Yüzme bilmeyen kursa…

Okullar yaz mevsimi ile birlikte uzun bir tatil dönemine girdi. Kavurucu sıcaklarla birlikte serinlemek için kimi yaylaya, kimi de denize tatil yapmaya gitti.

 

Adana ülkemizin en sıcak illerinin başında geliyor desek yeridir. Ayrıca yaz aylarında sıcaklıkların yanında havadaki nemi de düşünürsek Adana’da bunaltıcı bir hava ile karşılaşırsınız.

İşte bu bunaltıcı sıcakların yaşandığı bölgemizde en büyük sıkıntı, insanların serinlemek için tercih ettiği yerler ve dolayısıyla meydana gelen boğulmalar olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kent merkezlerinde tehlikeli ve yasak olduğu halde, yasak olmasına rağmen sulama kanalları, baraj gölü ve benzeri yerlere serinlemek için girilmesi neticesinde birçok boğulma vakaları ile karşılaşıyoruz.

Özellikle yüzme bilmeyenlerin denize, göle ve kanaletlere girmesi çok büyük risk oluşturuyor. Her yıl her türlü yayın organıyla, ilgili emniyet birimleriyle uyarılar yapılsa da maalesef boğulmaların önüne geçilemiyor.

Aslında kurumlar bu konuda ciddi çalışmalar yaparak gerekli yatırımları yapıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol sonrasında 81 ilde "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında yüzme bilmeyenlere uzmanlar eşliğinde yüzme eğitimi verildi. Sadece o proje değil yerel belediyeler de bu konuda ücretsiz kurslar düzenliyor. Vatandaşlarımıza kalan gidip bu kurslardan faydalanmak..

Bugün boğulmalar tüm ülkemiz için büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasının yanında çok sayıda göl ve nehirlere sahibiz. Doğal olarak serinlemek için bu yerleri tercih edebiliriz ama yüzme bilmeden buralara gitmek çok tehlikeli..

Lütfen bu konuda duyarlı olalım…

YORUM EKLE