Sokaklarda çalışıyorlar

Adana sokaklarında çalışan çocukları görmek mümkün. Özellik Suriyeli mültecilerin çocuklarının da çocuk işçiliğine katılmasıyla sayı iyiden iyiye arttı. Türkiye genelinde yılın ilk 5 ayında 27 çocuk işçinin çeşitli olaylarda hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Sokaklarda çalışıyorlar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER/ÖZEL)-Yaşları 7 ila 13 arasında değişen çocuklar.. Henüz oyun oynayıp arkadaşları ve aileleriyle zaman geçirme yaşında olan bu çocuklar hayata çalışarak tutunmaya çalışıyor. 

Adana sokaklarında çalışan çocukları görmek mümkün. Özellik Suriyeli mültecilerin çocuklarının da çocuk işçiliğine katılmasıyla sayı iyiden iyiye arttı. Türkiye genelinde yılın ilk 5 ayında 27 çocuk işçinin çeşitli olaylarda hayatını kaybettiği belirtiliyor. Adana sokaklarında, caddelerinde çalışan yaşları küçük çocuklar çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Bu tehlikelerin başında trafik kazaları geliyor. Son dönemde ana yollarda, trafik ışıkları yanlarında; su satan, arabaların camlarını silen veya mendil satan çok sayıda çocuk ile karşılaşmanız mümkün.

TEHLİKE İLE BURUN BURUNALAR

Araçların hız yaptığı zamanlarda bile araçların önüne aniden çıkan bilen bu çocuklar ölüm tehlikesi ile burun buruna çalıştırılıyor. Özellikle su satarken büyüklerinin yanında olmasına rağmen tehlikeli hareketlerde bulunan çocukları sürücüler sık sık uyarıyor. Ancak tüm uyarılara rağmen çocuklar aynı hareketleri yapmaya devam ediyor. Sürüçüler bu çocukların araçların arasında gezdiklerini ve aniden ışığın yanması ile arabaların arasında ezilme tehlikesi geçirdiklerini söylüyor. Çocukları uyardıklarını fakat uyarıların işe yaramadığını anlatan sürücüler bu duruma kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ediyor.

KIZ ÇOCUKLARIDA SOKAKLARDA

Sadece erkek çocukları değil artık kız çocukları da yollarda bu şekilde suistimal edilerek çalıştırılıyor. Büyükler tarafından çalıştırılmaya zorlanan  ve yaşları 7 ila 13 arasında değişen kız çocuklarının kimi, kağıt mendil, su satıyor, kimi ise, atık kağıt toplama araçlarıyla sokak sokak gezerek atık topluyor. Yaşıtları gibi oyunlar oynayıp eğlenmek onlarında hakkı olmasına rağmen hüzünlü gözlerle kağıt toplayan küçük kız çocukları bir çok tehlike ile karşı karşıya kalabiliyor.  Kendilerinden büyük arabalarla atık toplayan çocukları görenler  ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 16:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER