banner6

Adana sıfır çekti

CHP Meclis üyesi Ulaş Çetinkaya, “Kentsel sosyal donatı alanları konusunda hedef konulmuş ama yapılmamış” dedi.

Adana sıfır çekti

 


Bayram BULUTADANA (İLKHABER) Adana Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı 2. Birleşimine ait meclis oturumu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü başkanlığında toplandı.

Oturumda 21 gündem maddesi yer aldı. İhtisas Komisyonu üye seçimine ait teklifin yer aldığı madde ile başlayan oturumda ilk olarak komisyon üyesi seçimi yapıldı. Ardından ise Başkan Sözlü bir önceki dönemden kendilerine sirayet eden imarla ilgili maddelerin ilgili komisyonlara sevk edilmesini önerdi. Meclis üyelerinin komisyonlarda daha çok bilgi sahibi olarak konu üzerinde hakim olmalarını isteyen Sözlü, yasal olarak mahkeme kararlarına ait imar dosyalarını da oylamaya sundu. Yapılan oylamada ilk kez birlik örneği gösteren meclis üyeleri maddelerin komisyona sevk edilmesinde ortak karar aldı.

Danışman ücretinin tespitine ait gündem maddesinde ise söz alan Başkan Sözlü, danışmanlara ödenecek ücretin genel sekreterin maaşının yüzde 75'ini geçemeyecek şekilde yasal zorunluluk olarak düzenleneceğine işaret edip bunun da 4 bin lira olduğunu kaydetti ve bu şekilde oylanmasını istedi. Yapılan oylamada meclis üyeleri danışmanlık ücretlerini belirledi. Numaraj yetki devrine ait teklif maddesinin görüşülmesi de kabul edildi. Böylece Numaraj konuları ile bundan sonra ilçe belediyelerinin sorumluluğuna verilmiş oldu.

Büyükşehir Belediyesi 2013 yılı faaliyet raporuna ait teklif maddesinde ise, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Ulaş Çetinkaya söz aldı. Çetikaya, 2013 yılındaki mevcut durumu bilinmesini istedi. Bu durumun bilinmesinin nereden nereye gidilmeye çalışıldığını görüp daha iyi tespit yapılabilineceğini anlatan Ulaş Çetinkaya, “Bu faaliyet raporunun sonuç bölümünü incelediğimizi de yasal olarak yapılması gerekli bir hedef konulmuş. Fakat bunların bazılarına ulaşılamadığını görüyoruz. Tabi ki bunları eleştiri olarak değil de mevcut durumumuzu görmek için inceleyip. Bu eksiklileri gidermek için burada söz almış bulunmaktayım. Örneğin insan kaynakları eğitimi konusunda bir program düşünülmüş bunda yüzde 3 oranında bir başarı oluşmuş. Makine ikmalde bir hedef konulmuş ancak bununda 3’te bir oranında bir hedefe ulaşılmış.” dedi.

Çetinkaya, 2013 yılı faaliyetlerini incelediklerinde genel anlamda belediyenin hizmetlerinin yüzde 30 gerçekleşme oranında gerçekleştiğini ve bazı hizmetlerde sıfır çekilen gerçekleşme oranının olduğunu kaydetti. Çetinkaya, denetim komisyonu raporunun ilgili birimlere sevk edilerek kamuoyu ile paylaşma adına açıklanmasını istedi. Çetinkaya, “Kent Estetiği Ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalarda 3’te bir oranında bir başarı sağladığını belirterek, “Özellik tarihimizi koruyarak ileriye taşıyalım. Bazı binaların restorasyonu hedeflenmiş ama yapılmamış. Umarım önümüzdeki dönemde bu eksikliği bizler gideririz. Özellikle bariz bir örnek var. Buda Şakir Paşa Konağı. Kent meydanı hedeflere konulmuş ama sıfır çekmiş. Kentsel sosyal donatım alanları konusunda hedef konulmuş ama yapılmamış. Günümüz teknoloji çağı ancak teknolojiye yatırım yapmayan bir belediye görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Gurubu adına söz alan Ali Şimşek ise denetim komisyonu raporunun kabul edilmesini teklif etti. Yapılan oylamada CHP'li Hüsnü Karadeli ile Ulaş Çetinkaya ret oyu kulandı. Ancak yapılan oylama oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu arada Komisyon seçimleri öncesi konuşma yapan MHP ve CHP ve AK Parti Meclis üyeleri Adana için birlik beraberlik mesajları verdi. MHP Meclis Üyesi Ali Şimşek, Adana’nın gelişimi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ve yapacaklarını anlattı. AK Parti Meclis Üyesi Ozan Gülaçtı ise, uzun yıllar sanayide, turizmde önemli başarılar gösteren Adana’yı eski haline getirerek ayağa kaldırmak istediklerini söyledi. Meclise bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini anlatan Gülaçtı, “Sorun çıkartan değil, çözüm üreten bir siyaset yaparak Adanamızı hak ettiği yere getirmeye hazırız” dedi. CHP’li Çetinkaya’da kenti bu günkü konumundan daha ileri götürmek için çalışacaklarını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER