BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Avukatlar Günü’nün vatandaşların haklarını arayan, savunmayı temsil eden,  onların varlığını  kıymetini hatırladıkları ve hatırlattıkları bir gün olduğunu söyledi.

Adana Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Atatürk Parkı'nda düzenlenen tören Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra ise Adana Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Törene Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Baro yönetim kurulu üyeleri, TBB delegeleri, önceki dönem baro başkanları ile çok sayıda avukat katıldı.

CUMHURİYET AVUKATLARI

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, savunmanın önemine değindi. Avukatların bugüne kadar aldıkları sorumlulukları, bugünden sonrada devam ettirdiklerini anlatan Küçük, “Vatandaşların haklarını arayan, savunmayı temsil eden,  onların varlığının kıymetini hatırladığımız ve hatırlattığımız bir gün olacak bir gün. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkma, Atatürk ilkelerini savunma,  koruma, insan hak ve özgürlüklerini hukuk devleti kavramını, demokrasi kavramını, yargının bağımsızlığını tarafsızlığını yaşama geçirme noktasında, Cumhuriyet’in avukatları, Türkiye’nin avukatları, bugüne kadar sorumluluk aldıkları gibi, bundan sonrası süreçte de vatan sevgisi ile toplumun, yurttaşın sevgisi ile aynı şekilde hizmetler vermeye çalışmaya devam edecektir. Ülkemizin aydınlık günlerine, umutlu, güneşli günlerimize olan inancımızı sonuna kadar koruyarak, bu dönemde özellikle olağan üstü hal durumunun bir an evvel son bularak, ülkemizin çağdaşlaşma yolunda sağlam adımlarla devam etmek en büyük dileğimizdir.” dedi.

ADANA BAROSU’NUN 95. YIL DÖNÜMÜ

Burada hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından törenler Adana Barosu Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda devam etti. Burada ilk olarak basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşan Avukat Veli Küçük Adana Barosu’nun Cumhuriyet ile yaşıt bir baro olduğunu işaret etti. Adana Barosu’nun 95. Yıl dönümünü de kutladıklarını anlatan Küçük, “Adana Barosu’nun 95. Kuruluş yıl dönümünü kutladığımız  bu anlamlı günde hepimiz bir aradayız. Sizleri Adana Barosu yönetim kurulu ve şahsın adına selamlıyorum. Tüm meslektaşlarımın savunmayı temsil eden, yargının kurucu unsuru olan savunmayı büyük bir özveriyle büyük bir çabayla başarıyla temsil eden.” diye konuştu.

110 BİNE ULAŞAN AVUKATIN GÜNÜNÜ KUTLADI

Türkiye genelinde 110 bine olaşan avukat meslektaşlarının tamamının günlerini kutladıklarını söyleyen Veli Küçük, “ Ve bu gün itibariyle sayısı 110 bine ulaşan avukat arkadaşlarımızın avukatlar gününü kutluyorum. Yargının ülkemizin sorunları o kadar büyük derdimiz, o kadar derin ki ifade ede ede bitiremiyoruz.   Vatandaş yargıya artık yargıya güvenmiyor. Hukuksal bir yola başvurduğu zaman doğru adil sonuç alacağına inanmıyor. 15 Temmuz süreci gerçekten ülkemizin çok ciddi bir badire atlattığı, uçurumun kıyısından döndüğü bir darbe girişimi ile hepimizin ciddi endişe yaşadığı bir gün oldu.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN 6. BÜYÜK BAROSU

Adana Barosu sayı olarak, Türkiye’nin 6. büyük barosu olduğunu anlatan Vali Küçük, Hukuk Devletine sahip çıkma, özgürlüklere sahip çıkma adına Türkiye’de, ulusalda da yer edinen önde gelen barolardan biri olduğunu savundu. Bu nedenle büyük bir gurur yaşadıklarını vurgulayan Veli Küçük, “ Hukukun üstünlüğü kavramına, hukuk devleti kavramına  ve demokrasi kavramına hak ve özgürlükler kavramına sonuna kadar çıkmaya devam edeceğiz. Adana Barosu bugün mensup sayısı ile Türkiye’nin 6. Büyük barosu. Hukuk devletine sahip çıkma, özgürlüklere sahip çıkma adına Türkiye’de, ulusalda da yer edinen önde gelen barolardan birisidir. Bu gururu yaşadığımı belirtmek istiyorum. Çünkü bizler bu görevi belirli sürelerde yürütecek ve meslek yaşamına sonrasında da devam edecek kişileriz. Bu süreç içerisinde gönül rahatlığı ile vicdan huzuruyla doğrularımızı ortaya koyarak bu çabayı ortaya koymak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

ADANA BAROSU MÜZİK TOPLULUĞU İLK KEZ KONSER VERDİ

Adana Barosu Müzik Topluluğu tarafından bu yıl ilk kez güzel bir konser verildiğini işaret eden Veli Küçük, aynı zamanda Avukatlar Günü’ne özel Şehir Tiyatroları Adana Barosu için özel bir gösteri sahnelediğini anlattı.  Veli Küçük, “Aynı zamanda Adana barosunun 95. Kuruluş yılı Cumhuriyet ile yaşıt bir baro. Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilkelerine, çağdaşlaşma, aydınlanma kavramlarına sonuna kadar sahip çıkan ve bu kavramları özümseyerek, benimseyerek savunan bir baroyuz. 95. Yıl dolayısıyla bu duygularımızı düşüncelerimizi sonrasında da aynı kararlılıkla devam ettireceğiz. İlk kez 95. yılımız münasebetiyle Adana Baromuzun Müzik Topluluğu güzel bir konser verdi. Şehir Tiyatroları Adana Barosu’na özel bir gösteri sahneledi. Bugün etkinliklerimiz devam etmekte. 

25 YILINI DOLDURAN MESLEKTAŞLARINI KUTLADI

Meslekte 25 yılını dolduran meslek taşlarını da kutlayan Veli Küçük, kendisinin 23 yıllı geride bıraktığını kaydetti. Meslekte 25 yılını dolduranlar için plaket töreni için meslektaşlarının heyecanlı olduğunu ancak kendisinin de onlarla aynı heyecanı paylaştığını anlatan Veli Küçük, “Meslekte 25. yıllarını tamamlayan meslektaşlarımız içinde plaket töreni düzenleyeceğiz. Onlar heyecanlılar. Bende meslekte 23. Yılımdayım en az onlar kadar bu heyecanı bende yaşıyorum. Tamamlamama 2 yıl kaldı. 25 yıl meslekte gerçekten çok önemli. Çeyrek asırlık bir süre. Bugün plaket alacak olan meslektaşlarım, meslekte ön plana çıkan, meslek etiğine, meslek kurallarına, bağlılıklarıyla, aydınlıklarıyla, barolarda ki çalışmalarıyla, durumlarda yaptıkları görevlerle ön plana çıkan meslektaşlarım oldu. Onlarla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

400 STAJYER VAR

Adana Barosu’nun 400 stajyerinin olduğunu kaydeden Veli Küçük,  sözlerini şöyle tamamladı; “Umuyorum ki genç arkadaşlarımda Adana Barosu’nun şuanda 400 stajyeri var. Hızla büyüyen bir baroyuz. Genç meslektaşlarımızda meslektaş adaylarımızda, üstatlarımızı örnek alıp ve büyük Adana Barosu ailesine katkı sunmaya onlarda başlarlar. Barolarımız çalışmalarda yapıyor. Adli yardım ile ilgili, CMK ile ilgili, mesleğin sorunları ile ilgili çözümüne ait bir çok çalışmalar yapıyor. “

PLAKET TÖRENİ

Ardından ise, plaket töreni gerçekleşti. Meslekte 25 yılını dolduran, yani 1992 yılında mesleğe başlayan 28 avukata plaketleri takdim edildi. Plaket alan avukatlar, meslekte 25 yılını nasıl geçirdiklerine yönelik duygu ve düşüncelerini anlattı. Adana Barosu Başkanı Veli Küçük ve Adana Barosu eski Başkanı Aziz Erbek tarafından plaketler takdim edildi. Aziz Erbek, plaketi takdim ettiği 25 yıllık avukatın stajını kendi yanında yaptığını hatırlatarak, duygulandıran bir konuşma yaptı.

ŞU KİŞİLER PLAKET ALDI

Bingöl’de korkutan deprem Bingöl’de korkutan deprem

Plaket almaya hak kazanan 28 kişi şu isimlerden oluştu:

Sedat Altın, Durmuş Ali Özkan, Oktay Kaya, Yavuz Selim Karataşlı, Hüseyin Ertekin, Mehmet Ali Ağar, İsmail Demirdüzen, Yasemin Tanır, Taner Uzun, Fatma Kaymaz son, Halil Yıldız, Eşref Çiftçi, Necmi Ercan, Kerim Şahin, Oğuzhan Koca Durmuşoğlu, Muhsine Yapıcı, Ferda Cansu, Bülent Büyükdağ, Hamdi Orhon, Serap Akkan, Mehmet Müftüoğlu, Bilal Yetiş, Selma Geçginer Aydoğan, Ahmet Gürel, Ahmet Kaya, Murat Yoğurtcuoğulları, Aydın Enver Güvel, Muharrem Tok.

AVUKATLAR BALOSU

Adana Seyhan Oteli’nde Avukatlar Balosu, Grup Mega, Zuhal Olcay Konseri düzenlendi. Büyük bir coşkunun yaşandığı baloda avukatlar gönüllerince eğlendi.