banner6

Dualar kabul oldu

Habur Sınır Kapısı’nda FETÖ’cü çetenin giriştiği darbe girişiminde, kendisini arayan generale “Beni ezmeden geçemezsiniz” diyen ve kalp krizi geçiren Vali Yardımcısı Çelik, hayati tehlikeyi atlattı

Dualar kabul oldu

HABER MERKEZİ - Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki Habur Sınır Kapısı’ndan sorumlu olan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi yaşanan olaylardan dolayı kalp krizi ve beyin kanaması geçirerek yaşam savaşı veren Vali Yardımcısı Kaya Çelik’in durumu iyiye gidiyor.

Sinop Vali Yardımcısı olan ve geçici görevle Habur Sınır Kapısı’ndan sorumlu vali yardımcısı olarak 5 aydır Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde bulunan ve 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, olaylar nedeniyle önce kalp krizi, ardından beyin kanaması geçiren Kaya Çelik’in tedavisi sürüyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahi servisinde tedavisi süren Vali Yardımcısı Çelik’in hayati tehlikeyi atlattığı ve yavaş yavaş yürümeye başladığı öğrenildi. Doktoru Doç. Dr. Tevfik Yılmaz, Çelik’in hayati tehlikeyi atlattığını söyledi.

“GENEL DURUMU İYİ”

Kaya Çelik’in doktoru Doç. Dr. Tevfik Yılmaz, şuuru kapalı olarak hastaneye getirilen Çelik’e 12 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini ve şu anda hayati tehlikeyi atlattığını söyledi. Çelik’in genel durumunun iyi olduğunu, artık yavaş yavaş yürümeye de başladığını söyleyen Doç. Dr. Yılmaz, “Hastamız bize geldiğinde beyin kanaması geçirmişti, başarılı bir tedavi ile şu anda genel durumu iyiye doğru gidiyor” dedi.

VATANI İÇİN CANINI HİÇE SAYDI

Bahar Çelik de, eşi Kaya Çelik’in genel durumunun iyi olduğunu ve tedavisinin sürdüğünü, tedavi süreci boyunca Diyarbakır Valisi ile vali yardımcılarının sürekli kendileri ile ilgilendiğini ve İçişleri Bakanlığı’ndan da konunun takip edildiğini söyledi. Bahar Çelik, eşinin hain darbe girişimi gecesinde cuntacılara boyun eğmeyerek, vatanı için canını hiçe sayarak darbecilerin verdiği emre itaat etmediğini belirtti.

“BENİ EZMEDEN GEÇEMEZSİNİZ” DEMİŞTİ

Habur Sınır Kapısı’ndan sorumlu Mülki Amir olarak görev yaparken darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi kendi telefonunda “Özel kuvvetler” diye kayıtlı numaradan gelen telefona, “Beni ezmeden geçemezsiniz” dedikten sonra bu kez bir generalin aradığı Vali Yardımcısı Kaya Çelik, eşi ve çocuklarını güvenli bir yere götürmek isterken önce kalp krizi ardından beyin kanaması geçirmişti.

“POLİSLERİ GÖRMEYİNCE TEDİRGİN OLDU”

O gece yaşananları anlatan Kaya Çelik’in eşi Bahar Çelik, şunları söyledi:

“Gümrük sahasında bulunan konutta iken saat 22.00 sıralarında önce eşime telefonunda, ‘özel kuvvetler’ diye kayıtlı numaradan bir telefon geldi. Eşim telefondaki kişiye önce, ‘Bu kapıdan içeri giremezsiniz’ dedi. Sonra telefon ile bir iki yeri daha aradı, aradıklarından biri polisti. Ardından bir telefon daha geldi, sanırım arayan kişi yüzbaşı idi ve telefonu paşaya verdi. Eşimin, ‘Buyurun sayın paşam’ demesinden arayanın general olduğunu anladım. Karşıdaki kişi eşime emir cümleleri ile talimatlar veriyordu. Eşim son olarak arayan kişiye, ‘beni ezmeden geçemezsiniz’ dedi ve telefonu kapattı. Habur Gümrük sahasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın birliği vardı. Eşim, beni ve çocukları güvenli bir yere götürmek için apar topar konuttan çıkardı. Eşim aracı kullanırken bir kaç telefon görüşmesi daha yaptı. O sırada eşim sahada polisleri de görmeyince biraz daha tedirgin olduk. Daha sonra eşim kalp krizi geçirdi ve direksiyon hakimiyetini kaybedip bir araca çarptı. Bu sırada aracın sürücü koltuğuna ben geçtim ve gümrük sahasından çıkıp bir süre gittik. Daha sonra eşimi önce Midyat, sonra Mardin ve ardından Batman’daki hastaneye kaldırdık. Buradan da Dicle Üniversitesi’ne sevk ettik. Hastanede eşimin kalp krizinden sonra beyin kanaması geçirdiğini öğrendik” diye konuştu.

DARBECİ TUĞGENERAL’İN BÖLGESİYDİ

Darbe girişimi sırasında Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na baskın yaparken Astsubay Ömer Halisdemir’in alnından vurarak öldürdüğü ve darbe girişiminin seyrini değiştirdiği Tuğgeneral Semih Terzi’nin Vali Yardımcısı Kaya Çelik’in görevli olduğu Silopi İlçesi’ndeki Özel Kuvvetlerin başında olduğu ve 15 Temmuz günü oradan önce Diyarbakır’a, ardından Ankara’ya gittiği ortaya çıkmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2016, 17:26

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER