banner6

Gayrimenkulde satış rekoru bekliyoruz

15 Temmuz’un üzerinden 1 yıl geçti. Yaşanan süreçte ekonomide ne tür dalgalanmalar yaşandı, şu anda hangi noktaya gelindi. Bir yıllık dönemin değerlendirmesini Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu’na sorduk ve içimizi rahatlatan yanıtlar aldık

Gayrimenkulde satış rekoru bekliyoruz

 15 Temmuz’un üzerinden 1 yıl geçti. Yaşanan süreçte ekonomide ne tür dalgalanmalar yaşandı, şu anda hangi noktaya gelindi. Bir yıllık dönemin değerlendirmesini Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu’na sorduk ve içimizi rahatlatan yanıtlar aldık. Karslıoğlu, “Türk halkı, 15 Temmuz’la istikrarı, refahı ve barışına kastedenlere en güzel cevabı sokakta gösterdiği direnişle verirken, ekonomik alanda yürütülen kuşatma da darbe girişiminden hemen sonra başlatılan seferberliklerle aşıldı. Alınan tedbirler ve yapılan kampanyalarla konut satışları geçen yıl tüm zamanların rekorunu kırarak 1.3 milyon satışa ulaştı. Gayrimenkulde darbelere rağmen vites büyüten Türkiye’nin bu yıl 1.5 milyonluk satış ile yeni bir rekor kırmasını bekliyoruz” dedi.

 

15 Temmuz üzerinden tam 1 yıl geçti. Bu süre içinde ekonomi ve inşaat sektörü nasıl etkilendi?

Neredeyse bir yıl önce 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen başarısız askeri darbe girişimi tüm toplumsal hayatı ve doğal olarak ekonomiyi de etkiledi. Darbenin yapıldığı temmuz ayının yarısını da kapsayan üçüncü çeyrekte ekonomi uzun zamandan sonra ilk kez negatif büyüme yaşadı. Ama 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tesis edilen Olağanüstü Hal (OHAL) düzeni ve o çerçevede çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler de ekonomide hükümetin elini güçlendirdi ve eşiğine gelinen krizi aşmada, ekonomiyi yeniden büyütmede imkânlar sağladı. 15 Temmuz’un ardından FETÖ’cüler diye bilinen darbe girişimcileri ve destekçisi olduğu öne sürülen kişi ve kurumlara ait irili ufaklı ekonomik varlıklara el konulması, bu varlıkların bazılarının el değiştirmesi gibi bir süreç de gündeme taşındı.

Türk halkı, 15 Temmuz’la istikrarı, refahı ve barışına kastedenlere en güzel cevabı sokakta gösterdiği direnişle verirken, ekonomik alanda yürütülen kuşatma da darbe girişiminden hemen sonra başlatılan seferberliklerle aşıldı. Alınan tedbirler ve yapılan kampanyalarla konut satışları geçen yıl tüm zamanların rekorunu kırarak 1.3 milyon satışa ulaştı. Gayrimenkulde darbelere rağmen vites büyüten Türkiye’nin bu yıl 1.5 milyonluk satış ile yeni bir rekor kırmasını bekliyoruz.

Kentsel dönüşüm şu anda Adana’da hangi durumda? Sizce sağlıklı bir kentsel dönüşüm uygulanabiliyor mu?

Bu süreçte en hızlı toparlanmasını bilen sektörlerden biri de emlak oldu. Darbe girişiminin yaşandığı Temmuz 2016’da satışlar bir önceki yılın ayın ayına göre yüzde 15,8 düşerken hızla hareket eden sektör kampanyalarla piyasaları hareketlendirmeyi başardı. Önce Emlak Konut ardından da Firmalar ve Bankalar indirim kampanyaları başlattı. Bunun sonucunda da 2015 yılında 1 milyon 289 bin adetlik satışla tarihi rekor kıran Türkiye konut satışları, 2016’da 1 milyon 300 bin adedin üzerine çıkarak rekorunu yeniledi. Kırılan rekorda sektöre dönük hükümetin KDV ile ÖTV indirimi ve yabancıya satışla ilgili yasal düzenlemeler etkili oldu. Sektörü tetikleyen bir diğer etken ise faiz indirimleriydi. Konut satışları bu yıl ise tüm aylarda önceki yılın aynı aylarına göre artış kaydederek sektörü memnun etti.

 

Dolar ve Euro’daki dalgalanmalar sektörü nasıl etkiliyor?

15 Temmuz hain kalkışmasının hedeflerinden biri de ülkemizin ekonomik dengelerini bozarak güvensizlik ve kargaşa ortamı yaratmaktı. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü de dolaylı olarak bu hain saldırıdan etkilenmiş olacaktı, ama olmadı beceremediler. Halkımızın, kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin 15 Temmuz’da gösterdiği üstün gayret ülkemizi değil, gelecek nesillerimizi de kurtardı.15 Temmuz hain kalkışmasının hedeflerinden biri de ülkemizin ekonomik dengelerini bozarak güvensizlik ve kaos ortamı yaratmaktı. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü de dolaylı olarak bu hain saldırıdan etkilenmiş olacaktı, ama olmadı beceremediler. Halkımızın, kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin 15 Temmuz’da gösterdiği üstün gayret ülkemizi değil, gelecek nesillerimizi de kurtardı.15 Temmuz’daki darbe girişimi sadece demokrasiye karşı değil, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerine, iç ve dış dengelere ve Türkiye ekonomisinin uluslararası yatırım çekme potansiyeline de kast etmiştir. Önümüzdeki dönemde, Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülebilirliği yeniden güçlendirecek, yatırım ortamını iyileştirecek, yabancı yatırım potansiyeline ivme kazandıracak bütüncül yeni bir hikâye önem taşımaktadır.

Akamder olarak sorunların çözümünde hangi noktadasınız neler yapıyorsunuz?

Geçen bir senede ülkemiz birlik ve beraberlik şuuru içerisinde milletimizin neler başarabileceğini dosta ve düşmana gösterdik. Tankla, topla başaramadıklarını hain planlarla ekonomimize darbe vurarak başarmak istediler. Borsamız rekorlarını tazelerken, ülkemize olan yatırımlarında arttığını görüyoruz. Ülkemizin geleceği ve Türkiye için yatırımlarımıza devam edeceğiz.Ülkemiz 15 Temmuz’da yaşanan menfur darbe girişimiyle büyük bir demokrasi sınavı verdi. Halkımızın iradesi ve siyasi liderlerimizin sağlam duruşu ile bertaraf edilen bu hain kalkışma sonrasında da ülkemiz birlik ve beraberlik ruhunu göstermeye devam etti. AKAMDER olarak ülkemiz için elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız ve ülke geleceğine güvenimiz tam.

 

Akamder, kendi asıl misyonunun dışında birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor ve birçoğuna da destek oluyor. Bu projelerden bahsedebilir misiniz?

Dünyanın neresinde olursa olsun atlatılması yıllar sürecek bir darbe girişimi Türkiye’de milletin birliği, devletin gücü, hükümetin ve Cumhurbaşkanımızın kararlılığıyla kısa sürede atlatıldı. Bunu birlik ve beraberlikle gerçekleştirdik. Burası Türkiye, burası bizim evimiz. Darbe girişimi sonrası, başta ekonomik alanda olmak üzere alınan önlemlerle 15 Temmuz’un etkileri büyük ölçüde bertaraf edildi. Birlik beraberlikle Türkiye’nin kat edemeyeceği yol yok. Şimdi bu kararlılıkla geleceğe, hayallerimize daha da sarılma vakti.

AKAMDER, 2007 yılında (KAMU) müteahhitlerinin bir araya gelerek, bu sektörün sorunlarını daha yakından takip etmek, ilgili mercilere duyurmak amacıyla kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana birçok yaraya parmak basan, sorunlara çözüm getiren çalışmalarıyla AKAMDER, sektörünün problemlerini çözmek yükümlülüğünü taşıyan devlet kuruluşlarının ilgi odağı olmuştur.

AKAMDER olarak Demokrasinin geliştirilmesi , İnanç özgürlüğünün temel hak olarak benimsenmesi, Yaşam kalitesinin artırılması ve de Mesleki eğitime çok önem verilmesi hususlarında destekçi ve katılımcı olmaktır.

Mesleki kanun, yönetmelik, teknik şartların uygulanmasını etkin ve sürekli takipçisi olmaktır. Mefkure birliği olan STKlar ile ve diğer muhataplarımızla kaliteli ve adaletli hizmetler için iş birliği yapacağız. Değişen ve gelişen dünya şartlarına paralel sürekli öğrenen ve paylaşan bir kuruluş olarak varlığımız devam ettirmek hedefimizdir. Güçlü bir sivil toplum kuruluşu olmalıyız. Büyümeye, üye sayımızı artırmaya, inşaat sektörünün saygınlığını korumaya tüzüğümüzün el verdiği çerçevede mesleki faaliyetlerde bulunmaya özen göstereceğiz. Ülkemizde eskiye oranla yitirilen güven geri getirilmelidir.  Dernek olarak güvenin doğruluğun takipçisi ve referansı olacağız. Temel Değer olarak Adaletli olmak ,paylaşımcı olmak, yenilikçi olmak ve şeffaf olmaktır.

 

Son alarak neler söylersiniz?

Bu hain kalkışma siyasi liderlerimizin ve halkımızın sağlam duruşu ve millî iradeye inancıyla sonuçsuz bırakıldı. Ülkenin bütünlüğü ve refahı için tek yumruk olmayı başarabilen tüm vatandaşlarımızı ve bu uğurda korkusuzca meydanlara çıkan, kendisini tankların önüne atan, uçaklar kalkamasın diye tarlasını yakan, darbeciler geçemesin diye özel aracını yola bırakan ve bu milletin parlak geleceğine gölge düşürmek isteyenlere büyük bir kahramanlıkla karşı koyan herkesi tarih boyunca bu millet anacaktır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 15:05

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER