(İLKHABER)- Eylül ayı başında Karadeniz, Marmara ve Ege kıyılarında sona eren av yasağı, deniz suyu sıcaklığı diğerlerine göre yüksek olan Akdeniz'de 16 Eylül'e ertelendi.

Balıkçılar av yasağının sona ermesine dakikalar kala Balıkçı Barınağı'nda son hazırlıklarını ve kontrollerini yaptı.

Antalyabalıkçılar, yeni sezonunun başlamasıyla "vira bismillah" diyerek Akdeniz'in mavi sularına açılarak balık tutmaya başladı.

"Sezonun iyi geçmesini bekliyoruz"

Balıkçı Barınağı'nda denize açılan Cengiz Balta, AA muhabirine, yaklaşık 40 yıldır Akdeniz'de balıkçılık yaptığını söyledi.

Yasağın kalkmasını heyecanla beklediklerini dile getiren Balta, "Denize çıkmadan heyecanımız bitmedi. Gece saat 00.00'da denize açıldık. 02.00- 03.00 gibi ağlarımızı atıp balık kaldırdık. Ekip olarak yorulduk. Sabah saatlerinde de limana geldik. Akşam üstü yeniden denize açılmayı düşünüyoruz. Denizdeki balık yoğunluğuna baktığımızda sezonun iyi geçmesini bekliyoruz." dedi.

AA-20230916-32161379-32161373-AKDENIZLI_BALIKCILAR_VIRA_BISMILLAH_DIYEREK_DENIZE_ACILDI

Bölgede kolyoz, sardalya, hamsi, orkinos türleri bulunduğunu ifade eden Balta, geçen yıla göre bu yıl daha fazla balık tutmayı umut ettiklerini kaydetti.

Hatay'da siber dolandırıcılık iddiasıyla 4 zanlı tutuklandı Hatay'da siber dolandırıcılık iddiasıyla 4 zanlı tutuklandı

Balıkçı Barınağı komisyoncularından Ali Bulut ise sezonun başlamasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Sezonun başlamasıyla balık fiyatlarında değişiklik olacağını belirten Bulut, "Av sezonu açıldı, aylardır bu günü bekliyorduk. Balıklar az olduğu için fiyatlar yükselmişti ama artık balık arttıkça fiyat düşecek." dedi.

Bulut, iyi bir sezon geçirmeyi umut ettiklerini dile getirdi.

AA-20230916-32161379-32161372-AKDENIZLI_BALIKCILAR_VIRA_BISMILLAH_DIYEREK_DENIZE_ACILDI