banner6

5 dev eserin açılışı gerçekleşti

5 dev eserin açılışı gerçekleşti

5 dev eserin açılışı gerçekleşti

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi kentin kurtuluş tarihi olan 5 Ocak gününde, tamamlanan 5 yeni projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Kurbanlar kesilerek gerçekleşen açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’nın yüz yıllık projelerini hayata geçirdiklerini anlattı.

Adana'da Turhan Cemal Beriker Bulvarı Altgeçidi, Türkmenbaşı Bulvarı-Havaalanı Kavşağı Altgeçidi, Arif Nihat Asya Bayrak Parkı, Çok Katlı Asansörlü Otopark ve Saimbeyli Mezbahanesi projelerinin açılışı düzenlenen törenle eş zamanlı açılışı yapıldı. Açılan eserlerden biri olan Turhan Cemal Beriker Bulvarı alt geçidi üzerinde gerçekleşen törende, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait bando takımı ve Mehter Takımı eserlerini seslendirdi. Açılışa katılanlara Türk bayrakları dağıtılırken, alanda bulunan gaziler törene renk katan isimler oldu. Törende Kur-an’ı Kerim okunup dualar edildi. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.  Açılışlar münasebetiyle alana getirilen bir koyunda kurban olarak kesildi.

Burada konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, tüm Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş gününü kutladı. Adana’nın kurtuluş günüyle ilgili bilgiler veren Sözlü, “Adana’nın  kurtuluşunun 95. yılı münasebetiyle  kutlama törenlerinden sonra bugünü anlamlandırmak üzere tertip etmiş bulunduğumuz 5 büyük projenin açılış töreninde bir aradayız. Bugün Adana’yı düşmandan arındırışımızın 95. yıl dönümü bir milli mücadele ateşi 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakıldı. Bu meşaleyi yakan bağımsızlık mücadelesinin önder lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tü. Unutmamak lazım ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’dan 8 ay önce Adana’daydı. 8 ay önce Adana’da bu ilhamı almış, Adanalıların gözünde bu ışığı görmüş, milletinden cesaret almak noktasında Adanalılardan beslenmiş ve 19 Mayıs 1919’da yedi düvele baş kaldırarak bağımsızlık ateşini yükseltmiştir.” dedi.

ATATÜRK’Ü İLK DESTEKLEYENLER ÇKUROVALILAR

Atatürk’ü ilk destekleyenlerin Çukurovalılar olduğunu ileri süren Başkan Sözlü, “Onu ilk destekleyen Çukurova’nın kahraman evlatları olmuştur. Ne mutlu ki milli mücadeleye ilhan veren toprakların çocuklarıyız. Ne mutlu ki 4 Ekim 1922’de esarete boyun eğmeyip, kahramanca mücadele eden Çukurova’nın yiğit evlatlarının torunlarıyız.  Yaşadığımız bölgenin yerel yöneticileri olarak, hizmet ettiğimiz bölgeyi daha değerli kılmak üzere çeşitli hizmetler yapmaktayız. Bunların bir bölümünü bu gün harekete geçireceğiz. “ ifadelerini kullandı.

2016 YILI VERİMLİ GEÇTİ

2016 yılını oldukça verimli geçirdiklerini kaydeden Başkan Sözlü,  ”Bu gün burada açacağımız hizmetler 5 Ocak’ta 5 açılış diyerek günün anlamına uygun sembolik bir ifade kullandık. Ama Adana’da 2016 yılı içerisinde yapmış olduğumuz hizmetlerin elbette sayısı 5 ile ifade etmeye sığmaz, yetmez. Bugün sadece Fen İşleri Daire Başkanlığı’na toplam 350 tane araç aldık. 64’ü diğer hizmet birimleri 78’i Ulaşım Daire Başkanlığı, 25’i Mezarlıklar Daire Başkanlığı, yine bugün Fen İşleri Daire Başkanlığı için 28 aracın hizmete açılışı var. 15 tanede otobüsümüz vardı. Onun devlet malzeme ofisi ile anlaşması olduğu için teslimatını önümüzde ki günlerde tamamlayacağız. Otobüslerimiz burada. Tabi ki bunlar açılışını sizlere duyurduğumuz projelerin haricinde hizmetler. Ama bir şeyi de ifade etmek isterim ki 2016’da başlayıp yeni yeni açtığımız, hem  ilçelerde, kırsalda, hem şehir merkezinde açıp hizmetini devam ettirdiğimiz açılışını da ilk baharda, yazda, sonbaharda peyderpeyi yapacağımız hizmetlerimizde  sizlere sunulmak üzere beklemektedir. “ şeklinde konuştu.

