Kırmızı karanfillerle andılar

10 Ekim 2015 yılında Ankara Tren Garı’nda gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenleri yakınları ve sivil toplum kuruluşu üyeleri kırmızı karanfillerle andı.

Kırmızı karanfillerle andılar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - 10 Ekim 2015 yılında Ankara Tren Garı’nda gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybedenleri yakınları ve sivil toplum kuruluşu üyeleri kırmızı karanfillerle andı.

DİSK-KESK-TMMOB-Adana Barosu- Adana Tabip Odası üyeleri sabah saatlerinde Adana İstasyon Meydanı’nda bir araya geldi.  Alanda yoğun güvenlik önlemi alındı. Patlamada hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyan kalabalık grup ilk olarak ölenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından ise basın açıklaması yapıldı. Grup adına basın açıklaması metnini Eğitim sen Adana Şube Başkanı İrfan Doğan okudu. Başkan Doğan, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıl dönümünde; kaybettikleri bütün arkadaşlarını saygı ve özlemle andığını belirtti.

500 KİŞİ YARALANDI

 “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine savaştan beslenen karanlık odakların katliamla cevap verdiklerini belirten Başkan Doğan, “Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor.” dedi.

KARAR AÇIKLANMIŞTI

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladığını anımsatan Başkan Doğan, “Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü. 7 Haziran-1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların “ya biz ya kaos” tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır.  Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.” şeklinde konuştu.

YİTİRDİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZ

Başkan Doğan açıklamasını şöyle tamamladı;

“Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

KARANFİLLER BIRAKILDI

Açıklamanın ardından grup üyeleri üzerinde hayatını kaybeden 103 kişinin fotoğraflarının bulunduğu afişi yere serdi. Grup üyeleri yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri tek tek ölen kişilerin fotoğraflarının üzerine bıraktı. Ölenlerin yakınlarının etkinlik boyunca ağladıkları dikkatlerden kaçmadı. Karanfilleri bırakan grup daha sonra alandan sessizce ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 12:57

emre


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER