banner6

Mevsimlik ürün satıcıları rahat bir nefes aldı

Geçtiğimiz meclis döneminde Lezzet Noktaları Projesi kapsamında alınan karar yanlış yazılmıştı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla karar düzeltildi;

Mevsimlik ürün satıcıları rahat bir nefes aldı

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Geçtiğimiz meclis döneminde Lezzet Noktaları Projesi kapsamında alınan karar yanlış yazılmıştı. Mevsimlik ürün satıcılarına verilen modern tablaların, yanlış yazım nedeniyle simitçilere verilmesi söz konusu oldu. Yapılan girişimler sonucunda karar tekrar düzeltildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, seyyar satıcıların kayıt altında, belli bir disiplin içinde ve hijyen kurallara dikkat ederek mesleklerini sürdürmeleri için Lezzet Noktaları Projesi’ni uygulamaya koydu. Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile yapılan çalışmalar neticesinde 2018 yılı Kasım ayında derneğe üye 35 esnafa psikologlar ve gıda mühendisleri, iletişim ve hijyen kurallarla ilgili seminer verdi. Bu durum seyyar satıcı esnafını heyecanlandırdı.

TABLALARI VERİLMİŞTİ

İlerleyen süre içerisinde Lezzet Noktaları Projesi kapsamında eğitim alan Sokak Satıcıları Derneği üyesi 45 seyyar satıcıya özel olarak dizayn edilen satış arabaları ve Adanaspor ile Adana Demirspor renklerinde formalar, Seyhan ilçesindeki 5 Ocak Meydanı’nda düzenlenen törenle sahiplerine dağıtılmıştı. Bunun ardından sokak satıcıları modern tablalarında kent içerisinde belirlenen yerlerde satışlarını yapmaya başladı. Daha sonra projenin yürürlüğe girmesi için Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’ne konu gönderildi. Mecliste gündeme alınan Lezzet Noktaları Projesi görüşülmek üzere komisyonlara sevk edildi. Komisyonlarda görüşülen madde seçim dönemi öncesine denk gelmesi nedeniyle apar topar karar bağlandı.

YANLIŞ YAZILDI

Alınan kararda eğitimlerini alan ve tablaları verilen mevsimlik ürün satıcıları meclis kararında yer almadı. Simitçilere verilecek yerler olarak geçen karar yürürlüğü konuldu. Ancak aradan kısa bir süre geçmesinin ardından olanlar oldu. Yeni gelen yönetim kararda “simitçiler” yazdığı için belediyece verilecek yerleri simitçilere vermeye karar verdi. Mevcut işlerini yapan mevsimlik ürün satıcıları bunu duyunca büyük bir panik yaşamaya başladı. Kendileri için hazırlanan projenin simitçilere verilmesinin yanlış olacağını anlatan sokak satıcıları, meclis tarafından yapılan bu yanlışlığın düzeltilmesini istedi.

EVLERİNE EKMEK GÖTÜRÜYORLAR

Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saylan ve yönetimi kararın düzeltilmesi için belediye yetkililerine durumu aktardı. Uzun uğraşlar sonucu verilen karar düzeltilerek tekrar eğitim alan mevsimlik ürün satıcılarına verilmesi yönünde oldu.. Yapılan bu düzeltme mevsimlik ürün satıcılarına büyük bir sevinç yaşattı. Kararın düzeltilmesinden dolayı yaşadıkları mutluluğu gazetemize anlatan seyyar satıcı esnafından Velit Bektaş, “Yanlış yazılan karar nedeniyle yerimizden olacaktık. Burada herkes ev geçindiriyor. Buradan kazandığı üç kuruş parayla evine ekmek götürüyor. Sağ olsun yetkililer sesimizi duydu ve yanlış yazılan kararı düzelttiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

KURALLAR ÇERÇEVESİNDE SATIŞ

Sokak Satıcıları Esnafları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Saylan, esnaflarının modern tablalarda kimseyi rahatsız etmeden belediyenin kuralları çerçevesinde satışlarını yaptığını anlattı. Ancak meclisten geçen kararda yanlış ifadenin kullanıldığını dile getiren Saylan, “Bunun düzeltilmesi için uğraştık. Sağ olsun Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar bu konuda bize yardımcı oldu. Yanlış kararda sadece simit tablaları vesayire diye bir ifade kullanılmıştı. Ancak Adana’mızda 4 mevsim satılan farklı ürünler bulunuyor. Mevsimlik ürün satıcılarımız mevsimine göre kestane, mısır, erik, dikenli incir gibi daha birçok ürünler satıyorlar.” dile konuştu.

EĞİTİM BİLE ALMIŞLARDI

Eğitim verilen esnafların kararda yer almadığına dikkat çeken Saylan; “Eğitimlerini belediye vermesine rağmen bu esnaflarımız kararda yer almadı. Mecliste ifade edilen ile yazılan birbiriyle örtüşmedi. Hatta bu proje Mevsimlik Lezzet Noktaları Projesi olarak yapıldı. Bu projeyi de o zaman biz hazırlamıştık, belediye ile. Adana’nın kent estetiğini, vizyonunu daha üst noktalara taşıyacak proje olduğu için, meclis üyeleri ve belediye yönetimi de projemizi doğru bulmuştu.” ifadelerini kullandı.  

KARALAR’IN TALİMATIYLA DÜZELTİLDİ

Yapılan hatanın sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla düzeltildiğini belirten Saylan, “Yeni gelen yönetim ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar başta olmak üzere, AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti grup başkan vekilleri bize el birliğiyle destek verdi. Toplum yararına yapılan proje sonunda düzeltildi. Mersinde projemizi örnek aldı ve başladılar. Biz kentimizin estetiğine önem vereceğiz. Biz sadece dışarıdan insanlar getirilip yerler verilmesin istiyoruz. Müsaade etmeyeceğiz buna. Yıllardır mağdur olan seyyar satıcı arkadaşlarımıza öncelik vereceğiz. Tek tip araba ile bütün kıyafet ve hijyenik koşullar eğitimleri yaparak bu işimizi yürüteceğiz.” şeklinde konuştu.

  KÖTÜ GÖRÜNTÜLERİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Hasan Saylan, kendilerinin de kaldırımları işgal ederek kötü bir görüntü oluşturmanın doğru olmadığını bildiklerini ve bunun için projeler hazırladıklarını söyleyerek, “İnsanlarımızın karşısında beğeneceği şekilde, kaldırımları işgal etmeden düzgünce işimizi yapacağız. Biz Adana için elimizden geleni yapacağız. Daha birçok projemiz var. Gülümseyen bir Adana için projeler hazırlıyoruz. Adana’da yaşanan kötü görüntüleri ortadan kaldıracağız.” diye konuştu.  

TABLALARIMIZ RESMİYET KAZANDI

Artık belirlenen tablalarının resmiyet kazandığını savunan Saylan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Yazılan kararda simitçiler vesayire denilmişti. Adana’da simit kültürü yok zaten. Her tarafta fırınlar unlu mamulleri var. Yani Adana’da yapılan simitçilik dolaşarak yapılan simitçilik tarzında oluyor genelde. Yani tablalarda sabit bir yerde satış yapamazlar zaten. Adana’da seyyar satıcılık yapanların yüzde 80’i mevsimlik ürün satıyor.  Bu eksik yazılan karar nihayet düzeltildi. Sağ olsun Adana Büyükşehir belediye Başkanımız Zeydan Karalar, Adana’nın lehine bir karar olduğu için düzeltilmesi yönünde talimat verdi. Ve artık resmiyete bindi.”

DİKENLİ İNCİR FESTİVALİ

Saylan, hazırladıkları projelerin arasında dikenli incirlerinde olduğunun altını çizdi. Dikenli incir festivali yapmayı planladıklarını kaydeden Saylan, “Yazın sattığımız dikenli incirimiz var mesela. Eğer yetkililerimizde uygun görürse biz dikenli incir festivali yapmayı düşünüyoruz Adana’da. Yazın sattığımız dikenli incir haberlere konu olunca Türkiye’nin her yerinden derneğimizi arayarak sipariş vermeye başladılar. Dikenli incir sayesinde Adana’nın ismini çok güzel duyurduk. Artık Adana Kebabı’nın yanında birde dikenli incirin ismini duyar olduk. Bunun için Adana’mızın lehine bir festival düzenlemek için çalışmalar yapıyoruz.

SEMBOL OLDU

Adana’nın mevsimlik ürünlerde sembolü olan dikenli incirin tanıtımını yapmak istiyoruz. Sokaktaki satıcılarımız çok iyi tanıtıyorlar dikenli inciri. Halkımız ürünlerini alırken artık sadece resmi satış yapan tablalarımıza yönelsinler. Bizim sattığımız resmi tablalarımız da ki ürünlerin yüzde 99 kaliteli ürün ve en önemlisi kayıt altında olan ürünler. Hijyenik kurallara uygun satış yapıyoruz. ” dedi.

ŞIRDANCILAR, KOKOREÇÇİLER

Kendilerini örnek alan illerin olduğunu dile getiren Saylan, “Gaziantep, Elazığ ve birkaç il daha var böyle bir kararın çıkmasını bekliyor. Onlarda resmi tablalarda satış yapmayı istiyorlar. Birçok projemiz var. İlçe belediye başkanlarının en büyük sıkıntısı kötü görüntü. Şırdancılar, kokoreççiler ve işportacı arkadaşlarımız var. Onlarda evine ekmek götürüyorlar. Ama kaldım işgali ve benzeri kötü görüntü oluşturmaya hakları yok. Bunlar için bir çalışma yapıyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız ile ve diğer ilçe belediye başkanları ile yaptığımız çalışmaları paylaşacağız. Alt yapısını oluşturup projelerimizi sunacağız. Kısa süre içerisinde kent estetiğine yakışmayan görüntüleri ortadan kaldıracağız. Tekrardan kararın düzeltilmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 18:24

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER