Aydın GÖKÇEOĞLU

Av. Rukiye Alpay Çinkılıç, Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Av. Rukiye Alpay Çinkılıç, Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı

(İLKHABER) - Avrupa Kuş Gözlem Günü kapsamında Doğa Derneği tarafından organize edilen etkinlikler, bu yıl İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek.

Doğa Derneği yöneticileri, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Avrupa Kuş Gözlem Günü’nde doğaseverleri, kuşların olağanüstü dünyasına tanıklık etmeye davet etti.

Kuşların zorlu göç yolculuklarına ve yaşam alanlarının korunmasına dikkat çekmek için organize edilen Avrupa Kuş Gözlem Günü'nün bu yıl 30 Eylül - 1 Ekim tarihlerinde yapılacağını ifade eden Doğa Derneği yetkilileri, "Avrupa Kuş Gözlem Günü kapsamında Avrupa ve Orta Asya’da çok sayıda etkinlik gerçekleştiriliyor. Kuşlar için önemli göç rotalarına ve yaşam alanlarına sahip Türkiye’nin de dahil olduğu farklı ülkelerde yapılacak etkinliklerde elde edilecek veriler, kayıt altına alınacak. İstanbul Büyükada, Ankara ve İzmir Alaçatı'daki Avrupa Kuş Gözlem Günü etkinlikleri için doğaseverlerin katılımlarını bekliyoruz." dediler.

Türkiye’de gözlemlenen türlerin önemli bir kısmını göçmen kuşların oluşturduğunu belirten Doğa Derneği yöneticileri, "Bu kuşlar, süzülerek göç eden ve deniz aşan türler olarak sınıflandırılıyorlar. Dünyayı kuşların gözünden görebilmek için Türkiye’nin farklı noktalarında yüzümüzü doğaya çevirdiğimiz bu zaman diliminde bir kuş gözlem etkinliği düzenleyerek bize katılabilirsiniz. 30 Eylül – 1 Ekim’de bir kuş gözlem etkinliği düzenlemek ve Avrupa Kuş Gözlem Günü ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için doğaseverler, derneğimizden Özge Yaylalı'ya ulaşabilirler." diye konuştular.