Kozan Yolu’na alternatif yol konusu görüşüldü

Bayram günleri Buruk Mezarlığı’na kabir ziyaretlerine gidenlerin büyük trafik sorunu yaşadığı Kozan Yolu’na alternatif yol konusu mecliste görüşüldü.

Kozan Yolu’na alternatif yol konusu görüşüldü

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Bayram günleri Buruk Mezarlığı’na kabir ziyaretlerine gidenlerin büyük trafik sorunu yaşadığı Kozan Yolu’na alternatif yol konusu mecliste görüşüldü.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı’nın 2. Birleşimi’ne ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumu gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlık yaptığı meclis açılış yoklamasının alınmasıyla başladı. Karalar, Kadın meclis üyelerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Gündem dışı söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Murtaza Kılçık, her bayram Buruk Mezarlığına gidenlerin uzun araç kuyrukları oluşturduğu soruna dikkat çekti. Buruk Mezarlığı’na gidenlerin Kozan Yolu’nu kullandığını belirten Kılçık, yolda uzun trafik kuyruklarının oluştuğunu dile getirdi. Buruk mezarlığına gitmek için planlarda olan alternatif bir yolun olduğundan bahseden Kılçık, “Sarıçam Belediyesi’ne Mobilyacılar Sitesi’nden gelen bir bulvar var. Sarıçam Belediyesi’ne kadar geliyor. Oradan bir makasla Buruk Mezarlığı’nın arka tarafına bağlanıyor.” dedi.

Bu yolun faaliyete geçmesi için 14 dönümlük yerin istimlak edilmesi gerektiğini belirten Kılçık, “ Yalnız orada yaklaşık 14 dönüm kadar istimlak edilmesi gereken yer var. Bu yol tamamlandığında Buruk Mezarlığı’na özellikle bayramlarda ulaşabilmek için büyük kolaylık olacak. Bu yolun otobanın altından bir geçiş köprüsü var. Planlarda da bu yol var ama uygulamada bir kısmı çözülmüş. Bu 14 dönümlük yerin aslında çokta bir maliyeti yok. 600-700 bin gibi bir maliyeti var tahmini. Eğer bu yol açılırsa bayramlarda buruk mezarlığına çok rahat ulaşabilirler. Kozan yolundaki trafik rahatlayacaktır.” diye konuştu.

Sıklıkla şikayet konusu olan Çatallan Yolu ile ilgili görüşlerini dile getiren Kılçık, “Çatalan yolu üzerin iki tane üniversitemiz var. Bu yolun bir an evvel yapının tamamlanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Murtaza Kılçık’ın konuşmasına cevap vererek, Muhtarlarla yaptığı toplantıda bu 2 konunun gündeme geldiğini söyledi.  Oraya müdahale ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini belirten Karalar,  “Çatalan Yolunu da statla birleştireceğiz, sanat yapıları için ihaleye çıktık,  biraz hava şartlarından biraz da müteahhidin umursamazlığından diyeyim gecikti, sanat yapılarının düzeltilmesinden sonra kısa sürede o yolu da tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

Daha sonra gündem maddeleri görüşüldü. 7 teklif ilgili komisyonlara sevk edilirken, 6 komisyon raporu ise oy birliği halinde kabul edildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 13.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2