının depremlerden ve sellerden etkilendiğini belirten Baki, siyasi iktidarın, yerel yönetimlerin ve bilim adamlarının deprem öncesi önlemleri konuşup, dünyadaki örneklere bakılması gerektiğini vurguladı. Baki, "Deprem bir afet değildir. Afete çeviren insan uygulamalarıdır. Afete çevirenler kenti idare edenlerdir. Afete çevirenler bunu gözle görmeyenlerdir. İnsanı yaptığımız yapıtlar öldürür. Zemin etütlerinin doğru yapılması lazım. Her zeminde bina yaparsınız. Depremin yatay ve düşey vuruş gücünü hesaplayamazsanız, binayı denetleyemezsiniz, deprem odaklı yapamazsanız, her zaman bu hasar, yıkım ve ölümleri yaşayacağız" diye konuştu.

DEPREM ÖNCESİ KONUŞULMALI

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ancak depreme dair gerekli önlemlerin alınmadığını ifade eden Baki, deprem sonrasını değil öncesinin konuşulması gerektiğini söyleyerek, "Depremi hiç bir güç engelleyemez. Buna uygun önlemler alınmalı.60 yıldır neden deprem öncesi önlemler konuşulmuyor. Artık bu önlemler konuşulması gerekir" dedi.

 GEÇEN YIL RAPOR HAZIRLAMIŞLAR

Geçen yıl hazırladıkları raporda; Doğu Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde büyük bir depremin beklendiğini açıkladıklarını aktaran Baki, Deprem hareketlerinin 24 saat izlendiği ve depremlerin yüzde 90'unun örtülü faylarda yaşadığını anımsattı. Baki, Doğu Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde örtülü faylarla dolu olduğunu ve bu alanlarda yer alan Sisam Adası'nda depremin meydana geldiğini  anlattı. Depremin şiddetinin 6.6 olmayıp, 6.9 şiddetinde olduğuna değinen Baki, "İzmir'deki deprem hareketi devam ediyor. 6.9 şiddetindeki depremin artçısı daha gelmedi. Artçısı olana kadar hasarlı binalara girilmemesi gerekir. Bizim bölgemizde sıkıntılı bir sürecin içindedir. Marmara'yı takip ediyoruz. İzmir'deki depremin artçısını bekliyoruz. Artçısı olduktan sonra oradaki deprem aktive hareketlerini mekanize çözümlerinden sonra bilgi vereceğiz. Her an büyük bir deprem olabilir" ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42