2 ayda 49 kadın öldürüldü

Emek ve Gül Derneği tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

2 ayda 49 kadın öldürüldü

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Emek ve Gül Derneği tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik kadın cinayetlerine kurban giden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını Avukat Sevil Aracı Bek yaptı. Bek, kadın cinayetleri ve kadınların yaşadıkları ekonomik sıkıntılara değindi. Kadınlarla bir araya gelerek dertleri sıkıntıları konuşup, sorunlara ortak çözüm aramak için bir araya geldiklerini işaret eden Bek, kadınların sorunlarının aynı olduğunu vurguladı.

Türkiye’de yapılan bir ankette kadınların yüzde 60’nın aldığı nafaka ücretlerinin 500 lira ve altında bir rakam olduğunu belirten Bek, 500 lira ila altında bir parayla geçinemediğini, kadınların yüksel nafaka alıyormuş gibi bir algı yaratıldığını söyledi. Kadın cinayetlerinin arttığını vurgulayan Bek, “Kadın cinayetlerinin çok fazla artması gündemde, yıllardır bu konuda çalışmalar yapıyoruz, istatistikler yayınlanıyor. Yıllık rakamlar 400’ün üzerinde.” dedi.

Ocak ve şubat ayında toplam 49 kadının öldürüldüğünü dile getiren Bek, “Bu ayın ilk iki ayında da kadın cinayetleriyle karşı karşıya kaldık. Ocak ayında 27, Şubat ayında 22 kadın arkadaşımız kadın cinayetlerine kurban verildi. Kadınlar olarak öldürülen kadınlara baktığımızda defalarca karakollara başvurduğunu ancak bu başvuruyu yapanlarda öldürülmüştür. Beni eski erkek arkadaşım öldürecek dese bile kimse sahip çıkmamış ve öldürülmüştür. Bu kişilere daha ağrır ceza verilmesi için bizler mücadele edeceğiz. Biz bu davalara ne kadar fazla sahip çıkarsak, takip edersek olumlu sonuçlar alabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Emek ve Gül Korusu sahne aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2