banner6

Yücel: Adana'ya Onkoloji Konukevi yapılmalı

Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, Adana'ya acilen onkoloji konukevi yapılması gerektiğini söyledi.

Yücel: Adana'ya Onkoloji Konukevi yapılmalı

BAYRAM BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, Adana'ya acilen onkoloji konukevi yapılması gerektiğini söyledi.

Adana'ya şehir dışından tedavi için gelen lösemi hastası çocuklar ve hasta yakınlarının yaşadığı en büyük sıkıntıların başında barınma ihtiyacı geliyor. Hastane çevrelerinde evleri bulunan kişilerin hasta yakınlarına yüksek fiyatta ev kiraya veriyor. Yaşanan bu durum nedeniyle hasta ve hasta yakınları büyük mağduriyetler yaşıyor. Hasta ve hasta yakınlarının bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini belirten Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, son zamanlarda yaşanan kira artışları ile birlikte lösemi hastası çocuklar ve ailelerinin tedavi süresi boyunca barınma sorunu yaşadıklarını anlattı. Yücel, şehir dışından tedavi amacı ile gelen kanser hastaları ve aileleri için konukevi yapılması gerektiğini söyledi.

BARINMA ZORLUĞU

Kanser hastaları ve aileleri için hazırlanan projeyle hem hastalar hem de hasta yakınlarının kalacak yer sıkıntısı çekmeyeceğini ifade eden Yücel, “Hasta ve hasta refakatçilerinin yaşadığı zorlukların başında barınma sorunu geliyor. Barınma, yemek ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri onkoloji konukevlerinin, Adana'ya gelen hastaların tedavilerinin de düzenli olarak devam etmelerini sağlayacaktır. Evlerin, hasta ve refakatçisine tek kişilik odalarda kalma imkanı sağlayacağını, iki odadan oluşacak süit dairelerin de tek hasta kalacak şekilde dizayn edilmesi gerekiyor. Bu odalarda buzdolabı, televizyon, set üstü ocağı ve gün içerisinde kişinin ihtiyaç duyacağı diğer malzemelerin mevcut olması gerekiyor.” dedi.

HASTA YAKINLARI SOKAKTA KALIYOR

Yetişkin ve çocuk kanser hastalarının tedavilerinin yapıldığı hastanelerin çevresinde bulunan evlerin kira fiyatlarının çok astronomik olduğunu savunan Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, "Kanser hastalığı tedavisi oldukça pahalı. Şehir dışından tedavi için gelen hastaların tedavisi bir ila üç yıl arasında sürüyor. Kemoterapi tedavilerinin ardından ilik nakli yapılıyor. Özellikle bu süreçte hastane çevresinde en az bir ikamet etmeleri gerekiyor. Bölgede bulunan evlerin kirası yüksek miktarda. Ev kiralayamayan maddi durumu yetersiz hasta yakınları ise bahçede, kafeteryada, koridorda veya hastane mescidinde kalıyor. Hasta ve hasta yakınlarının buralar yerine hijyenik ortamda kalmaları gerekir.” diye konuştu. 

ÇOK FAZLA HASTA KENTE GELİYOR

Adana’ya çok fazla lösemi ve kanser hastalarının tedavi için geldiğine dikkat çeken Başkan Yücel, “Kente anormal derecede lösemi ve kanser hastası göçü var. Bir çok şehirden kanser hastaları tedavi için Adana’ya geliyor . Bunun en büyük nedeninin Adana'da kemik iliği nakli yapılan merkezlerin bulunmasıdır. Kanser hastaları yaşama tutunmak için ilimize geliyorlar. Bu süreçte anne refakatçi olarak çocuklarının yanında kalabiliyor. Fakat baba ya da yakını ciddi mağduriyet yaşıyor. Kalacak yerleri yok. asgari ücretle geçimini sağlıyor ya da hiçbir geliri olmayan insanlar. Süreç o kadar uzun ki her geçen gün mağduriyet artıyor. Hasta yakınları ya sokakta kalıyor ya da hastane bahçesinde yatıyor." şeklinde konuştu.

KİRA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK

Hasta yakınlarının hastane çevresinde barınması gerektiğini belirten Kemal Yücel, bunu fırsat bilen bazı ev sahiplerinin de evlerini yüksek fiyata kiraya verdiğini söyleyerek, "Yüksek kiraların yanı sıra eşyalı evlerdeki eşyaların yıpranmış ve hijyenden çok uzak. Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği olarak belediye başkanlarımızdan onkoloji konukevi yapmalarını istiyoruz. Bunun örneği Ankara, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli Şanlıurfa'da var. Adana da neden böyle bir onkoloji konukevi olmasın. Kentimiz de Adana Şehir Hastanesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi ve Acıbadem hastanesi civarına acilen onkoloji konukevlerinin yapılması gerekmektedir" diyerek çağrıda bulundu.

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER