banner6

Rusya'nın Ukrayna işgali protesto edildi

Adana Ukrayna Dostluk Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği üyeleri, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek, Rusya'nın Ukrayna işgalini protesto etti.  

Rusya'nın Ukrayna işgali protesto edildi

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Ukrayna Dostluk Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği üyeleri, Atatürk Parkı'nda bir araya gelerek, Rusya'nın Ukrayna işgalini protesto etti.  

Adana’nın Seyhan İlçesi Atatürk Parkı’nda bir araya gelen kentte yaşayan Ukraynalılar, Rusya’nın saldırılarında hayatını kaybeden Ukraynalılar için saygı duruşunda bulunuldu. Topluluk ardından Ukrayna Milli Marşı'nı okudu. Türk ve Ukrayna bayraklarının açıldığı eylemde Adana Ukrayna Dostluk Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği İrem Tari, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e savaşı durdurma çağrısı yaparak, barış istediklerini söyledi.

TARİ: BU İĞRENÇ BİR SAVAŞTIR

Moskova'nın propagandası, hem kendi vatandaşlarına hem de tüm dünyaya açık açık yalan söyleyerek askersizleştirme bahanesiyle Ukrayna’da operasyon yaptıklarını anlattıklarını dile getiren Tari, “Bu iğrenç bir savaştır. Ukrayna’ya karşı geniş çaplı resmen bir savaş yürütülüyor.  Rus işgalciler sivilleri yok ediyor. Şehirlerimizin yerleşim yerlerine roket atıyorlar. Uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyorlar.  Cenevre Sözleşmeleri ile yasaklanan vakum bombaları kullanıldı.  Rus işgalciler kasıtlı olarak sivil binaları ve hayati önem taşıyan alt yapıyı yok ediyor, kentlerimizi ışıksız, ısısız ve susuz bırakıyorlar” dedi.

SİVİL HALKIN GÖZÜNÜ KORKUTMAK VE HALKI YILDIRMAK İSTİYORLAR AMA BAŞARAMAZLAR

Nükleer santrallere ateş edildiğini vurgulayan Tari, “Sivil halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak istiyorlar ama başaramazlar. Rus işgalciler, dünya çapında 400 Milyon kişiye ekmek sağlayan tahıl ambarları olan Ukrayna’ya bir ekim zamanı saldırdı. Putin rejimi dünya çapında nükleer teröristtir.  Rus işgalciler Avrupa’nın en büyük Zaporizhzhya Nükleer Santrali’ne ateş açarak onu ele geçirdi.  Sonuç olarak bir yangın ve nükleer reaktörlerin patlaması tehdidine  yol açıldı” ifadelerini kullandı.

ÇERNOBİL FACİASI

Çernobil faciasına dikkat çeken Tari, “Tüm dünya Ukrayna’nın Çernobil faciasını biliyor. Çernobil Nükleer Santrali’nin sadece bir reaktörün patlaması tüm bölgenin radyasyon hasarına ve nüfusun tam tahliyesine neden olup Avrupa’daki insanların yaşamlarını ve sağlığını tehdit altına almıştı. 36 yıl geçmesine rağmen bu felaketin sonuçları hala hissediliyor” şeklinde konuştu.

PUTİN SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR

Adana- Ukrayna Dostluk Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği üyesi Ganna Grozdenko, Rus Ordusu'nun kasıtlı olarak sivil binaları ve hayati önem taşıyan alt yapı sistemlerini hedef aldığını söyledi. Sivil halkın gözünü korkutma çabasının başarısız olacağını kaydeden Grozdenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş suçu işlediğini belirtti.

RADYASYONUN ÖLÜMCÜL ETKİLERİ TÜM KARADENİZ VE AKDENİZ HAVZASINDA HİSSEDİLECEK

Ukraynalıların Türk halkının desteğini hissettiklerini dile getiren Ganna Grozdenko, "Türkler bizim kardeşlerimizdir. Türkiye Hükümeti'nin Ukrayna'ya yaptığı cömert insanı yardımı için derinden müteşekkiriz. Biraz daha yardım rica etmek istiyoruz. Düşmanın ülkemize girmesine izin vermeyin. Ukrayna bu savaşı çoktan kazandı. Bu toplu katliamı durdurun. Avrasya kıtasını tamamen yaşanmaz hale getirebilecek bir felaket tehdidiyle karşı karşıyayız. Radyasyonun ölümcül etkileri tüm Karadeniz ve Akdeniz havzasında hissedilecek" diye konuştu.

Daha sonra savaştan kaçıp Adana'ya gelen bir aile, Ukrayna ezgilerinden bir şarkı söyledi.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER