EMRE EKİCİ

ADANA (İLKHABER) – Adana Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), göçmen kadınlarla yerel nüfusun kaynaşması, toplumsal uyumun sağlanması için iş birliği yapmak amacıyla kahvaltı etkinliği düzenledi.

Avukatlar meslektaşları için açıklama yaptı Avukatlar meslektaşları için açıklama yaptı

Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliği ile sosyal uyum faaliyetleri kapsamında 4 farklı milletlerden oluşan 250 yerel ve göçmen anneyi bir araya getirerek, Sosyo-kültürel yönlerinin tanınması ve karşılıklı olarak kaynaşması amacıyla, Çukurova İlçesi Çiçek Köy ‘ünde "Anneler Buluşuyor" adlı kahvaltı etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen kahvaltı etkinliğine Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Uluslararası Göç Örgütü’nün temsilcileri de katıldı.

"Anneler Buluşuyor" kahvaltı etkinliğine gelen yerel ve göçmen anneler bu etkinlik sayesinde kültür, sanat, eğitim, sağlık tanıtım amaçlı mekan ve çevreleri tanımak ve  yerel gruplar ile  kaynaşmalarına olanak sağlandı.

Kentin göçmenlerden kaynaklı sorunlarını giderebilmek için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapılmaya devam edileceği bildirildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı içerisindeki göçmen ve mültecilerin mevzuat dahilinde sağlık, istihdam, hukuk, dezavantajlı bireylere yönelik toplumsal destek hizmetleri ve sosyal hizmet alanlarında kamu hizmetlerine erişimlerinin desteklenmesi için danışmanlık hizmeti verilmesi, hizmet sağlayıcılarının kapasitelerinin güçlendirilmesi, yerel toplulukla göçmen topluluk arasında toplumsal uyumun desteklenmesi amacıyla Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile işbirliği halinde yürütülen “Entegre Hizmet Temini ve Sosyal Uyumu Belediye Göçmen ve Mülteci Merkezi İle Destekleme” projesi kapsamında Göçmen Koordinasyon ve Uyum Merkezi’nde  çeşitli faaliyetler yürütülüyor.