Küçük: Belediyelerde görev alan avukat sayısı arttı

Küçük: Belediyelerde görev alan avukat sayısı arttı

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Barosu tarafından 2019-2020 Adli Yılı açılışı nedeniyle basın toplantısı düzenlendi ve ardından da meslekte 30 ve 35 yılını dolduran avukatlara plaketleri takdim edildi.

Adana Adliyesi içerisinde bulunan Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda  düzenlenen etkinliğe çok sayıda avukat katıldı. Burada ilk olarak açıklama yapan Adana Baro Başkanı Veli Küçük, adli tatilin sona erdiğini belirtti.

AVUKATLAR BELEDİYELERDE GÖREV ALIYOR

Meslektaşlarının yerel seçimlerin ardından belediyelerde görev alması konusuna değinen Küçük, “31 Mart Yerel seçimlerinden sonra belediyelerde görev alan meslektaşlarımızın sayısında gözle görülür artış var. Seyhan Belediyesi’nde Rukiye Çinkılıç arkadaşımız başkan yardımcısı oldu. Yüreğir Belediyesi’nde Murat Ayhan Benlice başkan yardımcısı oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde arkadaşlarımız görev aldı. Türkan Eşli’de genel sekreter yardımcılarından birisi oldu. Daha birçok arkadaşımızı alanında etkili yerlerde hizmet noktalarında görmekten dolayı mutluyum. Onlara başarılar diliyorum.”dedi.

KADINLAR BİRİNCİ OLDU

Adana Barosu Kadın Avukatlarının yer aldığı voleybol takımının Türkiye Barolar Birliği müsabakalarında birinci olarak kupayla döndüklerine dikkat çeken Küçük, “ Spor camiasından arkadaşlarımızda var. Biz yıllardır Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği turnuvalara katılırız. Ama bu yıl turnuvadan kupayla dönüyor arkadaşlarımız. Kadın voleybol takımımız buda. Önemli başarılara imza attılar. Tüm turnuvalarda birinci oldular. Kadın meslektaşlarımızı kutluyorum. Kadının sosyal yaşanda, sporda kültürde, siyasette daha fazla yer aldığı Türkiye’yi istiyorum.” diye konuştu.

ADLİ YIL AÇILIŞI

Adli açılış yılına dikkat çeken Küçük, “Adli yıl açılışı ile ilgilide şunları belirtmek istiyorum. Türkiye’de avukatların yüzde 90’ını temsil eden bir bakış açısı varken, Türkiye Barolar Birliği Başkanımızın Yargı Reformu çalışmalarının yaşama geçeceğine dair umutları ve iyi niyetiyle kendi ifadelerine göre söylüyorum, bu süreçte yer alması biz avukatları yaralamaktadır.” ifadelerini kullandı.

YARGI REFORMU

Yargı Reformu taslağında Türkiye'deki hukuk fakülteleri ve kontenjanların azaltılmasına yönelik maddelerin yer aldığını işaret eden Küçük, “Ancak yargı reformu açıklandıktan 3 gün sonra Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2 tane daha hukuk fakültesi açılıyor. Bir hafta geçiyor Çankırı'da bir tane daha açılıyor. Bu tespitler, değerlendirmeler yapılmışken, alınan kararları, uygulanan stratejileri gördüğümüzde samimi olmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

YENİ ADLİYE BİNASI

Yeni adliye binası yapımının yılan hikayesine döndüğünü öne süren Küçük,”Yeni adliye binamız yılan hikayesine döndü maalesef. Göreve başladığımız günden beri her ay binanın ne aşamada olduğunu görmek için ziyaret ediyoruz. Artık ağır ceza mahkemeleri ve birçok mahkemenin 5 ayrı binada duruşmaya yetişmeye, dosya takip etme stresi yaşıyoruz. Bölünmüş, taşımalı, parçalanmış bir adalet sistemine bizde baro olarak taşımalı şekilde hizmet vererek yarımcı olmaya çalışıyoruz ama mümkün değil. Yeni adliye binamızı olağan koşullara göre bu gün açacaktık. İnşaatı yapan firmanın yaşadığı sorunlar deniliyor gecikmenin nedeni olarak. Ama işin altında yatan bir tanesi de 2019 kamu yatırımlarının kısıtlanması kararının yansıması.” dedi.

Açıklamanın ardından meslekte 30 ve 35 yılını dolduran avukatlara plaket ve çiçekleri takdim edildi.

BAYRAM BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2