NİLGÜN TAZE

Adana'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı Adana'da çıkan orman yangını kontrol altına alındı

ADANA (İLKHABER) - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra yapılan incelemenin ardından 'hasarlı raporu' verilerek boşaltılan ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi çalışanlarının deprem tazminatından yararlandırılmalarını istedi.

Çerkezoğlu, Adana'da düzenlediği toplantıda, 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa illerindeki işçi ve memurların kararname ile deprem tazminatından yararlandırıldığını anımsattı.

Söz konusu kararnameye Adana, Diyarbakır ve Elazığ’ın bazı ilçelerinin dahil edilmediğini ifade eden Çerkezoğlu, "Depremden hasar alan ÇÜ Balcalı Hastanesi daha sonra yapılan inceleme ile boşaltıldı. Balcalı Hastanesi'nin bulunduğu Sarıçam ilçesi ise bu kararname kapsamı dışında kaldı." dedi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu-1

Kararnamede Adana ilinde Çukurova, Ceyhan, Ceyhan, Kozan ve Yüreğir ilçelerinin yer aldığını dile getiren Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

"Balcalı Hastanesi'nin olduğu Sarıçam ilçesinin bu kapsama alınmamış olmasına anlam veremiyoruz. En büyük hasarı gören Çukura Üniversitesi Hastanesi olmasına rağmen iki büyük binamız, özellikle ikinci depremden sonra tamamen kullanılmaz duruma gelmiş ve kullanım dışına alınmış. Sadece arkada daha önce bir hayırsever tarafından yapılmış olan bir Onkoloji Hastanesi var. Orası ağırlıkta kullanılıyor. Şimdi Yüreğir ilçesinde bulunan hastanelere gönderiliyor personeller. Yani Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi depremde ciddi hasar görmesine rağmen Sarıçam ilçesi bu kapsamda olmadığı için Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, Çukurova Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan sağlıkçı arkadaşlarımız ve yine Sarıçam Belediyesi'nde çalışan arkadaşlarımız ile tüm kamu çalışanları böyle bir haktan mahrum olmuş durumdalar. Bugün yapacağımız görüşmelerde hem işçi arkadaşlarımıza, hem üniversite açısından rektörümüzle de bu konuyu paylaşacağız. Bu konuyu gerekirse Ankara'ya da taşıyarak bir çözüm bulmak noktasında adım atılmasını sağlamak istiyoruz.”  

Çerkezoğlu, daha sonra deprem tazminatından yararlandırılmayı bekleyen Balcalı Hastanesi çalışanları ve işçileriyle bir araya geldi.