banner6

Atal: Aktif fay hattı üzerinde bulunuyor

Akkuyu Nükleer Santrali Projesi hakkında basın açıklaması yapan Atay, santral hakkında dava açtı.

Atal: Aktif fay hattı üzerinde bulunuyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Avukat İsmail Hakkı Atal, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nin aktif fay hattı üzerinde kurulduğunu iddia etti..

Konuyla ilgili Adana Adliyesi önüne gelen İsmail Atal basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan Atal’a CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri destek verdi. Atal basın açıklamasında, santral projesinin Rusya’ya ait Akkuyu Nükleer Santrali’in Türkiye açısından  halk sağlığı ve milli güvenlik sorunu olduğunu söyledi.  Santralin deprem fay hattı üzerine yapıldığını anlatan Atal, aktif fay hattı üzerinde olan santralle ilgili iki ülke arasındaki anlaşmaya göre Türkiye’nin santralle ile ilgili hiçbir hak ve yetkisi bulunmadığını öne sürdü.  

Tüm kontrolün Rusya’da olduğuna dikkat çeken Atal, santralin aktif fay hattı üzerinde olduğuna ve reaktörler henüz oturtulmadan zeminin çatladığını hatırlatarak, “Akkuyu Nükleer Santrali’nin bulunduğu alan aktif bir fay hattı uzantısı üzerindedir. ÇED İptal davasında zeminin karstik boşluklar barındıran kireç taşı niteliğinde bir yapı olduğunu, buranın üzerinde Nükleer santral inşa edilemeyeceğini söyledik. Ancak zeminden örnek alınmadan hukuka aykırı olarak davamız reddedildi. Üzerine her biri 14 bin ton ağırlığında 4 tane nükleer reaktör binecek zemin beton takviyelerinin çatladığını öğrendik. 2018 yazında çatlayan betonu Türkiye Atom Enerji Kurumu sökmüş, tekrar çatlamış biz bunu 6 mayıs 2019’da öğrendik. Henüz nükleer reaktörler binmedi. Fukuşima nükleer felaketinin Japonya’ya maliyeti 600 milyar dolar. Aktif bir fay hattı üzerimde nükleer santral kurulamaz.  Türkiye bu maliyeti kaldıramaz.” dedi.

Açıklamanın ardından Atal, Akkuyu Nükleer Santrali’nin hukuken bir ÇED raporu ve üretim lisansı olmaması ile ilgili dava açtı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER