İBRAHİM BAYSAL

(İLKHABER) - G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı çerçevesinde, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hindistan'ın Jaipur kentinde 9 toplantıya katılarak üye ülkelerin ticaret bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye, 2023 G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'na katılarak, küresel ticaretin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için önemli mesajlar verdi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, toplantı kapsamında yaptığı konuşmalarda, kapsayıcı büyüme ve insani gelişmenin önemine vurgu yaptı.

Toplantıda, "ticaret, ekonomik büyüme ve refah", "küresel değer zincirlerinin krizlere dayanıklılığının güçlendirilmesi" ve "Dünya Ticaret Örgütü'nün reformu" konu başlıkları ele alındı.

Bakan Bolat, ikili görüşmelerde ise Türkiye'nin önemli ticaret ortaklarından Suudi Arabistan, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Avrupa Birliği (AB), Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile önemli temaslarda bulundu.

Suudi Arabistan ile ticaret ve yatırım iş birliği

Bakan Bolat, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah AI Kasabi ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ele aldı. Görüşmede, Suudi Arabistan'a kırmızı et, beyaz et, süt ürünleri ihracatı ve teminat mektupları kabulü konusundaki sorunların çözüme kavuşturulduğu belirtildi.

Dünya Ticaret Örgütü'nün reformu

Bakan Bolat, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Dr. Ngozi Okonjo Iweala ile görüşmesinde, DTÖ'nün reformu konusunu ele aldı. Dr. Okonjo, Türkiye'nin DTÖ'nün reformu sürecindeki desteğine teşekkür etti.

Felaketi yaşayan Libya'ya Türkiye'nin desteği sürüyor Felaketi yaşayan Libya'ya Türkiye'nin desteği sürüyor

Fransa ve AB ile ikili ticaret ve yatırım iş birliği

Bakan Bolat, Fransa Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakanı Olivier Becht ile görüşmesinde, Türkiye ve Fransa arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ele aldı. Görüşmede, 2024 yılı başında JETCO toplantısını ve iş adamları forumunu Türkiye'de yapmak üzere uzlaşıldı.

BAE ve AB ile ikili ticaret ve yatırım iş birliği

Bakan Bolat, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ile görüşmesinde, Türkiye ve BAE arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ele aldı. Görüşmede, Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile başlayacak yeni dönemdeki planlar ve JETCO mekanizmasının ilk toplantısının yıl sonuna kadar Türkiye'de yapılması kararı alındı.

AB ve Güney Kore ile ikili ticaret ve yatırım iş birliği

Bakan Bolat, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ticaretten Sorumlu Komiser Valdis Dombrovskis ile görüşmesinde, Türkiye ve AB arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ele aldı. Görüşmede, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakereleri öncesinde beklentiler ve iş birliği alanları değerlendirildi.

Bakan Bolat, Güney Kore Ticaret Bakanı Dukgeun Ahn ile görüşmesinde, Türkiye ve Güney Kore arasındaki ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ele aldı. Görüşmede, Güney Kore'den Türkiye'ye daha fazla yatırım yapılması ve Güney Kore lehine dış ticaret fazlasının bir an önce düzeltilmesi için ithalat kolaylıkları beklentisi dile getirildi.

ABD ile ekonomik ve ticari iş birliği

Bakan Bolat, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile görüşmesinde, Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini ele aldı. Görüşmede, düzenli ticari istişare mekanizmasının hayata geçirilmesi ve ABD firmalarının Türkiye'deki yatırımlarının arttırılması kararı alındı.

Umman ile yapılan görüşmelerde, ikili ticaret ve yatırımın artırılması ve karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi konuları üzerinde duruldu.

Türkiye'nin İhracatı ve İstihdamı Artırma Hedefleri

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracat ve istihdamı artırmak için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Bakan Bolat, "Bu toplantılar ve ikili görüşmeler, Türkiye için ihracat ve istihdam açısından güzel gelişmelere ve iş birliklerine vesile olacaktır. Ülkemizin ihracat potansiyelini daha da artırmak ve istihdamımızı desteklemek için çalışmaya devam edeceğiz." dedi.