banner6

Karboğazı'nda görkemli zafer kutlaması

Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşunda 44 Kuvayi Milliyeci’nin bir tabur Fransız askerine karşı kahramanlık destanı yazdığı Toroslar’daki Karboğazı geçidinde bu yıl 17’ncisi organize edilen Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni 5-6 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak.

Karboğazı'nda görkemli zafer kutlaması

 

 

ADANA(İLKHABER) - Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşunda 44 Kuvayi Milliyeci’nin bir tabur Fransız askerine karşı kahramanlık destanı yazdığı Toroslar’daki Karboğazı geçidinde bu yıl 17’ncisi organize edilen Geleneksel  Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni 5-6 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak. Adana Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi’nin birlikte düzenlediği şölende ünlü sanatçılar Zara, Ahmet Şafak, Ali Kınık, Gülşen Kutlu, Atilla Yılmaz ve Kaya Kuzucu halk konseri verecek.
ÜÇ BAŞKAN KARBOĞAZI’NDA KARAR VERDİ
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, geçen haziran ayında Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ile doğal güzelliklerle bezeli Karboğazı’nda buluştu. Üç başkan, Tarsus sınırları içinde bulunan Karboğazı’nda geleneksel olarak kutlanan Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’nin 17’ncisinin ortaklaşa yapılmasını kararlaştırdı. Adana, Mersin ve Tarsus dayanışmasını yansıtan dev organizasyonun 5-6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı.
BİR DESTANDIR KARBOĞAZI
“Bir Destandır Karboğazı” sloganıyla gerçekleştirilecek Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’nde ünlü sanatçılar Zara, Ahmet Şafak, Ali Kınık, Gülşen Kutlu, Atilla Yılmaz ve Kaya Kuzucu’nun ücretsiz halk konseri vereceği duyuruldu. Şölende ayrıca okçuluk müsabakaları, geleneksel Türkmen oyunları, aşıklar ve ozanların atışması, halk oyunları gösterisi, mehteran konseri, Kafkas folklor gösterisi, atlı akrobasi, Kökbörü oyunu yapılacağı belirtildi.
SÖZLÜ’DEN DAVET
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karboğazı Zaferi’nin eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olduğun, genç kuşakların iyi bilmesi ve özümsemesi gerektiğini belirtip, hemşehrilerini 17. Geleneksel  Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’ne davet etti. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 14:47

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER