banner6

Denetimler aralıksız sürüyor

Adana trafiğini düzene sokmak ve trafikte can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kent genelinde uygulamalar yapılıyor.

Denetimler aralıksız sürüyor

BAYRAM BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Trafik kazalarının en aza indirilmesi ve vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması için Adana’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalar devam ediyor.

Yıllardan beri süren Adana’da yaşanan trafik kargaşasına son vermek için önemli çalışmalar ve uygulamalar yapılmaya devam ediyor. Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri gece gündüz demeden görevlerinin başında yer alarak uygulamalarını sürdürüyor.

YOĞUN SAATLERDE TOPLU TAŞIMA DENETİMİ

Özellikle Kovid-19 döneminden geçilen dönemde toplu taşıma araçları üzerinde ciddi uygulamalar yapılıyor.  Vatandaşların işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde ekipler toplu taşıma araçlarına binen yolcuları koronavirüsü konusunda uyarıyor. Sürücüleri taşıma sınırı olan yüzde 30 kapasite konusunda uyaran ekipler, yolcuların maske takmaları konusunu da uyarıyor.

SİVİL DENETİMLER

Zaman zaman toplu taşıma araçları içerisinde sivil denetimlerde yapılıyor. Sivil trafik görevlilerinin de yer aldığı uygulamada, görevliler yolcu gibi toplu taşıma aracına binerek, sürücülerin yaptıkları kural ihlallerini tek tek not alıyor. Ardından ise, yolda bekleyen trafik ekipleri ile iletişime geçilerek yapılan ihlaller ile ilgili cezai işlemler uygulanıyor.

UYGULAMALAR SÜRÜYOR

Kent genelinde araç ve motosikletler üzerinde gerçekleşen uygulamalarda devam ediyor. Yapılan uygulamalarda kural ihlallerini gerçekleştiren, aşırı hız yapan, araç seyir halinde iken cep telefonları ile konuşan, emniyet kemeri takmayan sürücüler ile kask takmayan sürücüler tespit ediliyor. Uygulamalarda motosiklet ve araçların evrak kontrolleri de yapılıyor.

KGYS’YE AİT KAMERALAR 24 SAAT İZLENİYOR

Kent içerisinde 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları ile trafik denetimleri de yapılıyor. KGYS ile yapılan denetimler yaklaşık iki ay içerisinde trafikte ki hatalı park konusunu en aza indirmeyi başardı. Ekipler 24 saat dönüşümlü olarak KGYS sistemine ait kameraları izleyerek trafik denetimlerini gerçekleştiriyor.

GEREKLİ İŞLEMLER KAMERALARDAN İZLENEREK YAPILIYOR

KGYS ile yapılan denetimlerde, Trafik Kanunu’nun 61 Maddesi’nde yer alan park yasağından, Trafik Kanunu’nun 47/I-b Maddesi’nde yer alan kırmızı ışık ihlalinden, Trafik Kanunu’nun 58. Maddesi’nde yer alan, indirme, bindirme sırasında sürücülerin aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurmaması, yolcuların iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmaması ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmamasından dolayı işlemler uygulanıyor.

MOTOSİKLET DENETİMLERİ

Motosiklet sürücüleri üzerinde denetimler kent genelinde sürüyor. Ülkemizde yaşanan motosiklet kazalarının büyük bir bölümü ölüm ve yaralanmalı sona eriyor. Hız, kural ihlali, koruyu kask kullanmama gibi alışkanlığı olan çok sayıda motosiklet sürücüsünün karıştığı kazalar meydana geliyor.

KURAL İHLALLERİNE AF YOK

Yaşanan bu durumu en aza indirmek için Adana genelinde Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri uygulamalarını sürdürüyor. Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaları en aza indirmek amaçlı yapılan denetimlere çok sayıda motosiklet sürücü takılıyor. Kural ihlalli, eksik evrak kask takmayan sürücülere yasal işlemler uygulanıyor.

TRAFİK GÜVENLİĞİ

Trafik güvenliğinin sağlanması için denetimler zaman zaman helikopter ve droneler aracılığıyla da yapılıyor. Emniyet kemeri ve maske takmayan sürücüler, cep telefonları ile konuşanlar, hız ve kural ihlalleri yapanlar havadan tespit edilerek gerekli cezai işlemler uygulanıyor.

GEREKSİZ KORNA ÇALANLARA CEZA

Kentimizin en önemli sorunlarından olan gereksiz klakson yani korna çalınması konusuna da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri hassasiyet ile yaklaşıyor. Sürücüleri önce uyaran ekipler, klakson çalmaya devam etmeleri durumunda gerekli cezai işlemleri uyguluyor.

ABARTI EGZOZ UYGULAMALARI

Çevreye rahatsızlık veren abartı egzozlu araçlar konusunda da denetimler gerçekleştiriliyor. Trafik yaya ışıklarına uymayan kişiler hakkında da yasal işlemler gerçekleştiriliyor. Yayalara kırmızı ışık yanarken karşıdan karşıya geçmeye çalışarak, trafiği tehlikeye düşüren kişilerle ilgilide kentte zaman zaman uygulamalar yapılıyor.

YAYA VE ENGELLİ GEÇİDİNE PARK EDENLERE AF YOK

Trafik ekipleri yaya ve engelli geçitlerine araç park eden kişiler konusunda da denetimler gerçekleştiriyor. Öğrenci taşıyan servis araçlarına da hassasiyet ile yaklaşan ekipler, öğrencilerin güvenliği için uygulamalarını sıklaştırdı.

ŞAHİN GÖREVİNİN BAŞINDA

Yapılan çalışmaların başında Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Şahin bizzat bulunuyor. Kent içerisinde dolaşarak trafiğin rahatlaması için neler yapabileceğini kontrol eden Şahin, eksik gördüğü veya yapılması gereken konular hakkında notlar alıp gerekli işlemlerin bir an önce yapılmasını sağlıyor.

İSTATİSTİK BİLE ÇIKARTILDI

Trafik konusunda uzman olan Aydın Şahin, Adana’daki görevine başlamasıyla trafikte en fazla kazaların nerelerde olduğu ve neden bu kazaların yaşandığı konusunda istatistik çalışması yaparak gerekli önlemleri alıyor.

DOĞAN İNCİ’NİN TALİMATLARI

Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci’de takip ederek gerekli konular hakkında gerekli talimatları vererek kent trafiğinin en güvenli hale gelmesini sağlıyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER