İbrahim Baysal

(Haber Merkezi)- ABD bir kez daha ırk temelli  şiddet olaylarına tanık oluyor. ABD'nin farklı eyaletlerinde ırkçı saldırılar ve nefret suçları istatistiklerde önemli bir artış gösteriyor. Bu olaylar, ırk, etnik köken veya dini inançlara dayalı ayrımcılığın hala büyük bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu artışın arkasındaki nedenler çeşitli olmakla birlikte, birçok uzman, toplumun daha fazla eşitlik ve adalet talebiyle birleşen ekonomik, siyasi ve sosyal gerilimlerin bu trendi tetiklediğini belirtiyor.

ABD’nin Florida eyaletinde bir mağazaya silahlı saldırı düzenlendi

Jacksonville şehrinde bir markete ateş açan 20’li yaşlardaki saldırgan 3 kişinin ölümüne neden olurken, genç daha sonra intihar etti. Jacksonville Şerifi TK Waters, kimliği henüz doğrulanmayan saldırganın hafif yarı otomatik bir tüfek ile bir tabanca taşıdığını belirterek, kurşungeçirmez yelek giydiğini açıkladı. Şerif Waters, silahlardan birinin üzerine gamalı haç çizildiğini de sözlerine ekledi. Tek başına hareket ettiği ve Jacksonville'in Clay kasabasında ailesiyle birlikte yaşadığı belirlenen saldırganın ailesine, medyaya ve güvenlik birimlerine ırkçı söylemler ve nefret içeren birçok mesaj bıraktığı kaydedildi.

20'li yaşlarda ki saldırgan Siyahilerden nefret ediyormuş

Adana’daki iki orman yangınından biri kontrol altına alındı Adana’daki iki orman yangınından biri kontrol altına alındı

Şerif Waters, "Bu saldırı ırksal nedenlerden kaynaklanıyordu ve siyahi insanlardan nefret ediyordu" dedi.

Cumartesi günkü saldırı, ABD'de silahlı beyaz bir adam tarafından gerçekleştirilen son yüksek profilli, ırkçı motivasyonlu saldırıydı.

Geçen yıl Buffalo'da bir süpermarkette siyahileri hedef alan silahlı saldırıda 10 kişi ölmüştü . Ve 2019'da Teksas El Paso'daki Walmart'a düzenlenen saldırıda 22 kişi öldü. Çatışmadaki silahlı adam polise Meksikalıları öldürmek istediğini söyledi.