Kadınlar, ‘Kadın Bakanlığı’ kurulmasını istiyor

KESK’li kadınlar, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi taleplerini sıraladı ve Kadın ve Eşitliği Bakanlığı’nın kurulmasını talep etti.

Kadınlar, ‘Kadın Bakanlığı’ kurulmasını istiyor

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)- KESK’li kadınlar, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi taleplerini sıraladı ve Kadın ve Eşitliği Bakanlığı’nın kurulmasını talep etti.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Kadın Meclisi üyeleri 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ile ilgili basın açıklaması yaptı. SES Adana Şube Binasında gerçekleşen basın toplantısında KESK Adana Kadın Meclisi adına konuşan Sibel Yıldız, 8 Mart Pazar Günü Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’ndan Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüyüş düzenleyeceklerini ve ardından miting yapacaklarını savundu. Kadınların düzenlenecek miting ve yürüyüşle taleplerini dile getireceklerini belirten Yıldız, kadınların hayatın her alanında yaşadıkları sıkıntıların olduğunu söyledi.

 Kadın sorununun giderek arttığını ve biran önce çözüm üretilmesi gerektiğini dile getiren Yıldız, “Sorunlarımız giderek ağırlaşıyor ve bir an önce çözümüne yönelik hızla somut politikaların hayata geçirilmesi gerekiyor.  Bunun için öncelikle atılacak ilk adım, cinsiyetler arasında eşitliğin, hak ve olanaklar eşitliğinin sağlanması ve geliştirilmesi yönünde politikalar üretilmesini sağlayacak, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanda karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele eden, kadınlara insana yaraşır ücret ve güvenceli istihdam olanaklarını sağlayacak, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedef alan bütçeler oluşturacak, kadınların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda, kadınlarla birlikte politika üretecek, üretilen politikaların sağlıklı olarak uygulanırlığını denetleyecek Kadın ve Eşitlik Bakanlığı'nın kurulmasıdır.” dedi.

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarına tepki gösteren Yıldız, “Biz kadınlar tüm haklı taleplerimiz gibi bu talebimizin de gerçekleşmesi için mücadelede kararlı olduğumuzu buradan bir kez daha belirtmek istiyoruz.  Şiddetsiz bir toplum, eşitlik ve adalet taleplerimize sahip çıkarak; şiddetin her türlüsüne; savaşa, tacizlere, tecavüzlere, istismarlara ve katliamlara sessiz kalmayarak; yaşamın her alanını dönüştürme çabamızla, bugün bir kez daha birilerinin bize bahşetmesini beklemeden, haklarımızı almak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

 

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2