banner6

Midyatlılardan muhteşem gece

Her yıl geleneksel hale getirilecek olan ve bu yıl ilki düzenlenen Mardin Midyatlılar Derneği tarafından organize edilen gecede İzmir’de ki Midyatlılar bir araya geldiler.

Midyatlılardan  muhteşem gece

Yardımlaşma gecesinin tüm hazırlıkları titizlikle tamamlanırken geceye bazı protokol üyeleri, üst düzey misafirler ve çok sayıda davetli katıldı. Yardımlaşma gecesinde günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir konuşma yapan Mardin Midyatlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akyol, dayanışma gecesinde sevgi, saygı ve hoşgörü içinde ezelden beri birlikte Süryani, Müslüman dinlerinin yaşandığı, dillerinin konuştuğu, konuşulduğu medeniyet kültürlerinin harmanlandığı, demir, gümüş ve taşının sanata dönüştürüldüğü ve Cumhuriyet tarihinde ilk defa kadın başkan Zekiye Midyat’ın başkanlığını yaptığı Midyat’ı konuşacağız diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Konuşacak, paylaşacak sıkıntılarımızı, üzüntülerimizi erteleyerek sanatçılarımızın sahne alacağı saz, keman, davul, zurna eşliğinde birlikte eğlenerek hoş bir gece geçirmeye çalışacağız. Değerli hemşerilerimiz Mardin Midyat’tan İzmir’e göç etmiş ve büyük kentin değişik semtlerine, değişik ilçelerine yerleşmiş durumda olan Midyatlıların ortak bir evinin olmasını isteyen başta Mardinliler Vakfı Başkanı Rasim Kahraman olmak üzere İnşaat Mühendisi aynı zamanda Silah Sanayicileri ve Patlayıcı İş Adamları Derneği Başkanı Veysi İleri, Marder Fahri Başkanı Aziz Demir, Ege’de Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halil Arslan , İşadamlarımızdan Mehmet Güneş, Atak Yönetim Kurulu Erdal Ataklı ile ismini sayamadığım emeği geçen herkese yönetim kurulu adına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

SİZLER OLMADAN DERNEK YAŞAMAZ”

Dernekler birlikteliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı her türlü kültürel varlıkları ortaya çıkarıp yaşatmayı ve geliştirmeyi amaçladığını vurgulayan Başkan Akyol; “ Sizler olmadan dernek yaşamaz. Derneğimizin kuruluşunda imzası bulunan ve o tarihten bu yana sorumlulukları üstlenip, ‘ insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanınızdır’ hadisine mazhar olup görev alan en iyi şekilde bugüne getiren yönetim kurulumuza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuşarak Midyat’a sahip çıkılması çağrısında bulundu.

EN SAMİMİ MARDİNLİLER’DİR”

Düzenlenen gecede bir çok sürpriz misafirler yer alırken AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı İlknur Denizli’de bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmasında; “Ankara’da ya da ülkenin başka bir yerinde İzmir’in en hoş görülü, en güler yüzlü, en samimi İzmir’e gelmiş kimlerdir diye sorduklarında bana ben hep aynı cevabı veriyorum : Kemeraltı’nda dolaşırken, Basmane’de gezerken gördüğüm Mardinlilerdir diyorum. En güzeli onlar, en samimisi onlardır diyorum. Gerçekten sizlerle birlikte aynı şehirde yaşamış olmaktan dolayı onur duyuyorum. İyi ki İzmir’desiniz” dedi.

Konuşmaların ardından Derneğe ve geceye destek olan, emeği geçenlere plaket takdim edildi. Düzenlenen Dayanışma Gecesi’nde sanatçılar yer alırken gecenin en büyük sürprizi ise çeşitli şarkılardan aldıkları bölümleri birbirlerine ekleyerek, danslarıyla birlikte bir sahne şovuna dönüştüren komedi-dans üçlüsü oldu. Televizyonların tanınan yüzleri olan komedi dans üçlüsü geceye damgasını vururken davetlileri yaptıkları şovlar ile büyüledi. Zamanın ilerleyen saatlerinde ise davetliler el ele, omuz omuza birlikteliği simgeleyerek halay çekip gönüllerince eğlendiler.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2014, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42