“Bakıma muhtaç köpeğimi geri istiyorum”

BAYRAM BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Evladı gibi beslediği sakat köpeğini barınaktan tekrar almak isteyen Emrah Şahan isimli genç, köpeğinin hayatından endişe ediyor.

Yaklaşık 1.5 yıl önce Adana’nın Sarıçam ilçesinde araba çarpan Dogo Arjantino cinsi köpek 1 ay sokakta ayakları kırık vaziyette kaldı. Hayvan severlerin verdikleri yemek ve su ile hayatta kalmaya çalışan köpeğin durumu günden güne kötüye gitmeye başladı. Hayvanın durumu haber alan Emrah Şahan isimli genç gidip yaralı köpeğe önce biraz yemek ve su verdi. Ancak hayvanın sağlık durumunun ciddi olduğunu fark eden genç köpeğin bu haline daha fazla dayanamayarak alıp evine götürüp iyileştirmeye çalıştı. Köpeğin sağlığına kavuşması için kentte bulunan birçok veteriner hekime giden ancak somut bir sonuca ulaşamadı.

ANKARA’YA HAYVAN HASTANESİNE GÖTÜRDÜ

Ayakları kırık olan köpeğin sağlığına nasıl kavuşacağını düşünen Emrah Şahan, Ankara’da bir hayvan hastanesinin olduğunu ve burada tedavi olursa iyileşeceğini duydu. Şahan köpeğiyle birlikte hemen Ankara’nın yolunu tuttu. Burada hayvan hastanesinde tedavi altına alınan köpeğin kırık olan ayaklarına çözüm bulunamadı. Ameliyatlar geçiren köpeğin ön bacağı bir türlü dikiş tutmayan bir rahatsızlığı olduğu söylendi. Yine köpeğin arka bacağında da sıkıntı olan ve bacağı sık sık dizindeki yerinden çıkan hayvan hastanede de sağlığına kavuşamayınca Emrah Şahan tarafından tekrar Adana’ya getirildi.

ÇOCUĞUYMUŞ GİBİ BAKTI

Ayakları sakat olan bu hayvanla duygusal bir bağ kuran Emrah Şahan, artık köpeğine çocuğuymuş gibi bakmaya başladı. Şahan köpeğinin ismini Casper koydu. Çok sevdiği köpeğinin rahat etmesi için bahçeli bir ev tuttu. Bu evde köpeğiyle birlikte mutlu bir şekilde yaşayan Emrah Şahan, kısa bir süre önce eve geldiğinde evde köpeğinin olmadığı fark etti. Başka bir köpek ile birlikte ayağı sakat halde sokağa çıkan Casper isminde ki köpeği uzun süre arayan Şahan, en sonunda köpeğinin Adana’da bulunan hayvan barınağında olduğunu öğrendi. Köpeğini almaya giden Şahan burada bir şok yaşadı.

KÖPEĞİN BESLENMESİ YASAK

Hayvan Barınağı’nda bulunan yetkililer tarafından bu köpeğin beslenmesi yasak bir köpek olduğu Şahan’a söylendi. Yasalarca beslenmesi yasak olan köpeği geri veremeyeceklerini söyleyen barınak yetkililerine, köpeğin sakat olduğunu ve bakıma muhtaç olduğunu anlatan Şahan, ne yaptıysa da bir türlü köpeğini geri alamadı. Durumu Adana Valiliği’ne bildiren Şahan’a Adana Valiliği’nden, “köpeği görmeye gidebilirsin” denilerek izin verildi. Bir süre köpeğini barınakta ziyaret eden Şahan, son günlerde köpeğinin tek hayvan kapasiteli kafese  konulduğu için görmekte sorun yaşamaya başladı.

SAKAT VE BAKIMA MUHTAÇ

Köpeğinin sakat ve bakıma muhtaç olduğunu söyleyen Emrah Şahan isimli genç gazetemize açıklamalarda bulundu. Şahan köpeğinin ayaklarının sakat olduğunu ve düzenli bir şekilde bakımının yapılmaması durumunda sağlık durumunun iyiden iyiye kötüye gidebileceğini savundu. Ben köpeğim Casper’ı ortalama 1-1.5 yıl önce Adana’nın Sarıçam ilçesinde bulduğunu anlatan Şahan, “Bir haber üzerine gittim aslında. Köpeğe araba çarpıyor ve 1 ay kadar sokakta kendisi yaşamaya çalışıyor sakat haliyle. Oranın hayvan severleri önüne mama, su koyarak besliyorlar. Tedavi olması gerekiyor. Bana haber gelince gittim ve vicdanım durumuna el vermedi ve oradan aldım. Bütün bakımlarını o saatten sonra üstlendim.” dedi.

İSMİNİ CASPER KATTI

İsmini Casper kattığı köpeğinin iyi olması için elinden geleni yapmaya çalışan Şahan, “Bu köpeği iyileştirmek için Adana’da veteriner veteriner gezdirerek sonuç aradım. Ama sonucu Adana’da değil de, Ankara’da buldum. Orada ameliyat ettirdim. Daha sonra bu köpek için bahçeli bir eve taşındım ve orada köpeğime bakmaya başladım. Sakat olmasına rağmen köpeğim nasıl oluyorsa ben evde yokken başka bir köpekle birlikte evden çıkıyor. Yakalanıp barınağa götürülüyor. Barınakta koşulsuz şartlarda diğer köpek ölüyor. Sakat olan köpeğim ise, şuanda tek kişilik kafeste tutuluyor. Bu köpek zaten bakıma muhtaç ve bacakları sakat.” diye konuştu.  

