Bayram BULUT -ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana Kürkçüler Kapalı Cezaevi’nden, Açık Cezaevi'ne alınan epilepsi hastası tutuklu Ömer Yaba'ya kullandığı raporlu ilacının verilmediği ve bu nedenle Yaba’nın ilaç kullanmadığı gerekçesi ile yatağında nöbet geçirerek öldüğü iddia edildi. Yaba’nın ailesi sorumluların yargılanması için Adana Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu.

Henüz 20 yaşında olan Ömer Yaba, iddialara göre bir kavgaya karıştı. Epilespi hastası olan ve raporlu ilacı bulunan Ömer Yaba, bu kavga nedeniyle Adana Kürkçüler Kapalı Cezaevi’ne konuldu. 25 Ocak tarihinde girdiği kapalı cezaevinde iki hafta kalan Ömer Yaba, daha sonra Adana Kürkçüler Açık Cezaevi’ne alındı. Açık Cezaevine konulan Ömer Yaba’ya bir gün izin verildi. Yaba, vakti kısıtlı olduğu için evine gelip ailesi ile gününü geçirdi. Akşam ise, cezaevine giderek tekrar teslim oldu. Cezaevinde ki gardiyanlara kendisinin kullandığı raporlu ilacının olduğunu söylediği ileri sürülen Yaba’ya ilaçları verilmediği öne sürüldü. Yaba ailesini arayarak durumu bildirip kendisine ilaç getirmesini söylediği ifade edildi.

ARKADAŞLARINI UYARMIŞ

İlaçlarını alamayan Ömer Yaba’nın sayım sonrası arkadaşlarını nöbet geçirebileceği yönünde uyardığı iddia edildi. 9 Şubat Gece’si uykusunda nöbet geçiren Ömer Yaba, sabah saatlerinde yatağında ölü bulundu. Acı haber cezaevine ilaç getiren ve ilaç verilmesi için başvuru yapacak ailesine verildi. Oğullarının ölüm haberi ile yıkılan acılı aile, yapılan otopsinin ardından oğullarını alarak bir mezarlıkta defnetti.  Acılı aile oğlunun ölümünden ilaçları vermeyen kişi veya kişilerin olduğunu ileri sürerek, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayette bulundu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Yaba ailesi daha sonra ise, Adana Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu. Ailenin avukatları aracılığıyla başvurduğu suç duyurusunda da, Yaba’nın cezaevine girişte görevlilere, “Kullandığı ilaçların kendisinden alındığı ve ısrarla istemesi ne ve ilaçların olmaz ise, kriz geçirebileceğini cezaevi görevlilerine iletmesine rağmen, ilaçların kendisine verilmediğini” ifadeleri yer aldı. Suç duyurusunda ayrıca cezaevinden tahliye edilen tutuklu Hasan Bekçi’nin yaşananlarla ilgili verdiği bilgilere de yer verildi. Bekçi, ifadesinde Yaba’nın 9 Şubat gecesi saat 22.00'da sayımından sonra ailesini aradığını daha sonra yanına gelip başgardiyandan ilaçlarını istediğini ancak verilmediğini belirttiğini aktardı. “İlaçlarımı almadığım takdirde kriz geçirebilirim” diyen Yaba’nın daha sonra koğuşa çıkıp arkadaşlarına da “İlaçlarımı alamadım. Rahatsızlanıp nöbet geçirebilirim. Böyle bir durumda bana müdahale edin” dediğini ve bu esnada kendisinin orda olduğunu ifade etti.

CUMHURBAŞKANINA SESLENDİ

Ömer Yaba’nın Annesi Kadriye Yaba,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, oğlunun ölümüne sebep olanların yargılanmasını istediğini söyledi.  Oğlunun bir kavgaya karıştığını bu nedenle cezaevine konulduğunu belirten Anne Yaba, “Oğlum bir kavgaya karıştı. Mahkemeye gitmedi ve daha sonra tutuklandı cezaevine koydular. 2 hafta cezaevinde kaldı. 2 hafta geçtikten sonra kapalı cezaevinden açık cezaevine aldılar. Açığa alırlarken bir gün izin verdiler. Eve geldi. İlaçlarını düzenli kullanıyordu. Tekrar izni bittiği için ilaçları ile birlikte açık cezaevine gidip teslim oldu. Teslim olurken ‘Benim kullandığım raporlu ilaçlarım var. Ben epilepsi hastasıyım, sürekli nöbet geçiriyorum. Mutlaka bu hapları kullanmam lazım’ demiş gardiyanlara.” dedi.

 AKŞAM BENİ ARADI

Oğlunun ilaç konusunda kendisini aradığını savunan Anne Kadriye Yaba, “Oğlum akşam beni arada,  “anne ilaçlarımı elimden aldılar vermiyorlar bana” dedi.  “Dedim ne yapayım oğlum ilaçlarını getireyim ama getirsem de içeri almazlar” dedim. İlacını sayımdan sonra bir daha istemiş ancak ilaçlarını vermemişler. Gece epilepsi nöbeti geçirmiş ve sabah yatağında ölü bulmuşlar. Oğlum ilaç içtiğinde iyi oluyordu. Yani ilaçla yaşayabiliyordu. İlaç verilmediği için hayatını kaybetti.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf annesi uygulamasını yasakladı Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf annesi uygulamasını yasakladı

 SORUMLULAR YARGILANSIN

Sorumluların yargılanmasını istediklerini belirten Anne Yaba, “Ben şimdi oğlumun ilaç vermeyerek ölümüne sebep olan kişilerin yargılanmasını istiyorum. O gece görevli tüm gardiyanlardan şikayetçiyim. Oğlum daha 20 yaşındaydı. Hayatının baharındaydı. Adalet Bakanına, Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na, Adana Valimize sesleniyorum. Sorumlular yargılansın. Raporu olan bir hastaya neden raporla kullandığı ilacı verilmiyor.” şeklinde konuştu.

BAYRAM YABA: ÖLÜME İTİLDİ

Engelli olan Baba Bayram Yaba ise, bir hap için oğlunun, göz göre göre ölüme itildiğini belirterek, “Oğlum bir hap versin diye yalvarmış. Arkadaşları öyle söylüyor. Ama kimse hapını vermemiş. Bir hapa kurban gitti benim oğlum. Ben engelliyim. Hastayım ben artık ölmek istiyorum. Bu hapları aklıma geldikçe içesim gelmiyor. Ben oğlumun ölümüne sebep olanların yargılanmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Acılı anne ve baba şimdilerde çocuklarının fotoğraflarına bakarak göz yaşlarına boğuluyor