Yaşlanmak güzeldir

 50 olmama az bir zaman kaldı. Yolun yarısının da üstünde bir rakam. Ancak nedense eskiden düşündüğümde çok ürkütücü gelen 50 yaş durumu bana son derece sempatik gelmeye başladı. Yaşlanmak güzel geliyor hatta. Eğer genç yaşayarak yaşlanıyorsanız sorun yok demektir. Eğer babalar gününde telefonunuz susmuyorsa iyi yaşamışsınız demektir. Gençler, "İdolüm sensin" diye yanınıza geliyorsa çılgın yaşamışsınız demektir. Hala küpe takıp baskılı tişörtler giyebiliyorsanız umursamaz yaşamışsınız demektir.

İyi yaşamanın ve genç kalmanın en önemli yolu da umursamadan yaşamaktır zaten. Kimin ne dediğini umursamamak, parayı umursamamak, hayatı umursamamak iyi bir şeydir. Hayat dediğimiz şey bize sunulan küçük bir hediye, güzel bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek de bizim elimizdedir. Bugünü yaşamak mantıklıdır. Yarını, yarın yaşamak gerekir. Aceleniz ne?

Mutlu yaşamak için neler gereklidir?

Çok basit şeyler aslında..

Mesela gençlerle fazla zaman geçirin, geyik yapın, bu yaştan sonra mı demeyin.

Sonra, mutsuz insanlardan uzak durun, sorun dinlemeyin. Bu bencillik değil. Sadece karşınızdakinin sorununu çözemeyecekseniz, boşuna vakit kaybetmeyin diyorum.

Müzik dinleyin mutlaka. Hangi tür olursa, kimi dinlemeyi seviyorsanız. Mozart da olabilir, Aleyna Tilki de.

Alışveriş yapın. Param yok demeyin, ne kadar varsa onu harcayın.

Mutlaka yurt dışına çıkın. Buna da pahalı demeyin. İnanın Kızkalesi tatilinden daha ucuz.

Çocuklarınız için yaşamayın, onları mutlu etmek adına kendinizi hapsetmeyin. Tabi ki seveceksiniz önemseyeceksiniz, besleyeceksiniz ve okutacaksınız. Ama buraya kadar. Kaçımızın babası bize yüklü miras ya da hazır bir gelecek sundu? Buna rağmen kaçımızın evi ya da arabası yok? Bırakın onlar da sizin yaptığınız gibi kendi geleceklerini kursunlar. Onlar da sizin gibi kredi çekip ev taksiti ödesinler. 

En son ne zaman dışarıda yemek yediniz mesela, en son ne zaman mutfak alışverişi dışında alışveriş yaptınız? En son ne zaman telefonunuzu yenilediniz? Çocuklardan sıra gelmedi değil mi? 

Ama sıra size geliyor...

Sıranın sonunda yer almak için yaşamın önünde olun..

Bırakın 40'ından sonra desinler...

Bırakın manyak desinler...

Bırakın arsız desinler...

Bırakın hepsini bir kenara 

Ama kendinizi bırakmayın..

 

 

YORUM EKLE