KÖPEĞİMİ GÖRMEKTE ZORLUK ÇEKİYORUM

Köpeğini görmekte zorluk çektiğini işaret eden Şahan, “Köpeğimi ilk zamanlarda çok yakından görebiliyordum. Şuanda ise, görmekte zorluk çekiyordum. Arka kafeste duruyor. Valiliğe gidip durumu izah ettim. Valilik aracılığıyla köpeğimi görmeme müsaade ettiler. Gelip görebilirsiniz dediler. Ama ben köpeğimin neden tek kişilik kafeste tutulduğunu hala anlamış değilim. Köpeğimi ameliyat ettirdim. Bütün raporları elinde. Köpeğim bakıma muhtaç durumdadır. Orada ölmesinden ya da başına bir şey gelmesinden endişe duyuyorum. Köpeğimin ön bacağında bir türlü dikiş tutmayan bir rahatsızlığı var tutmuyor. Arka bacağı da dizinden çıkık vaziyette yaşıyor. Yerinden dizi çıkıyor sürekli. Yürüme engeli de var. Benim onun dizini sürekli güçlendirmem için vermem gereken ilaçlarım var. 1 yıl boyunca ben köpeğime ilaçlarını düzenli olarak vererek bakıyordum.” şeklinde konuştu.  

YASALAR NEDENİYLE ALAMIYORUM

Emrah Şahan, yasalar nedeniyle köpeğini alamadığını vurgulayarak, “Köpeği bana vermemelerinin nedeni yasalarımız gereği köpeğimin ırkını ülkemizde beslemek yasak. Dogo Arjantino Cinsi köpeğim. Ortalama 1.5-2 yaşında. Yasalara bende uyuyorum. Bu köpeklerin dövüştürülmesi, kuyruğunun, kulaklarının kesilmesi, çiftleştirilip üretilmesine zaten karşıyım. Bu konuda savaşta veriyorum. Ama benim köpeğim bunların hepsinden muaf bir hayvan. Hem kısır, hem de sakat. Bütün sorumluluğu üzerime alarak ben köpeğimi tekrar almak istiyorum. Gerek kayyum aracılığıyla, gerek yasal dava aracılığıyla köpeğimi alıp, ömrünün sonuna kadar bende kalmasını istiyorum. “ ifadelerini kullandı.

ÖMRÜNÜN SONUNA KADAR BARINAKTA KALACAK

Köpeklerin birbirini parçalayarak öldürdüklerinden bahseden Şahan, “Barınaktan bana mevcut bir yasanın olduğunu, bu yasaya göre bu hayvanların ömrünün sonuna kadar barınakta kalacağını söylediler ve hiçbir şekilde onun sahiplendirilmesinin yapılamayacağını söylediler. Ancak bu köpeklerin barınaktaki şartları çok kötü. Bu Dogo Arjantino ve Pittbul cinsi köpeklerin hepsini aynı kafese koydukları için birbirlerini parçalayıp öldürüyorlar. Bu köpeklerin orada barınması orada yaşaması çok zor. Bu yüzden bu köpekler için gerekli koşullar orada sağlanmıyor. Benim köpeğim orada aynı koşullarda ölecek ya da öldürülecek. Bu sebeple daha iyi şartların oluşturulması adına da buradan bir parantez açmak istiyorum.” dedi.

KÖPEĞİMİ BANA GERİ VERSİNLER

Emrah Şahan, bakıma muhtaç vaziyette olan köpeğinin kendisine geri verilmesini isteyerek sözlerini şöyle tamamladı;

“Köpeğimizin beslenmesinin yasak olduğunu söylediler bana ama ne yapalım, öldürelim mi? Uyutalım mı? Böyle köpekler iyi ellerde, iyi insanlarda çok iyi yetişiyorlar. Kötü insanlarla hep birlikte mücadele edelim. Köpeğim şuanda yemeğini yiyebiliyor, 3 ayak üzerinde seke seke yürüyebiliyor. Ama bacağına alacağı her darbede ameliyatı yok olup tekrar yeni kırıklar oluşabiliyor. Köpeğimin bana verilmesini istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 17:14

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Evet bende bu gence
Evet bende bu gence - 7 ay Önce

Aynen by kopeğin sahibini destekliyorum kopegi geri versinler cunku bakima muhtac o hayvan yaziktir gunahtirbu bir rezalettir caniliktir ne cinsi olursa olsun bu insanlar kopekleri nasil egitirlerle oyle davranirlar su c insanlarda

Melahat cangür
Melahat cangür - 7 ay Önce

Bu can sakat ne zarar verebilir nede eşlesebilir yani yasalar gerehi yasak olan hicbir islevi yapamaz bakima muhtaç olduhu icin saibine verilmeli bu canin piskolojik ve saglihi acisindan saibine verilmeli

Cebrail
Cebrail - 7 ay Önce

Geciken adalet adalet değildir gerekenin yapılması hele ki bu durumdaki bir canlı için en doğru karar olur

SIRADAKİ HABER

banner2