banner6

Elleri olmadan klavye kullanıyor

İki eli de olmadığı için ilkokula alınmayan Suna Göztepe şimdi hem üniversite okuyor hemde sağlıklı insanlardan daha iyi bilgisayar kullanıp klavyede yazı yazıyor.

Elleri olmadan klavye kullanıyor


 

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA-(İLKHABER) Adana’da ailesi ile birlikte yaşayan Suna Göktepe (32) okul çağına geldiğinde okul müdürü tarafından engelli olduğu için kaydı yapılmadı. Bunun üzerine genç kızın babası Ankara’ya giderek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’na başvururken Suna Göktepe de okul müdüründen gizli derslere girerek sınıf arkadaşlarından önce okuma-yazmayı öğrendi. Bu sırada genç kız MEB’den almış olduğu izin belgesi sayesinde okula rahatlıkla gidip gelmeye başladı.

 

İlkokulu Seyhan Fatih Mehmet İlkokulu’nda bitirdiğini söyleyen Suna Göktepe, “Okul müdürü kaydımı yapmadı. Biz hakkımızı aradık ve netice itibarıyla da okul müdürü beni kaydetmek zorunda kaldı.  Sonrasında ise aynı okul müdürü kardeşlerimin kaydını yapmadı. Onların herhangi bir engeli de yoktu.” dedi.

 

ŞİMDİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ’NDE OKUYORUM

İlkokulu bitirdikten sonra imam-hatip lisesinde orta okulu ve liseyi bitirdiğini söyleyen Suna Göktepe, kendisinin engellinin olmadığını sadece bir uvzunun eksik olduğunu ifade etti. İlkokul, ortaokul ve liseyi büyük bir başarı ile bitirdiğini söyleyen Suna Göktepe, şuanda ise Açıköğretim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi olduğunu kaydetti.

 

DERNEK SAYESİNDE DÜNYAM DEĞİŞTİ

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi üyesi olduğunu ve derneğe gidip gelmeye başladıktan sonra dünyasının değişmeye başladığını söyleyen Göktepe, “Derneğe gidip gelmeye başladıktan sonra çevremle birlikte dünya görüşümde değişti. Yeni arkadaşlar edinerek ve çeşitli etkinlikler sayesinde rehabilete oldum.” dedi.

 

TEK İSTEĞİM BİR İŞTE ÇALIŞMAK

Dernek bünyesinde açılan Bilgisayarlı Muhasebe kursuna katıldığını söyleyen Suna Göktepe şuanda normal insanlardan daha iyi bilgisayar kullandığını ve daha iyi klavyede yazı yazdığını ifade etti. Suna Göktepe, “Dernekte 20 kişinin katıldığı Bilgisayarlı Muhasebe kursu açıldı ve kursu birincilikle bitirdim. KPSS sınavından 79 puan aldım ve atanamadım. Şuanda yeniden KPSS sınavına hatırlanıyorum. Tek isteğim tek başıma bir işte çalışmak. Evde boş boş oturmak yerine bir işte çalışmak istiyorum.” diye konuştu.

 

TOPLUMDAN SADECE SAYGI BEKLİYORUZ

Türkiye’de engellilere gereken saygının gösterilmediğini söyleyen Suna Göktepe, “Engelli olmayan insanlardan biraz daha saygılı olmalarını istiyoruz. Sağlıklı insanlardan biraz da engelli penceresinden bakmalarını istiyoruz.” dedi.

 

ADANA’DA 240 BİN ENGELLİ YAŞIYOR

Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap ise Adana’da 240 bin engelli insanın yaşadığını belirterek, bunların bilmeden yada bilerek ailesi veya yerel yönetimler tarafından eve hapsedildiğini söyledi. Halis Kassap, “Bugün sokağa çıktığımızda ya da kent merkezine geldiğimizde 240 bin engelli vatandaşı yollarda göremiyoruz. Çünkü bu insanlar yerel yönetimler tarafından yanlış uygulanan şehir imarı nedeniyle dışarı çıkamıyor.” şeklinde konuştu

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER