Esnafın ortak talebi “Cemal Gürsel Caddesi toplu trafiğe yeniden açılsın”

Esnafın ortak talebi “Cemal Gürsel Caddesi toplu  trafiğe yeniden açılsın”

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Cemal Gürsel Caddesi’nin toplu taşıma aracı trafiğine kapatılmasının ardından iş yapamayan esnafların bir bölümü kepenk kapattı. Ayakta durmaya çalışan diğer esnaflarda, bu yolun tekrar toplu taşıma trafiğine açılmasını umut ederek, imzalar toplayıp belediyeye teslim etti.

Cemal Gürsel Caddesi’nin tek yön uygulaması ile toplu taşıma trafiğine kapatılmasının üzerinden yaklaşım 1. 5 yıl geçti. Geçen bu zaman içerisinde yolu kullananların sayında azalma yaşandı. Daha önce toplu taşıma araçlarına binmek için bu yol güzergahını kullanan yolcular, belirlenen durak yerlerine giderek araçlarına binmeye başladı. Ancak yolcular durakların bu uygulamayla uzaklaşmasından şikayetçi oldu.

ŞİKAYET KONULARI

Şikayet konusu bununla da bitmedi. Durakların kalkmasıyla müşteri kaybı yaşayan esnaflar ardından ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı. İşlerinin büyük bir bölümünü kaybeden esnaflar, bu yolun tekrar toplu taşıma trafiğine açılmasını istedi. Yayalar Adana Adliye Sarayı tarafından Cemal Gürsel Caddesine geçebilmek için büyük sıkıntılar yaşıyor.

MÜŞTERİLERİNİ KAYBETTİLER

Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan birçok esnaf, geçen bu bir yılın üzerindeki zaman içerisinde hızla müşteri kaybetti.  Ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlayan çok sayıda esnafında dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıkları öğrenildi. Esnaflar ve yayalar şimdilerde ise bu caddenin tekrar toplu taşıma araçlarına tekrar açılmasını istiyor.

İMZA KAMPANYASI

Esnaflar bunun için imza kampanyası bile başlattı. Esnaflar yaklaşık olarak 1000’in üzerinde esnaf ve çalışanlarından imza toplamayı başardı. Bu imzalar belediyeye ve ilgili birim ve kurumlara iletildi. Şimdi esnaflar bu yolun trafiğe tekrar açılmasını bekliyor. Konuyla ilgili esnaflar ve vatandaşlar gazetemize görüşlerini aktardı.

DEĞİŞMEZ: İŞ YAPAMAZ DURUMA GELDİK

Cemal Gürsel Caddesi esnaflarından olan Halil Değişmez, Cemal Gürsel Caddesi’nin toplu taşıma trafiğine kapatılmasının üzerinden tam 1.5 yıla yakın bir zaman geçtiğini hatırlattı. Yolun toplu taşıma trafiğine kapatılmasıyla cadde üzerindeki insan yoğunluğunun bitirildiğine dikkat çeken Değişmez, esnaflar olarak o tarihten bu yana iş yapamaz duruma geldiklerini işaret etti. Bu sorunun sadece kendilerinin sorunu olmadığını da anlatan Değişmez, vatandaşların büyük çoğunluğunun bu konudan müzdarip olduğunu kaydetti.

 FİKRİMİZ ALINMADI

Adana’nın trafiğinin 1.5 yıl önce düzeltilmek istenirken kesinlikle kendilerinin fikrinin alınmadığını belirten Değişmez, “Ulaşım Daire Başkanlığı’na elimizde topladığımız yaklaşık iki bine yakın imza ile gittik. Bu işin başarılı olduğunu, yüzde 75 anket sonuçlarında bu işin böyle olması gerektiği söylendi. Ama kesinlikle hiç kimsenin bu anketten haberi yok. Eski yönetim seçime 1 ay kala geldi, bu işin eski haline döndüreceklerini söylediler. Ama bir adım bile atılmadı.” dedi.

ÇARŞI ESNAFI PERİŞAN

Çarşı esnafının perişan durumda olduğunu savunan Değişmez, “Adana’nın çarşı esnafı perişan durumda. Sizde görüyorsunuz cadde üzerinde kiralık ve satılık dükkan sayısı çoğaldı. Benim bildiğim yerel yönetimler çarşı merkezini canlandırırlar. Çünkü Şanlıurfa’da, Mardin’de, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta gidin bakın çarşı esnafı daha güzel iş yapar. Ama eski yönetim bunu yapmadı. Bize söz verdiği halde hiçbir şey yapmadı.   Bütün bu imzaları yok saydı” diye konuştu.  

TEKRAR DOLMUŞ HATTI VERİLSİN İSTİYORUZ

Halil Değişmez Cemal Gürsel Caddesi’ne tekrar dolmuş hattı verilmesini istediklerini belirterek şöyle devam etti;

 “Biz yeni yönetimimizden, yeni Adana Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Cemal Gürsel Caddesi’nden 3-4 tane toplu taşı hattı geçirilmesini talep ediyoruz. Buradan zaten 3-4 tane hat geçirilirse diğer yoğunluğun yaşandığı caddeler emin olun rahatlayacaktır. Cemal Gürsel Caddesi’nde hangi esnafa gitseniz bu sıkıntıyı duyacaksınızdır. Bu imzalar kimseye zorla attırılmadı. İnsanlar isteyerek attı. Burada esnaf kan ağlıyor, çarşı merkezi kan ağlıyor. İnanın insanların çarşıya gelme istekleri bitirildi, yok edildi. Çünkü biz bunu müşterilerimizden duyuyoruz.

VATANDAŞ ÇARŞIYA GELMEK İSTEMİYOR

Buraya gelmek istemiyoruz diyorlar. ‘Neden?’ diye soruyorum.  ‘Buraya gelip bir şey aldıktan sonra tekrar ta nerelere kadar yürümek zorunda kalıyorum’ diyor. İnsanlara ve esnaflara olumsuz yansıyan bir proje nasıl kabul edildi? nasıl yapıldı? hiçbirimizin aklı ermiyor. Bu tepki sadece bizim tepkimiz değil bütün halkın tepkisi. Keşke burada canlı bir kamera olsa. 1.5 yıldır insanların söylediklerini bir duysanız. Gerçekten yanlış bir karar alındığını görürsünüz. Yeni başkanımızdan gerçekten çok umutluyuz. Ben bu işe bir çözüm bulacağına inanıyorum.”

‘ZEYDAN BAŞKAN BAŞARIR’

Aylardan beri bu sıkıntılarını anlattıklarını fakat kimseye seslerini duyuramadıklarını vurgulayan Değişmez, “Gerçekten iş yapamıyoruz. Bittik yani. Bizde artık can çekişiyoruz. Yapıldığı söylenen ankete de inanmıyoruz. Otobüsçü esnafıyla da konuştuk. Onlarda buradan geçmek istiyorlar. İnsanlar sıcakta ve soğukta yürüyorlar duraklarına ulaşmak için. Sayın Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a güveniyoruz. İnşallah bu işe bir çözüm bulacaktır. ‘Zeydan Başkan başarır’ dedik ve hep bu sloganla destek verdik. İnşallah bu yaklaşık 2 bin imzayı görür ve sesimize kulak verir. Kendisinin veya bir yetkilisin gelip buranın halini görmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

POTANSİYELİ BİRDEN DÜŞEN BİR YER 

Kendisinin bir esnafın yanında işçi olarak çalıştığına dikkat çeken Münir Gülseri de, “Yıllardan beri buradayım. Böyle potansiyeli birden düşen bir yer daha görmedim. Dolmuş otobüs güzergahları buradan kalkınca esnafta perişan oldu, haliyle herkes perişan oldu. Yolcularda buraya gelip geri gidiyorlar. Onlarda zor durumdalar. Tekrar buraya eski hatların verilmesini istiyorlar. Bunu bizde istiyoruz yolcularda istiyor. Bizim işimize sekte vurgu zaten bu durum. Yüzde 40 işlerimiz azaldı. Sadece benim bulunduğum alanda 4 tane dükkan kapandı. 3 tanesi de el değiştirdi.” dedi.