BAYRAK ŞEHRİ ADANA UNVANI

İsmi Park ve kültür merkezine verilen Arif Nihat Asya ve Bayrak Şiiri hakkında da bilgiler sunan Başkan Sözlü, “Torosların yiğit insanları için Atatürk şöyle demişti. Torosların eteklerine bakın orada bir tek Yörük çadırı tütüyorsa bile o memleket teminat altındadır. Anadolu Coğrafyasına bir şey olmaz. Bu Adana ki Arif Nihat Asya’ya bir 4 Ocak gecesi 5 Ocak’a yetiştirilmek üzere hala üzerine daha iyi şiir yazılmayan Bayrak şiirini yazdırmıştır. 5 Ocak Adana’nın dik duruşunun adıdır. 5 Ocak Adana’nın Özgürlüğünün simgesidir. Ama 5 Ocak’ta bayrak gününün adıdır. 4 Ocak 1922’de Adanalılar o dönemin en büyük bayrağını alarak sokaklarda bu günü kutlamışlardır.  O günün hatırına Arif Nihat Asya Bayrak Şiiri’ni yazmış, Adana’mız aslında bayrak şehri olma unvanını, hem o bayrağın dalgalandırılması, hem de Arif Nihat Asya’nın Adana için Türk Bayrağı için yazdığı şiire ev sahibi olması hasebiyle Adana’mız Bayrak Şehri unvanını da almıştır.” diye konuştu.

5 AÇILIŞIN ONURUNU BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Başkan Sözlü, bugün 5 dev açılışın onurunu birlikte yaşayacaklarını kaydetti.. Siyasi hayatının hiçbir döneminde kolay işlere nail olmadığını vurgulayan Başkan Sözlü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e de gönderme yapmayı ihmal etmedi.  Başkan Sözlü, “İktidar nimetleriyle hizmet etmenin avantajını yaşamadım. Bugün Keçiören Metrosu açılıyor. Tabiî ki gıpta ettim. Hiçbir hizmeti kıskanmam Melik Gökçek demiş ki, ‘Çok gözü açıklık yaptım. Metro hizmetlerini Ankara Belediyesi’nin bütçesiyle yapamazdım. Onu hükümete yıktım. Hükümetten Allah razı olsun. Onlarda bu işi gayet iyi götürüyor’ diyor. Bugün Keçiören  Metrosu açılıyor. Ankara’yı gördüler. Bir gün hükümet Adana’yı da görecektir inşallah. Bir Anadolu diyişi vardır, “Oynayamayan gelin yerim dar dermiş.” Biz hayatımızda yerimiz dar mazeretine sığınmadık. Hizmetlerimizi Allah’ın izniyle yapa yapa gideceğiz. Azmimiz olmasa bugün burada olur muyduk?. Bugün siz değerli Adanalılardan güç almasam, bu  hizmeti hayata geçirebilir miydim.?” dedi.

ADANA’NIN YÜZ YILINI PLANLIYORUZ

Adana’nın gelecek yüz yılını planladığını savunan Başkan Sözlü, “Adana’nın yalnızca bugünün değil, gelecek yüz yılını da planlıyoruz. Dev açılışımızı da bu planlama çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Adana’da görünen hizmetler var ama Yüreğir ve Ceyhan’da gelecek 100-150 yılın alt yapı planlamasını birlikte gerçekleştiriyoruz. Adana’da hizmetlerimizi sunarken hiçbir siyasi kaygıyı hizmetin önüne geçirmiyoruz. Allah razı olsun arkadaşlarımızda bu konuda iş birliği yapma hususunda, diğer belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimizde gayretliler, kendilerini teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ORDU EVİ KISMI BİR HAFTAYA GENİŞLEYECEK

Başkan Sözlü, Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerindeki alt geçit ile ilgili şu bilgileri verdi; “Bugün üzerinde bulunduğumuz alan halk dilinde karnı yarık ama pratik olarak bir alt geçidin üzerindeyiz. Bu alt geçit alttan hizmetini yaparken, üstten yolu daralttığı için trafikte arzu edilen çözümü sağlamamıştır. Bugün yanlarda birer şerit daha açtık, üstlerinde her iki tarafa hizmet etmek üzere 2 şer şeritte geçidin üzerini  kapatarak tamamladık. Allah nasip ederse bu proje bu bölümü tamamlandı. Önümüzdeki ha hafta içerisinde ordu evi kısmını tamamlayacağız. İçeride o bölgenin duvarlarını beton bariyerlerle çektik. Ordu mensuplarının hizmet verdiği birimleri başka tarafa taşıyorlar. Hava şartlarından yetişmedi. İnşallah her türlü protokol mütabakat ve muvafakat namemiz var. Gelecek hafta ordu evinin dar bölgesini görmeyeceksiniz.  Bu bulunduğumuz yerde 451 tane kiriş var. Bu kirişler her gün 8 tane üretilerek peyderpey aktarıldı.” 

KENT ULAŞIMININ ANA BANDI OLACAK

Hava Alanı alt geçidinin  kent içi ulaşımının ana bandı olacağını dile getiren Sözlü, “Türkmenbaşı Bulvarı, hava alanı alt geçidi ulaşımı kuzey güney yönünde rahatlatacak önemli bir proje. Allah nasip ederse bu projeyi biz  aşağıda Güney Kuşak Bulvarı’na kadar tamamlayacağız. Hemen D400’den Türkmenbaşı Bulvarı’na döndüğümüz binayı da mütabakatımızın hukuki süreci tamamlanmak üzere bu  Ocak ayı içerisinde yıktığımız takdirde, orayı boydan boya elverişli bir ulaşım ana bandı olarak Adana’mıza hizmet ettireceğiz. “ şeklinde konuştu.

MURAT VE FIRAT ASYA KATILDI

Sözlü diğer projeler için ise şöyle konuştu; “5 Ocak denildiğinde Bayrak Şiiri akla gelir. Bayrak şiiri denildiğinde Arif Nihat Asya akla gelir.  Onun aziz hatırasına Arif Nihat Asya Bayrak Parkı Ve Kültür Merkezini bugünde hizmete açıyoruz.  Merhum şairin çocukları Murat Asya ve Fırat Asya aramızdalar bugün. Parkımız 15 Bin metre karelik bir alanda inşa edildi. 70 metre uzunluğunda minarelerden biraz kısa olarak planlandı. Parkımızın üzerinde Türk Bayrağımız dalgalanmaya başladı.  Bugün Adana’da bir otopark açılışımız var. Bu otoparkımız Seyhan Belediyesi ile Büyükşehir Belediyemizin ortak çalışmasıdır. Seyhan Belediye Başkanımızın arsasını verdi, büyükşehirde üzerine otoparkı inşa etti. 116 araçlık çok katlı, asansörlü otopark. Adana’da bir ilk olma unvanını taşıyor. 9 adet 12 araçlık, 1 adet 8 araçlık,  döner katlı  elektronik mekanik otopark sistemi  ve son olarak Saimbeyli Mezbahası var bunun içerisinde. Zeydan Karalar Bey çok kıymetli bir arsasını belediye meclisiyle verdiler kendilerine çok teşekkür ediyorum.  Hizmet her şeyin üzerindedir. Bu üzerinde bulunduğumuz hizmete katkı koyan Karayolları Bölge Müdürlüğüne ve çalışanlarına diğer hizmetlerimizin tümün de  emeği geçen herkese Sayın valimize çok teşekkür ediyorum.”

 

Açılışın ardından, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şair Arif Nihat Asya'nın çocukları Fırat ve Murat Asya, belediye meclis üyeleri, gaziler, şehit aileleri, mahalle muhtarları birlikte açılış kurdelesini keserek, Adana’ya hazırlı olsun temennisinde bulundular. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 15:22

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER