ALİ GÜRELİ

Fatma öğretmen okul ve kurum duvarlarını resimlerle süslüyor Fatma öğretmen okul ve kurum duvarlarını resimlerle süslüyor

ADANA (İLKHABER) - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrenci ve velilerinin yurt ve kiralık ev derdi başladı.

YKS tercih sonuçları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilan edildi. Binlerce öğrencinin hangi üniversitede eğitim göreceğine ilişkin bu açıklamanın ardından, yurt ve kiralık ev telaşı da başladı. Sınav maratonunu geride bırakan öğrenciler ve aile büyükleri, üniversite kaydı yaptıracakları kentlerdeki fiyatı en uygun olan öğrenci yurtları araştırmaya başladı.

Geçen yıl 24 Ağustos'ta başlayan KYK yurt başvuru tarihinin açıklanmasını bekleyen öğrenciler, kayıt yaptıramama ihtimaline karşı, eğitim görecekleri fakülte, enstitü ve meslek yüksekokullarının bulunduğu lokasyonlara yakın özel yurtları mercek altına aldı.

KYK ve özel yurtlarda barınma imkânı bulamayacak olmalarını da dikkate alan öğrenciler, kaydolacakları eğitim kurumlarına tek toplu taşıma araçlarıyla gidebilecekleri ana arterlere yakın kiralık evler için de emlak ilanlarını inceliyor.

Tvw8vyTKerrGCV6H0MexAwdGITjz4DXWHaNF0trQ

ADANA'DAKİ ÜNİVERSİTELER VE ÖĞRENCİ YURTLARI

Adana'da YKS tercihlerinde Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ATÜ) dışında, Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da yer alıyor.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü, insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanı oluşturuyor. Kent merkezine yalnızca 10 kilometre uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkenin sayılı üniversiteleri arasında yer alıyor. 1973 yılında kurulan ÇÜ'de 19 fakülte, 2 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, 4 enstitü ve 38 araştırma ve uygulama merkezi bulunuyor. Çukurova Üniversitesinde 2 bin 297 akademik personel, 11 bin 778'ı ön lisans, 30 bin 941’i lisans ve 5 bin 454’ü ise lisansüstü olmak üzere toplam 48 bin 173 kayıtlı öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev alıyor.

iixCjLnPUXzZVL3CNroKSuwB9xmSQNcBUIEuyFvR

ATÜ

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde ise 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 1 enstitü bulunuyor.

"Ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim-öğretim vermek, teknolojik gelişmelere katkı sunabilen, bölge ve ülke gelişimine fayda sağlayabilecek, girişimci, yenilikçi, insana ve doğaya saygılı bireyler yetiştirme" misyonu üstlenen Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 13 yıldan buyana ülke eğitimine katkıda bulunuyor.

v3q18p5z6EsdW78yoPJEdO1uWbYxRKnTWUvzHQlr

BAŞKENT ÜNİVERSİTESi

Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ise Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki Başkent Üniversitesi Kışla Sağlık Yerleşkesinde eğitim veriyor. Bu meslek yüksekokulunda Terapi ve Rehabilitasyon ile Tıbbi Hizmetler ve Teknikler bölümleri yer alıyor.

ADANA'DAKİ ÖĞRENCİ YURTLARI

Adana'daki üniversite ve meslek yüksekokullarına kayıt yaptıracak olan yurtlar ise şöyle:

- Adana Fevzi Çakmak KYK Kız Öğrenci Yurdu: Çukurova Üniversitesi Kampüsü Balcalı Mahallesi Mithat Özsan Bulvarı

- Mahmut Sami Ramazanoğlu KYK Kız Öğrenci Yurdu: Çukurova Üniversitesi Kampüsü Balcalı Mahallesi Mithat Özsan Bulvarı

- Adana KYK Erkek Öğrenci Yurdu: Çukurova Üniversitesi Kampüsü Balcalı Mahallesi Mithat Özsan Bulvarı

- Sümer KYK Erkek Öğrenci Yurdu: Döşeme Mah. Kurtuluş Caddesi

- Adana Hacı Sabancı KYK Kız Öğrenci Yurdu: Kurtuluş Mah. Cumhuriyet Caddesi

- Kozan KYK Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu: Çanaklı Mahallesi Kozan Meslek Yüksekokulu karşısı

- Ceyhan KYK Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu: Gaziosmanpaşa Mah. Yurt Sokak

- Çukurova Belediyesi Atatürk Öğrenci Evleri: Huzurevleri Mah. 77079. Sokak

- Seyhan Kız Öğrenci Yurdu: Yenibaraj Mah. Baraj Yolu 6,5 Durak

- Seyhan Belediyesi Kız Öğrenci Evleri: Bakımyurdu Caddesi

- Adana Nil Kız Öğrenci Yurdu: Beyazevler Mah.

- Adana Durudeniz Kız Öğrenci Yurdu: Yenibaraj Mah.

- Adana Aslanlar Kız Öğrenci Yurdu: Güzelyalı Mah.

- Yazıcıoğlu Kız Öğrenci Yurdu: Gazipaşa Bulvarı Toros Caddesi

Road,_Çukurova_University