SERHAT AKARSU

ADANA (İLKHABER)- Adana’da toplu taşımayı hala ücretsiz kullanan 65 yaş üstü vatandaşlar, Ankara’da özel halk otobüsü yetkililerinin 65 yaş üstü vatandaşlardan ücret alınacağını duyurmasına tepki gösterdi. Vatandaşlar, Adana’da hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını eskisi gibi hala ücretsiz araçlara bindiklerini söyleyerek, Ankara’da 65 yaş üstünden ücret alınması kararının kabul edilemez olduğunu, bunun kendilerine verilen kanuni bir hak olduğunu söyledi. Vatandaşlar Ankara’da böyle bir durumun olmasına izin verilmemesi gerektiğini de dile getirdi.

Adana'da 65 yaş üstü vatandaşlar Ankara'da yapılan uygulama kabul edilemez

“Adana’da hiç sıkıntı yaşamıyoruz”

Adana’da yaşayan 65 yaş üstü bir vatandaşlardan olan Cemil Sağlam, “Adana’da hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Hala ücretsiz araçlara biniyoruz. Ankara’da böyle bir uygulamanın olması kabul edilemez. Bu, 65 yaş üstü vatandaşlara verilen bir hak. Bu hakkın elimizden alınmasına izin verilmemeli” dedi.

“Kanun hakkımızı veriyor”

Bir başka vatandaş ise “Ankara’da 65 yaş üstü vatandaşlardan ücret alınması kararı kabul edilemez. Bu, 65 yaş üstü vatandaşlara verilen bir hak. Kanun hakkımızı veriyor. Bu hakkımızın elimizden alınmasına izin verilmemeli” diye konuştu.

Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi'nde tadilat çalışmaları başladı Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi'nde tadilat çalışmaları başladı

Adana'da 65 yaş üstü vatandaşlar Ankara'da yapılan uygulama kabul edilemez  33

Adana'da 65 yaş üstü vatandaşlar Ankara'da yapılan uygulama kabul edilemez  4

Kanuna göre 65 yaş üstü vatandaşlardan toplu taşıma ücreti alınamaz

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 61. maddesi, yaşlılar ve engellilerin korunmasını ve sosyal yardımlarla desteklenmesini öngörüyor. Bu maddeye göre, 65 yaş üstü vatandaşlara toplu taşımada indirim veya ücretsiz ulaşım hakkı tanınabiliyor. Bu nedenle, Ankara’da 65 yaş üstü vatandaşlardan toplu taşıma ücreti alınması kanuna aykırı olarak değerlendiriliyor.