Salman: İş kazaları yılda 2 bine yakın can alıyor

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, her yıl 2 bine yakın işçinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Salman: İş kazaları yılda 2 bine yakın can alıyor

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Erol Salman, her yıl 2 bine yakın işçinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü kapsamında Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Adana Barosu, DİSK, KESK ve Adana Tabip Odası temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında ilk olarak konuşan İKK Sekreteri Erol Salman, Avrupa Birliği verilerine göre Türkiye’nin ölümle sonuçlanan kazalar bakımından Avrupa’da ilk sırada yer aldığını savundu. Her yıl evine ekmek götürebilmek için emek harcayan 2 bine yakın işçinin işyerinde hayatını kaybettiğini işaret eden Salman, bu durumun işyerlerinin güvensizliğinin ve bunu düzenleyen mevzuatın yetersizliğinin göstergesi olduğunu öne sürdü.

Daha sonra ise hazırlanan ortak basın metnini Maden Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Yılmaz okudu. Yılmaz, her yıl binlerce kişinin işyerlerinde hayatını kaybettiğine dikkat çekti. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun, Türkiye’nin en can yakıcı sorunlarından biri olduğunu ileri süren Yılmaz,   on binlerce kişinin iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaralandığı veya sakat kaldığını söyledi. Madenlerde, inşaatlarda, hastanelerde, adliyelerde, okullarda, tarım alanlarında, fabrikalarda yaşanan faciaların toplumda derin acılar yaratığını belirten Yılmaz, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği Meclisi’nin derlediği bilgilere göre 2019 yılı içerisinde en az 1736 çalışan, işyeri kazalarında hayatını kaybetmiş. 2002 yılından bu yana iş cinayetlerinde hayatını kaybeden emekçilerin sayısının 24 bine yaklaşmış durumda.” dedi.

Önlem almayan işverenlerine yaptırım uygulanmadığını anımsatan Yılmaz, artık iş cinayetlerinin haber niteliği bile taşımadığını savundu.  Her gün 5 işçinin  hayatı kaybettiğini ileri süren Yılmaz, “İş yerleri yıllardır, işçi sağlığı, iş güvenliği yönünden denetlenmediği gibi, ölümlü iş kazalarının olduğu işyerlerinde, iş kazalarını incelemek üzere bile iş müfettişi görevlendirmiyor. Her gün en az 5 işçinin işyerlerinde iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesi artık haber niteliği bile taşımıyor. Hükümet yetkililerinin iş cinayetleri ile ilgisi baş sağlığı dilemenin ötesine geçmiyor.” ifadelerini kullandı.  

SGK’nın iş kazaları ile ilgili istatistiklerinden bahseden Yılmaz, “Ülkemizde iş kazası ve meslek hastalıklarına ilişkin istatistikler SGK tarafından tutularak kamuoyu ile paylaşılmaktadır. En son 2017 yıllarına ilişkin veriler açıklanmıştır. 2020 yılı Mart ayına gelinmiş olmasına rağmen 2018 ve 2019 yıllarına ait veriler kamuoyu ile paylaşılmamıştır. SGK tarafından 2017 yılına kadar açıklanan istatistiklere göre; 2012’de 74.871 kazada 744; 2013’te 191.389 kazada 1.360; 2014’de 221.336 kazada 1.626; 2015’te 241.547 kazada 1.252; 2016’da 286.068 kazada 1.405; 2017 yılında ise 359.766 kazada 1.636 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.” diye konuştu.

 

Yılmaz. insanların işyerlerinde ölmemesi gerektiğini vurguladı. İş kazaları ve iş cinayetleri ile mücadelenin temel bir kültür olarak topluma kazandırılması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanına ilişkin düzenlemelerin ve denetimin yalnızca Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmesi, doğru kararların alınmasının önünde bir engeldir. Bu nedenle düzenleme ve denetleme; Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanında, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sendikalar, TTB ve TMMOB’den oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitü tarafından yerine getirilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2