banner6

TÜİK enflasyon rakamlarını, emekliler beklentilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak

TÜİK enflasyon rakamlarını,  emekliler beklentilerini açıkladı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Bu belirlenen unsurun ardından açıklamalar gelmeye başladı.

TÜİK’n açıklaması ile birlikte Adana’da emekliler ve CHP Milletvekilleri emekli maaşlarına yapılacak zam oranını değerlendirdi. Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Gençlik Meydanı’nda bir araya gelen Emekli Sen Üyeleri’ne CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Orhan Sümer’de katılarak destek verdi. Burada Emekliler adına açıklamayı Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı okudu.

DİVARCI: ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYORLAR

Divarcı, resmi eflasyon oranına açıklamasına göre yapılan zammın kendileri için yok hükmünde olduğunu söyledi. Emeklilerin çok büyük bir bölümünün asgari ücretin altında ve hatta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edeceğini dile getiren Divarcı, emeklilerin maaşlarına yüzde yüz zam yapılsa bile açlık sınırının altında kalmaya devam edeceğini savundu. Divarcı, en yüksek yüzde 20’lik dilimdeki 2.6 milyon emeklinin aylık 763 lira harcanabilir gelirinin göz önüne alındığında ise yapılması gereken zam oranının yüzde 400 gibi bir rakamlara tekamül ettiğini öne sürdü.

İNTİBAK YASASI HAYATA GEÇİRİLMELİ

Ocak 2021 için öngörülen yüzdelik oranlarda emekli ücretleri zammının hiçbir iyileştirme ifade etmediğini kaydeden Divarcı, “Gerçek enflasyonun bile altında kalmaktadır. Geçtiğimiz temmuz ayında 1500 liranın altında ücret alan emeklilerin yine 1500 liranın üzerinde bir emekli ücreti almayacaklar. Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret alınmalıdır. Emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil, milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi ve asgari ücretin altında aylık emekli ücreti belirlenmemelidir. Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi gerekmektedir.”   dedi.

ŞEVKİN: YUMARTA FİYATINDAN ÖRNEK VERDİ

Açıklamaya katılan CHP Adana Milletvekilleri de birer konuşma yaptı. İlk olarak söz alan CHP’li Vekil Müzeyyen Şevkin, enflasyon verilerinin hem iktidarı, hem de muhalefetin önüne doğru rakamlarla konulmasını istedi. Yumurta fiyatından örnek veren Şevkin, “Yumurta fiyatı yüzde yüz artış göstermiştir. Bugün evin en temel ihtiyaçlarından biri olan ay çiçeği yağı yüzde yüz artış göstermiştir. Ancak TÜİK enflasyonu yüzde 12.6 olarak göstermektedir.” şeklinde konuştu.

İNSANCA BİR YAŞAM SUNMALIYIZ

Hayatı boyunca çalışmış, vergisini ödemiş, SSK primlerini yatırmış emeklilere insanca bir yaşam sunulması gerektiğini vurgulayan Şevkin, “Açıkladıkları veri kadar bile madem zam verilmiyor, açlık sınırı olan 7.36 memurlara 8.36  işçilere zam maalesef reva görüldü. Hayatı boyunca çalışmış, vergisini ödemiş, SSK primlerini yatırmış emeklilerimize insanca bir yaşam sunmalıyız.” diye konuştu.

SÜMER: İNSANLARIN SESLERİNE KULAK VERİN

CHP’li Vekil Orhan Sümer ise, sendikaların ve insanların seslerine kulak verilmesi gerektiğini belirterek, “Sendikalarımızın haklı talepleri görülmedi. Pandemi nedeniyle insanlarımız mağdur durumda. Dişinden tırnağından arttıran insanlarımızın taleplerini inşallah duyarlar.” ifadelerini kullandı.

FATURA YAKTILAR

Emekliler açıklamalarının ardından yanlarında getirdikleri elektrik faturalarını yakarak zamlara tepki gösterdi.

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLADI

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Memur maaşı ve emekli aylıklarında yapılacak artışlarda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dikkate alınıyor. Buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına bu ay yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Memur maaşları ile Emekli Sandığı’ndan ödenen emekli aylıklarına da yüzde 7.36 oranında artış yapılacak.
Memur maaşlarına yapılan artışın 3 puanı toplu sözleşme zammından, kalanı da temmuz-aralık dönemindeki enflasyon farkından kaynaklanıyor.
Eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük memur maaşı 4 bin 230 TL’den 4.542 TL’ye yükselecek.

Bu artışla en düşük emekli aylığı 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 233 TL’den 2 bin 420 TL’ye, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 627 TL’den bin 763 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 534 TL’den bin 662 TL’ye yükselecek. SSK’dan 2000 sonrasında emekli olanların aylıkları normalde bin 447 TL olacaktı. Ancak, geçen yıl nisan ayında en düşük emekli aylığı bin 500 TL’ye yükseltildi. 2000 sonrası SSK emeklilerinin normal emekli aylığı 1500 TL’yi aşıncaya kadar yeni zam almayacaklar.

Memur maaşları ile emekli memur, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 5.75 oranında zam yapıldı. Memur maaşlarına yapılan zammın 4 puanı toplu sözleşmeden, 1.75 puanı da enflasyon farkından geldi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER