Bin bir çeşit dilencilik

Duygu simsarlığı yapan dilenciler her gün dilenme şekillerine bir yenisini ekliyor. Son alarak ise aile boyu dilenme modası ile ortaya çıkan dilenciler yine vatandaşların duyguları ile oynadı.

Bin bir çeşit dilencilik

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana’da dilenciliği meslek haline getiren ve duygu simsarlığı yapan kişilerin önüne bir türlü geçilemiyor.

Her geçen gün yeni versiyonda karşımıza çıkan dilencilik modelleri vatandaşları canından bezdirir oldu. Kimi araçların önünü keserek camlarını silme bahanesiyle para istiyor, kimileri mendil satıyor, kimileri duaların yer aldığı kartları kullanarak dilencilik yapıyor. Son olarak ise aile boyu dilencilik yapanlar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle bu dilencilik modelini Suriye’den gelenlerin yaptığı görüldü. Aileler yanlarına çocuklarına da alarak dilencilik yapmaya başladı.

Son olarak 2 çocuklu bir aile Atatürk Caddesi üzerinde kaldırım üzerine oturarak önlerine bir karton parçası açarak dilencilik yapmaya başladı. Kendilerini görenlerden Arapça sözler söyleyerek çocuklarını işaret edip dilencilik yapan kişilerin Büyükşehir Belediyesi’ne yakın bir noktada olması da dikkatlerden kaçmadı. Ailelerle konuşmak isteyenlere ise erkek olan “No Türki”  şeklinde cevap verdikleri görüldü.

Trafik ışıklarında yaşları küçük çocukların cam silme bahanesi adı altında dilencilik yapmaları da sürücüleri çileden çıkartmaya başladı. Sürücülerin uyarılarına rağmen camlarını silen ve daha sonra ise para vermeleri konusunda ısrar eden kişilerin kimi zaman sürücüleri tehdit ettiği ve bıçak çektiği görüldü. Suriyelilerin çocuklarının yanı sıra sürücüleri cam silme bahanesi ile taciz eden gençler bulunuyor. Sürücülere bıçak çekerek zorla para isteyen bu şahısları uyaran zabıtalarda kişilerden küfürler yiyerek nasibini alıyor.

Aylardır süren bu dilencilik yönteminin bitmesini isteyen vatandaşlar, emniyetin ve belediyelerin neden gerekli önlemleri almadığını soruyor. Vatandaşlar trafik ışıklarında bu tür dilencilik yapan yaşı küçük çocukların yakalanarak ailelerinden alınıp, gerekli yerlerde ıslah edilmesini istedi. Trafikte artık bu tür dilencilik vakaları ile karşılaşmak istemediklerini anlatan sürücüler gerekenin yapılması için yetkili mercilerin bir an evvel devreye girmesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2