Yaşlılar…

Her insan zamanı geldiğinde mutlaka yaşlanacaktır. Tabiatımızın kanunudur bu… Bugün ülkemizde Avrupa ülkeleri gibi yaşlı nüfusun oran olarak çoğaldığı ülkelerden birisiyiz desek yeridir.

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam oranını artırarak yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasını sağladı.

Bu yıl nüfus olarak 82 milyonu bulduk ve yaşlı oranımız da nerdeyse yüzde 10’ları buldu. Dünyada ise 65 yaş ve üzeri nüfus 2010 yılında 500 milyon kişi civarındaydı ve 2050’de bu sayının 1,5 milyara çıkacağı tahmini yapılıyor. Yani aslında dünya yaşlanıyor.

Artan bu nüfus ile birlikte yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla 18-24 Mart tarihlerinde ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır.

Herkes yaşlılık döneminde saygı ve itibar görmeyi arzu eder. Zaten ‘ata’ dediğimiz büyüklerimiz sayesinde dünyayı tanıyor ve geleceğimizi onlardan öğrendiğimiz bilgilerle hazırlıyoruz. Onların yaptıklarına ekleme yaparak daha iyi bir gelecek hazırlıyoruz.

Yani her şeyimizi onlara borçluyuz. Biz de bir yaşlı adayı olduğumuza göre onlara minnet ve şükran duymalı, onların toplumla bütünleşmelerini ve yaşama bağlı kalmalarını sağlamalıyız. Onlar sevgi ve saygıyı en çok hak eden, gölgesinde yetiştiğimiz çınarlarımızdır. 

Aslında millet olarak o konuda şanslıyız desek yeridir. Çünkü biz, yaşlılarımızı yük olarak görmeyen, tam aksine onlara ihtimamla ve sevgiyle yaklaşmamızı sağlayan bir kültüre sahip toplumun evlatlarıyız.

Tarihimize baktığımızda yaşlısına gereken önemi vermiş, büyüğe saygı milletimizin en önemli töresi, vazgeçilmez geleneği yapmışız. İşte bu güzel Bu geleneği yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Unutmayın! Bugün biz yaşlılarımıza nasıl davranırsak, yarın çocuklarımıza da bize öyle davranacaktır.

Yaşlılarımız önemli. Onların değerini bilelim.

YORUM EKLE