banner6

Martıların ekmek sevinci

Vatandaşlar evlerinde artan ve bayatlayan ekmek parçalarını Seyhan Nehri üzerinde bulunan sokak hayvanlarına vererek değerlendiriyor.

Martıların ekmek sevinci

Bayram BULUT

Özel haber

ADANA (İLKHABER)-Vatandaşlar evlerinde artan ve bayatlayan ekmek parçalarını Seyhan Nehri üzerinde bulunan sokak hayvanlarına vererek değerlendiriyor.

 Adana’nın Seyhan ve Yüreğir İlçelerini birbirine bağlayan Seyhan Nehri on binlerce martıya ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün sayıları artan martı sürüleri Seyhan Nehri’ne ayrı bir güzellik katıyor.. Kimileri suyun içerisinde balık tutmak için beklerken, kimi martılar da vatandaşların kendilerine atacakları ekmek ve simit parçalarını gözlüyor.

ÖRDEKLER VE KARABATAKLARDA BULUNUYOR

Seyhan Nehri’nin içerisinde sadece martılarda bulunmuyor. Martıların yanı sıra ördekler ve karabataklarda yer alıyor. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde, her gün yiyecek atan vatandaşların olmaması martılar ve diğer canlıların aç kalmasına neden oluyor.

ARTAN BAYAT EKMEK PARÇALARINI BİRİKTİRİYORLAR

Evlerinde veya iş yerlerinde artan ekmek parçalarını biriktiren ve evleri Seyhan Neyri’ne yakın olan vatandaşlar bu hayvanların kurtarıcısı oluyor. Vatandaşlar artan ekmek parçalarını israf edip çöpe atmak yerine biriktirerek Seyhan Nehri içerisinde ki bu canlılara atıyor. Vatandaşlar hem bir nebze olsun stres atarken diğer yandan martılar, ördekler ve karabatakların karnını doyuruyor.

GÖRSEL ŞÖLEN

Martılar kendilerine atılan ekmekleri yakalamak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Görsel bir şölen gerçekleştiren martılar kimi zaman kendilerine ekmek atan kişilerin yanına kadar gelerek elindeki ekmeği alarak kişilere güzel anlar yaşatıyor.

İSRAF OLAN EKMEKLERİ BÖYLE DEĞERLENDİRİYORLAR

Martılara ve diğer canlılara ekmek atan vatandaşlar, bunun çok keyifli olduğunu söylediler. Evlerinde biriktirdikleri bayat ekmekleri getirerek hayvanlara veren vatandaşlar, “Her yıl çok sayıda ekmek israf oluyor. Bizler bu israfın olmamasını istiyoruz. Fakat evlerimizde ve işyerlerimizde de ne yazık ki ekmekler kalıyor. Bu ekmekleri çöpe atmak yerine biriktiriyoruz. Sonrada getirip bun canlılara vererek karınlarını doyuruyoruz.” dediler.

ESKİDEN TELEVİZYONLARDA GÖRÜYORLARDI

Eskiden martılara İstanbul’da simit atan kişilerin olduğu filmleri izlediklerini hatırlatan vatandaşlar, “Eskiden filmlerde martılara simit atanları görüyorduk ve hep bunu merak ediyorduk. Adanamızda da son dönemde çok fazla martı görmeye başladık. Bizlerde simit olmasa da ekmek parçaları atmayı denedik ve baktık ki gerçekten gelerek ekmek parçalarını yiyiyorlar.” ifadelerini kullandılar.

DOKUNMA MESAFESİNE GELİYORLAR

Özellikle martılar üzerinde uçarak ekmek almaya çalışmalarının çok keyifli olduğunu belirten vatandaşlar, “Üzerimizde uçuyorlar. Kimi zaman bize dokunma mesafesine kadar geliyorlar. Bu çok güzel bir şey gerçekten. Eskiden televizyonda gördüğümüz martılara simit, ekmek atma konusunu artık bizlerde Adana’da gerçekleştirebiliyoruz. Gerçekten her geçen gün sayılarının arttığını da söyleyebiliriz.” şeklinde konuştular..

  

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42