banner6

Engelliler insanca bir yaşam istiyor

Engellilerle Yüreğir Sanayi Çarşısı’ndaki yerlerinde bir araya gelen CHP Adana Milletvekili Tümer, sorunları anında yetkililere iletti

Engelliler insanca  bir yaşam istiyor

  Funda BOZAN

ADANA(İLKHABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, toplumun tüm kesimlerinin birer engelli adayı olarak engellilere sahip çıkması gerektiğini vurguladı.
CHP İl Kadın Kolları Başkanı
Yasemin Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Umut Dayanışma Engelliler Derneği Başkanı Sevim Eğrisakal ve dernek üyelerini Yüreğir Sanayi Çarşısı'ndaki yerlerinde ziyaret eden Tümer, engellilerin dertlerini dinledi. Tümer, hemen ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili İdris Dal’ı makamında ziyaret ederek engellilerin sorunlarını iletti, çözüm yolu aradı.
Toplumun büyük bölümünü oluşturan engellilerin öncelikle engelsiz yaşam alanı istediğini kaydeden Tümer, “Yerel yönetimler başta olmak üzere siyasiler olarak bizler, hükümet yetkilileri ve toplumun tüm kesimleri herkesin birer engelli adayı olarak yaşadığını bilerek hareket etmek zorundadır. İhtiyaç sahibi bazı engellilerimizin maaşlarının çeşitli nedenlerle kesintiye uğradığını, rapor almakta zorlandıklarını biliyorum. Bakıma muhtaç insanların tutunacakları dalları elinden alınmasın. Özellikle çalışamayacak durumdaki engellilerimiz insanca yaşamdan başka bir şey istemiyor. Hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız” diye konuştu.
“OTOBÜSE TEK SEFERDE TEK TEKERLEKLİ SANDALYE ALINIYOR”
Ziyaretleri için Tümer ve Kadın Kolları’na teşekkür eden Sevim Eğrisakal ise büyük zorluklar yaşadıklarını, çarşı sokakta rahatça ve özgür biçimde dolaşamadıklarını dile getirdi. Belediye otobüslerinin dahi bir seferde bir tek engelli aracına müsaade ettiğini, engelli karı-kocanın aynı anda tekerlekli sandalyeyle otobüse binemediğini savunan Eğrisakal, “Adres değişikliği, aile bireylerinde eksilme ya da artışları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne zamanında bildiremediğimiz için maaşlarımız kesintiye uğruyor. Çoğumuz yaşımız ilerlemesine rağmen ve olağanüstü ihtiyaçlarımız olmasına rağmen anne ya da babamız asgari ücretin üçte biri kadar gelire sahipse herhangi bir gelire sahip olamıyoruz. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan 3 ayda bir en fazla bin lira alabiliyoruz. En azından bu ödemenin aylık dilimler halinde verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
ANINDA YETKİLİLERE İLETTİ
Sorunları bir bir not alan Tümer, ziyaretin hemen ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili İdris Dal’dan bilgi aldı. Tümer, engellilerin sorunlarının çözümü için Bakanlık düzeyinde de girişimlerde bulunacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 15:29

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER