Ahmet Akdeniz/Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Adana Jeofizik Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyesi Melih Baki, “Dere yatakları nehir ile dolmuş bir ovadayız. Bu bölge tarih boyunca en çok sellerle ve depremlerle etkilenmiş bir bölge. Bunun eninde sonunda bedelini ödeyeceğiz” dedi.

Doğal afetlere karşı dirençsiz olan dere yataklarına imar izni verilmesi konusu ülke genelinde sorun haline gelmiş durumda. Geçmiş dönem belediyeleri tarafından izinleri verilen bu alanlarda binalar yapılmış durumda. Dere yataklarına bina yapılan yerlerin arasında Sarıçam İlçesi de yer alıyor.

Memur-Sen'den Çukurova Üniversitesi ve 10 ilçeye afet yardımı çağrısı Memur-Sen'den Çukurova Üniversitesi ve 10 ilçeye afet yardımı çağrısı

melih baki (2)

Adana Jeofizik Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyesi Melih Baki, Sarıçam’da dere yataklarına da ki yapılaşmaya vurgu yaptı. Adana’da birçok ilçenin, dere yataklarının tamamının imara açıldığını anlatan Baki, özellikle Sarıçam’da dere yataklarına yapılan çok katlı binaların büyük risk altında olduğunu söyledi.

Çukurova’nın zaten sele açık bir bölge olduğuna dikkat çeken Baki, “Dönüp kent merkezine baktığımızda bütün dere yatakları imara açılmış. Bu bölgeleri imara açan belediyeler birinci dereceden sorumludur. Adana havzası, adı üzerinde Çukurova zaten sel bölgesi. Dere yatakları nehir ile dolmuş bir ovadayız. Bu bölge tarih boyunca en çok sellerle ve depremlerle etkilenmiş bir bölge. Bunun eninde sonunda bedelini ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda bu önemli konuya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da dikkat çekmişti. Karalar Ağustos ayı oturumlarında, dere yataklarına verilen imar izinlerinin mercek altına alınarak iptal edileceğini açıklamıştı.

Bir yığın dere kenarına imar izni verildiğine dikkat çeken Karalar, "İmar planlarını incelediğinizde, bir yığın dere yatağına imar izni verildiğini gördük. Bu hata sadece ilçe belediyelerinin değil. 1/5000’lik imar planlarının uygulanmasında da hata var. Onları incelediğinizde tam manada dere yataklarına inşaat yapıldığını gördük. Çalışma arkadaşlarıma, inşaat olmayan ve başlanmayan dere yataklarına nereye imar verilmişse onun iptal edilmesi konusunda talimat verdim. Bu bazılarına belki dokunacak. Adam imar planı nedeniyle satın almış ama bu çok yanlış. İkincisi, özellikle ilçe belediyelerinden ada bazında imar geliyor. Ada bazında imar çok tehlikeli. Yani bölgesel bazda imar yapmak lazım” diye konuştu.