(İLKHABER)- Tarihin en eski mesleklerinden biri olan anahtarcılık ve çilingirlik, gelişen teknolojiye rağmen yeniçağa ayak uydurarak devam ediyor.

İlk olarak kapı köçeğinin kilidini açmak için kullanılan anahtarcılık ve çilingirlik mesleği, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte daha da çeşitlendi. Artık sadece kapı kilitlerini değil, kasa, oto, masa, dolap gibi eşyaların kilitlerini de açabilen çilingirler, aynı zamanda anahtar kopyalama, kilit tamiri ve bakım gibi hizmetleri de sunuyor.

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik

Bu mesleğe 1983 yılında başlayan esnaf Turan Yıldırım, mesleği oğlu Furkan Yıldırım'a öğrettiğini belirterek, "Nesilden nesile bu işi aktarıyoruz, işi devam ettirecek elemen yetiştiriyoruz" dedi.

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik 2

Çelik kapı dâhil tüm kapı anahtarlarını yenilediklerini söyleyen Yıldırım, tüm bu kapılar için çilingirlik hizmeti de verdiklerini belirtti.

Hayırseverlerin depremzedeler için yaptırdığı evlerde yaşam başladı Hayırseverlerin depremzedeler için yaptırdığı evlerde yaşam başladı

Nesli tükenmeyen meslek anahtarcılık ve çilingirlik 3

Söz konusu meslek günümüzde Meslek Yüksekokullarında "Makine Teknolojisi" alanında anahtarcılık ve çilingircilik dalında eğitimleri verilen bir meslek kolu haline gelmiş durumda. Mesleğe başlamak için öncelikle çıraklık eğitim sürecinden geçmek gerekiyor. En az ortaokul mezunu olanlar çıraklık eğitimi alabiliyor. Bir işyeri kurmak veya çırak olarak bu meslekte çalışmak için ise çıraklık sözleşmesinin imzalanması gerekiyor.