banner6

Sözütek sıcak hava nedeniyle sürücüleri uyardı

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yaz dönemi ve artan sıcaklar nedeniyle, şehir içi ve şehirlerarası yollarda direksiyon kullanan sürücüler ve şoför esnafını dikkatli araç kullanmaya çağırdı.

Sözütek sıcak hava nedeniyle sürücüleri uyardı

 ADANA (İLKHABER)-  Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yaz dönemi ve artan sıcaklar nedeniyle, şehir içi ve şehirlerarası yollarda direksiyon kullanan sürücüler ve şoför esnafını dikkatli araç kullanmaya çağırdı. 

 

Tatil mevsimi nedeniyle, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını, 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklarla birlikte direksiyon başındaki insanların sinir ve stresinin de yükseldiğine dikkat çeken Başkan Sözütek, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığının, trafik kazalarını arttırdığını belirtti.

 

Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli davranmalarını, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle aşırı hız ve  ani fren yapılmamasını isteyen Başkan Sözütek,  “Yolculuk öncesi, araç bakımı mutlak yapılmalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak basın değişikliği mutlaka kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok acil değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir” dedi. 

 

Özel araç sahibi sürücülerin de uzun mesafeli tatile çıkarken, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde hareket etmelerini isteyen Sözütek,”Aşırı sıcak havalarda, özellikle de 10.00 -16.00 saatleri arasında, ayrıca uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Aracı kullanacaklar, özellikle açık renkli, hafif pamuklu giysiler giymeli, sağlık durumuna göre aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de gerektiğinde bol su içmelidir. Donanımlı araçlarda, klimalar mutlak açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalıdır. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık mola vererek, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz “diye konuştu.

 

Aşırı sıcaktan en çok kamu hizmeti yapan toplu taşımacı esnafının etkilendiğini de dile getiren Sözütek,  güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan bu  sürücülerin,  yolcusunu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda olduğuna işaret ederken, onlarında bu mevsimde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket etmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 15:53

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER