Genç avukatların sertifika heyecanı

Genç avukatların sertifika heyecanı

 

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan 18 genç avukat törenle ruhsatlarını aldı.

Ailelerin de yoğun katılım gösterdiği ruhsat törenine Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekili M. Şükrü Erdinç, Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal, Yönetim Kurulu Üyeleri; Av. Timur Ortatepe, Av. Miyesser Ersalan Önenli, Av. Timur Ortatepe, Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç ve Av.Mert Kuşdemir katıldı.

Törende bir konuşma yapan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adana Barosu’nun evrensel ilkeleri öne çıkaran öncü bir baro olduğunu söyledi.

Genç avukatların zor bir mesleğe adım attıklarını belirten Av. Veli Küçük, “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Meslektaşlarımızın katılımı eminim bizlere büyük katkı ve güç katacaktır. Uzun bir eğitim ve staj evresini başarıyla tamamlayan meslektaşlarımı, ailelerini ve bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarımla paylaşan büro avukatlarımızı kutluyorum” dedi.

Avukatlığın büyük sorumluluk isteyen bir meslek olduğuna değinen Av. Veli Küçük, “Çok güzel bir tablo var karşımda. Salonlara sığmıyoruz artık. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Umarım onların daha nice başarılarına hep birlikte ortak oluruz. Türkiye'de avukat olmak gerçekten zor.. Başarıya ulaşmanın yolu dürüstlük, meslek etiği ve kurallarına uymaktan geçmektedir. Hukuk devletine, hak ve özgürlüklere sahip çıkma ve bu kavramları savunma ve işlevsellik kazandırma noktasında da sorumluluklar yüklemektedir. Avukatlar yaşadıkları dönemin tanıklarıdır ve bu nedenle sorumluluk almaları gerekir” diye konuştu.

Avukatlık mesleğine vakarına uygun davranmanın tüm avukatların görevi ve sorumluluğu olduğunu ifade eden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Bu mesleğin saygınlığı en üst düzeyde kamu mesleği olduğunu, bugünden itibaren sayısı Türkiye'de 130 bini bulan avukatları temsil ettiğinizi asla unutmayın. Bugün baromuza kayıtlı 2 bin 885 avukat ve 565 stajyer avukatımızla büyük bir ailenin bir mensubusunuz.  Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Hepinizin başarılı birer Avukat olacağınıza inancım tamdır. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, kazançlı bir meslek hayatı diliyorum” ifadesi kullandı.

Yargı reformu tartışmalarının en üst düzeyde olduğu günlerden geçildiğini belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 2 Ekim'de yasa teklifi olarak sunulması beklenen Yargı Reformu içerisinde avukatlık mesleği ilgili iki önemli düzenleme bulunduğunu bunların ‘Avukatlara yeşil pasaport’ hakkı ve ‘Hukuk Mesleğine Giriş’ sınavı olarak düzenlendiğini ancak bu düzenlemelerin yeterli olmadığını ve beklentileri karşılamadığını belirtterek şöyle konuştu;

“Zira eşitlik ve silahların denkliği ilkesi gereğince yapılacak düzenlemede  ‘Avukatlara yeşil pasaport’ hakkının hakim ve savcılar için belirlenen kriter ve kıdem süreleri göz önüne alınarak aynı kıdem süreleri ve kriterlere göre verilmesi gerektiğini, ancak Yargı reformu taslağında bu hususun göz ardı edilmesi ve idareye takdir yetkisi verilmesi kabul edilemez. Yapılacak düzenlemede ‘verilebilir’ şeklindeki ibarenin yerine ‘verilir’ şeklinde kesin bir hüküm yer alması gerekir”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ayrıca yargı paketi içerisinde yer alan  ‘Hukuk Mesleğine Giriş’ sınavını desteklediklerini ifade etti.  Ancak son günlerde açılan hukuk fakültesi sayısının fazlalığından dolayı da bu çalışmayı samimi bulmadıklarından yakındı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Ayrıca tüm barolara mesleğe kabul noktasında sınav yapma yetkisini verilmesinin zorunlu olduğunu zira staj evresini layıkıyla tamamlayıp tamamlamadığının staj evresinde verilen eğitimlere katılarak gerekli eğitimi alıp almadığını başka türlü denetlenmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Konuşmanın ardından staj dönemlerini başarıyla tamamlayan; Alihan Canpolat, Ayşegül Karacan, Gizem Yağan, Berhun Kasap, Bilge Sökmen, Can Berk Candır, Derfin Erim, Elif Daşdemir, Halil Başıbüyük, Mehmet Ercem Ciğercioğlu, Alperen Adıgüzel, Nur Hilal Keçe, Rasime Esen, Şule Yaşar,Toprak İmeci, Burak Furkan Karahan, Merve Ermercan ve Deniz Kömürcü meslek yeminlerini ederek, cübbe giydikten sonra cübbelerini; Av. Sendif Tandoğan, Av. Mustafa Kemal İçeli, Av. Levent Arslan, Av. Rasime Eşelioğlu, Av. Mehmet Kamışlı, Av. Fatih Ünsal, Av. Süheyla Eseryel, Av. Serkan Badem, Av. Bahadır Eraslan, Av. Barış Kağan Ekmen, Av. emrah Öztürk, Av. M. Şükrü Erdinç, Av. Selman Oğuz, Av. İbrahim Emre Ediboğlu, Av. Oğuzhan Kocadurmuşoğlu, Av. Veysel Güler, Av. Gökmen Aktaş giydirdi. Ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2