banner6

Televizyon dizilerinin kadınların üzerindeki etkisi anlatıldı

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Çalışma Grubu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Toplumsal Cinsiyet’ konulu seminer düzenlendi.

Televizyon dizilerinin kadınların üzerindeki etkisi anlatıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Çalışma Grubu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle ‘Toplumsal Cinsiyet’ konulu seminer düzenlendi.

Makine Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere çok sayıda kişi katıldı. İKK Çalışma Grubu adına seminerde Arzu Özdal İdem konuşmacı olarak yer aldı. İdem, hayatın her alanında cinsiyet eşitsizliğinin yaşandığını söyledi. Küçük yaşta ailelerin erkek ve kız çocuklar arasında ayrımcılık gösteren davranışlarda bulunduğunu savunan İdem, “İş hayatında öncelikle kadınların ev hayatı ve ev içi sorumluluklarımız gözetiliyor. İşe gireceğimiz zaman bize diyorlar ki, ‘Ne zaman evleneceksin? Çocuk yapacak mısın? Önceden sözleşme imzalatanlar bile oluyor. 2 yıl çocuk yapmaman lazım, yoksa seni işe almam gibi şeyler oluyor. Bir defa bundan dolayı işe alımlarda sıkıntı yaşıyoruz.”dedi.

Televizyonlarda yayınlanan diziler konusuna değinen İdem, “Ağalık karakterlerinin, SİO, Genel Müdür gibi karakterlerin erkeklere, kadınlara ise daha çok sakar sekreter gibi rollerde yer alıyor. İzlediğimiz dizilerde bizi çok etkiliyor. Bu dizilerde kadına şiddet yönelik şiddet, kadının aşağılanması, ev içi sorumluluklarının hatırlatılması gibi bunların hepsinin tüm dizilerde işlendiğini görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Soru cevap bölümünün ardından seminer sona erdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER