ALİ GÜRELİ

ADANA (İLKHABER) - Her yıl eylül ayı başından ekim ayının ortalarına kadar kendini gösteren endemik bitki türü kum zambağı, yine görsel şölen sunmaya başladı.

Akdeniz sahillerinin nadide çiçeği

Kumul sahillerin süsü olan soğanlı bitki türü kum zambakları, neslinin tükenme tehlikesinde olması bakımından 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı.

Akdeniz sahillerinin nadide çiçeği4

Diyarbakır’da ''bodrum katta bebek var ''ihbarıyla gündeme gelen binanın yıkımına başlandı Diyarbakır’da ''bodrum katta bebek var ''ihbarıyla gündeme gelen binanın yıkımına başlandı

Nergisgiller familyasından olan bu bitki özellikle Akdeniz sahillerinde, Ege ve kısmen de Karadeniz’in kıyı kumullarında yetişiyor. Akdeniz'e kıyısı olan Mersin, Adana ve Hatay'daki kumul sahillerde de şu günlerde açarak adeta görsel şölen sunan kum zambakları, koparılması yasak olmasının yanı sıra duyarlı vatandaşlar tarafından da korunuyor.

Akdeniz sahillerinin nadide çiçeği6

Koparmanın cezası 244 bin TL

Çevre Kanunu’na göre bu bitkiyi soğanından sökmenin ve koparmanın cezası ise 244 bin 315 TL olarak güncellendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri,  vatandaşları bu endemik bitkinin saha denetimlerinin sağlanarak gözlem altında tutulduğunu belirtti.

Akdeniz sahillerinin nadide çiçeği5Akdeniz sahillerinin nadide çiçeği3