ADANA (İLKHABER) - Büyükşehir ve IOM, göçmen kadınlarla yerel nüfusun kaynaşması, toplumsal uyumun sağlanması için iş birliği yapmaya devam ediyor.

 Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliği ile sosyal uyum faaliyetleri kapsamında 4 milletten oluşan 250 yerel ve göçmen annenin bir araya geldiği sosyo kültürel yönlerinin tanınması ve karşılıklı olarak kaynaşması amacıyla, Çukurova İlçesi Çiçek Köy'ünde  "Anneler Buluşuyor Kahvaltı Etkinliği" düzenlendi. 

Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile IOM temsilcileri de katıldı.

KAYNAŞMA OLANAĞI SAĞLANDI

Sosyal uyum etkinliklerinde aynı mekanı paylaşıp daha önce etkileşime geçmemiş topluluklara paylaşımda bulunmaları için sosyal temas imkanı tanındı. Anneler ile yapılan faaliyetlerde yaşam kültürü perspektifinde olumlu etkiler meydana getirildi.

Yine göçmenlere kültür, sanat, eğitim, sağlık tanıtım amaçlı mekan ve çevreleri tanıtmak ve  yerel gruplar ile  kaynaşmalarına olanak sağlandı.

Kentin göçmenlerden kaynaklı sorunlarını giderebilmek için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılmaya devam edileceği bildirildi.

Yeniden ayağa kaldırılan Patara Deniz Feneri'nin son basamağı konuldu Yeniden ayağa kaldırılan Patara Deniz Feneri'nin son basamağı konuldu

TOPLUMSAL UYUM AMAÇLI FAALİYETLER

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı içerisindeki göçmen ve mültecilerin mevzuat dahilinde sağlık, istihdam, hukuk, dezavantajlı bireylere yönelik toplumsal destek hizmetleri ve sosyal hizmet alanlarında kamu hizmetlerine erişimlerinin desteklenmesi için danışmanlık hizmeti verilmesi, hizmet sağlayıcılarının kapasitelerinin güçlendirilmesi, yerel toplulukla göçmen topluluk arasında toplumsal uyumun desteklenmesi amacıyla Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile işbirliği halinde yürütülen “Entegre Hizmet Temini ve Sosyal Uyumu Belediye Göçmen ve Mülteci Merkezi İle Destekleme” projesi kapsamında Göçmen Koordinasyon ve Uyum Merkezi’nde  çeşitli faaliyetler yürütülüyor.