DUMAN: HEP TALEPLERDE BULUNDUK

5 yıldan beri Cemal Gürsel Caddesi üzerinde market işleten Emre Duman Market isimli esnaf ise, “5 yıldır Cemal Gürsel Caddesi’nde market işletiyorum. Bu dolmuş hatlarından dolayı çok büyük sıkıntılar yaşadık. Halada yaşamaktayız. Birçok arkadaşımız buna dayanamadı ve kepenk kapattılar. Bunu birçok kez dile getirmemize rağmen çözemedik. Yetkililer buna el uzatmadı. Yetkilere hep bu konuyla ilgili taleplerde bulunduk. Eski yönetime söyledik ama çözüm bulmadılar. Yeni Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’dan ricamız, Cemal Gürsel Caddesi’ne bir iki tane dolmuş hattı verip, esnafında nefes almasını evine rahat ekmek götürmesini  istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TALAY: ESNAF ARTIK AYAKTA DURAMIYOR

Hasan Talay isimli esnafta iş yapamamaktan ötürü artık ayakta durmakta zorluk çektiklerini anlattı. Bulundukları caddenin kentin en önemli caddelerinden biri olduğunu savunan Talay, “Cemal Gürsel Caddesi’nin en güzel yerindeyiz. Toplu taşıma araçlarının bu cadde üzerinden kaldırıldığından beri mağdur durumdayız. Vatandaş geçmiyor buradan, çünkü durak yok burada. Onlarda mağdur durumdular. Ayakta kalmak için çokça çaba sarf ediyoruz. Birçok esnaf arkadaşımız dayanamadı ve dükkanlarını kapattı. Bizimde artık dayanabilecek durumumuz kalmadı.” dedi.

1000’İN ÜZERİNDE İMZA TOPLANDI

Esnaflar olarak 1000’in üzerinde imza topladıklarına dikkat çeken Talay, “Ayakta kalmak çok zor bu şartlarda. Zaten işlerimiz ekonomik piyasaların durumundan dolayı kütü bir durumda. Bu durumda bizleri olumsuz etkiliyor. Bu içinde bulunduğumuz duruma yetkililerin bir el atmasını rica ediyoruz. 1000’in üzerinde imza topladık. İlgili yerlere ulaştırdık. Yetkililerin bu işe laf ile değil gerçek icraatla çözmelerini istiyoruz. Çözümde buraya tekrar birkaç tanede olsa toplu taşıma aracının girmesini sağlamak olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

VATANDAŞLAR MAĞDUR

Yoldan geçen Hüseyin isimli vatandaş ise, dolmuşların güzergahlarının tek yön uygulaması nedeniyle değişmesinden yana yaşadığını mağduriyeti anlatarak sözlerini şöyle tamamladı;

“Daha önce kullandığım dolmuş ve otobüsler buradan geçiyorlardı. Cemal Gürsel Caddesi çıkışından biniyordum. Şimdi ise, mecburen ya Çetinkaya durağından ya da Bankalar Caddesi’nde ki duraktan, ya da Merkez Cami durağından binmek zorunda kalıyorum. Buradan binmek bizim için daha rahat oluyordu. Çetinkaya’nın oradan bindiğimiz zaman çarşıyı tamamen dolanmak zorunda kalıyoruz. Zamanımız boşa geçiyor. O da bizim için zor oluyor.

YAŞLI, HASTA, ENGELLİ VE ÇOCUKLU İNSANLARIMIZ VAR

 Yaşlı insanlarımız oluyor. Hasta, çocuklu ve engelli insanlarımız oluyor. Karşıdan karşıya geçemiyorlar. Dolmuş durağına ulaşmak için büyük zorluk çekiyorlar. Bu konuyu telefon açarak belediyeye bildiriyoruz ama bir sonuç yok. İnsanlar rahatsız bu durumdan. Ben dolmuşların Cemal Gürsel Caddesini kullanmasını istiyorum. Burası daha rahat çünkü çarşı çıkışı gelip dolmuşuma binip evime rahat rahat gidebiliyorum. Ama şuanda gerçekten herkes için sıkıntılı bir durum. 2 dakikalık mesafeyi 10 dakika boyunca dolanarak geçiriyorum. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyorum. Zaten caddeye toplu taşıma araçları girmemeye başladıktan sonra yol adeta otoparka döndü. Her yere araç park etmiş durumda.”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 14:18

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2