ADANA (İLKHABER) – Altın Koza Film Festivali, 54. yılında Cumhuriyet'in 100. yılında yapılacak. Festival Genel Müdürü Hüseyin Orhan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, festivalin hazırlıklarını anlattı.

Feke’de 200 hektar alan sedir tohumu ile buluştu Feke’de 200 hektar alan sedir tohumu ile buluştu

Orhan, festivalin her yıl farklı bir coşkuyla kutlandığını belirterek, "Cumhuriyet sinemasının son yarım asırdan fazlasının belleğine sahip olan festival, bu süre boyunca hem Türk sinemasının gelişimini desteklemiş hem de sanatı ve sanatçıyı halkımızla buluşturma görevini üstlenmiştir. Bu yönü ile festivalin kendisi Türk sinema tarihinin en prestijli parçalarından biri haline gelmiştir. Festival bu uzun tarihi geçmişi ile birlikte aynı zamanda Türk sinema tarihini koruyan bir belleğe dönüşmüştür" dedi.

Adanalıları festival coşkusunu paylaşmaya davet eden Orhan, "Festivalin 54. yılında bu tarihi misyonun gereği olarak, iki önemli yayını da sinema dünyasına hediye edeceğiz. Türkiye'nin en önemli sinema yazarlarından Burçak Evren'in kaleme aldığı Cumhuriyetin 100. yılına özel "1923-2023 Cumhuriyetin Sineması ve 1914-2023 Başlangıcından Günümüze Sinema Dergileri" kitapları hem sinemaseverler için hem de akademik çalışmalar için kaynak niteliğinde olacaktır" diye konuştu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, nezaket ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, festivalin amacına ulaşmasını ve Adana'nın adını dünyaya sanatla duyurmasını temenni etti.