Yaşlılar sıcak havaya dikkat!

Bunaltıcı hava sıcakları etkisini göstermeye devam ediyor.

Özellikle yaşlı hastalar için bu havalar ciddi sorun teşkil ediyor.

Yani biz gençler bile bu sıcağa dayanamazken dışarıda sıcakta duran yaşlılara yönelik uzmanlar sık sık uyarılarda bulunuyor.

Peki uzmanlar bu uyarıları yaparken neler söylüyor.

Bir kere kalp-damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, diyabet, astım gibi kronik hastalıkları olan yaşlılar için aşırı sıcaklar ciddi risk kaynağı olduğunu sıklıkla ifade ediyor uzmanlar.

 Çünkü yaz mevsiminde vücutta sıvı ve elektrolit kaybı yaşanıyor, kalbin iş yükü artıyor ve tansiyon düzensizlikleri baş gösteriyor.

Durum böyle olunca zaman zaman hayati tehlikeye varan sonuçlarında ortaya çıkabileceği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Uzmanlar, yaşlı insanların sağlık kontrollerini ihmal etmemeleri ve özellikle tansiyonlarını daha sık ölçtürmeleri gerektiğini söylüyorlar.

 Yaşlı insanların özellikle tansiyon düzenleyici ya da idrar söktürücü ilaçların, doktor takibinde doz ayarlaması yapılması gerekebileceğini aktarıyorlar.


Özellikle yaşlıların güneşte uzun süre kalmamaları, bol sulu gıda ve içecekleri tüketmeleri, ağır yemeklerden kaçınmaları gerektiğini her fırsatta aktaran uzmanlar, “Temizliği ve bakımı yapılmayan klimalar, alerjik ve mikrobik hastalıklara neden olabilir. Klima ve soğutma sistemlerinin düzenli bakımının yapılması, özellikle de yaşlıların zatürreye yatkınlığı kolay olduğundan önemlidir" uyarısında bulunuyor.

YORUM EKLE