banner6

Demokrasiye evet

Seyhan Belediye Meclisi, paralel ve derin devlete karşı olduğunu oy birliğiyle kararlaştırırken, özgürlüğü benimsedi:

Demokrasiye evet

Selma ATAŞ

ADANA(İLKHABER) - Adana’da bir sokağa ‘Demokrasi Sokağı’ isminin verilemesi Seyhan Belediye Meclisi’nce oy birliğiyle kabul edildi. Meclis oturumunda Başkan Zeydan Karalar, 7 Mart 2014 tarihinde yaptığı bir konuşmayı meclis üyelerine izleterek paralel devlete de derin devlete de karşı olduklarını ve bildikleri tek devletin;  Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olduğunu söyledi.

 

”PARALEL DEVLETE DE KARŞIYIZ DERİN DEVLETE DE”

Paralel devlet ile ilgili söylemlerinin yıllardır aynı olduğuna vurgu yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 7 Mart 2014 tarihinde yerel seçimler öncesi Hadırlı Mahallesi’nde yaptığı bir konuşmanın vidosunun izleterek “bizler yıllar önce bu yapıların nasıl yapılar olduğunu söylemiştik” dedi. 7 Mart 2014 günü yapılan mitingde Başkan Karalar aynen şu ifadelere yer veriyor; “Biz Paralel devlete de karşıyız derin devlete de karşıyız.  Bizim bir tek devletimiz var, bir tek cumhuriyetimiz var o da Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurduğu Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devletidir. Biz ne derin devlet tanırız ne paralel devlet tanırız.  Bizim bildiğimiz devlette budur savunduğumuz devlette budur”

‘DEMOKRASİ SOKAĞI’NA OY BİRLİĞİ İLE EVET
Seyhan Belediyesi meclis üyeleri Başkan Zeydan Karalar’ın gündeme getirdiği
Adana’nın en işlek yerlerinden olan Şinasi Efendi Caddesi ile Atatürk Caddesi arasında kalan 64019.sokağa ‘Demokrasi Sokağı’ isminin verilmesi önerisine oy birliğiyle ‘evet’ dedi. Ayrıca sokağın uygun bir yerine ‘Demokrasi Anıtı’ yapılacak.

ÖMER HALİSDEMİR'İN İSİM YAŞAYACAK

Demokrasi sokağı isinin verilmesi sırasında Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, maddeye ek yaparak darbe girişimi sırasında darbeci generali alnından vuran Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in isminin Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir salona verilmesini önerdi. Öneri ‘Demokrasi Sokağı’ ile birlikte oy birliği ile kabul edildi.

“KENAN EVREN BULVARI’NIN İSİMDE DEĞİŞSİN”

Konu ile ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Yusuf Akıncı ise ‘Demokrasi Sokağı’ isminin verilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirirken Kenan Evren Bulvarı isimin de değişmesi gerektiğini söyledi. Akıncı, “Bu sokağa ‘Demokrasi Sokağı’ isminin verilmesi son derece isabetli bir karar. Yalnız, yıllar önce biz bir grup insan olarak Kenan Evren Bulvarı’nın girişinde bulunan tabelayı sökerek onun yerine demokrasi bulvarı tabelasını koymuştuk. Ama o günden bu güne kadar herhangi bir gelişme olmadı. Şimdi buraya demokrasi adı verildi ise oranında isimin değişme zemini geldi gibi düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Başkan Karalar’da Akıncı’nın sözleri üzerine Kenan Evren isminin değişmesinin elzem olduğunu ve iyi niyet olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getireceklerini söyledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 15:30

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER